Liepos mėnesį kompensuojamuosius vaistus vartojantys gyventojai juos įsigyti galės pigiau, nei iki šiol. Jau baigėsi terminas, per kurį vaistų gamintojai galėjo deklaruoti nuolaidas generiniams vaistams pagal naują tvarką, kuri įsigaliojo Vyriausybei priėmus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rengtą nutarimą. Ši naujovė pasitvirtino ir absoliuti dauguma vaistų gamintojų deklaravo mažesnes kainas, tad pacientai už vaistus mokės trečdaliu pigiau ir sutaupys maždaug 20 mln. eurų per metus. Taupomos bus ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšos – per metus maždaug 9 mln. eurų, kas leis pradėti kompensuoti daugiau inovatyvių vaistų.
SAM primena, kad pagal naująją tvarką, į kompensuojamų vaistų kainyną patenka visi vaistai, kuriems vaistų gamintojai sumažino kainas iki nustatyto reikalavimo, kad kainos nebūtų didesnės nei 10 proc. nei kitose referentinėse Europos Sąjungos (ES) šalyse.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, rezultatai yra netgi geresni, nei buvo tikėtasi. Absoliuti dauguma gamintojų deklaravo nuolaidas ir tai pajus pacientai, nes tai nuolaidos jų mokamoms priemokoms.
„Tai reiškia, kad pacientai įsigydami vaistus vaistinėse mokės už juos kur kas mažesnes priemokas. Tad pirmiausia norime padėkoti vaistų gamintojams už geranoriškumą, supratingumą ir socialiai atsakingą požiūrį į visą sveikatos sistemą, ypač – į pacientus. Šis laikotarpis, kuomet vyko vaistų kainų deklaravimas, yra puikus pavyzdys, kaip siekiant bendrų tikslų – mažesnių vaistų kainų pacientams – valstybė ir verslas rado kompromisą. Tad mažesnės vaistų kainos – jau realybė“, – sako ministras A. Veryga.
Ministro A. Verygos teigimu, daugybę metų buvo nekreipiamas dėmesys mūsų šalyje į didėjančias pacientų priemokas už vaistus, kai tuo tarpu kitose šalyse jos mažėjo. Tad buvo būtina nedelsiant imtis priemonių, kurios leistų mažinti pacientų ir valstybės patiriamas išlaidas.
„Dar prieš parengiant ir Vyriausybei priimant daug diskusijų sukėlusį nutarimą, pagal kurį farmacijos kompanijos yra įpareigojamos mažinti vaistų kainas Lietuvai, pats kreipiausi į vaistų gamintojus ir platintojus, veikiančius Lietuvoje, prašydamas jų geranoriškai sumažinti vaistų kainas mūsų pacientams, nes jos tikrai yra didelės lyginant su kitomis šalimis. Ko gero, buvau pirmasis ministras, kuris taip kreipėsi į vaistų gamintojus“, – teigia ministras A. Veryga.
Viceministrė Kristina Garuolienė tvirtina, kad pacientai neturėtų jaudintis, nes nei viena veiklioji medžiaga nebuvo išbraukta iš kompensuojamųjų vaistų kainyno, o vaistų pasirinkimas ir toliau išliks platus, tik jau kitomis, mažesnėmis, kainomis.
„Buvo gauta 1006 paraiškos dėl vaistų įrašymo į kainyną, iš kurių, pasibaigus oficialiam deklaravimo laikotarpiui, į jį pateks ir atitinka reikalavimus 668 vaistai. 169 vaistų pakuotės neatitiko reikalavimų ir jie nepateks į kainyną, kuris įsigalios liepą. Tačiau dėl to nereikia nerimauti, nes ir anksčiau nebuvo įrašomas panašus vaistų skaičius. O tai reiškia, kad dauguma gyventojų ir toliau turės didelį pasirinkimą tos pačios veikliosios medžiagos vaistų ir galės rinktis jiems labiausiai patinkantį, tik su mažesne priemoka“, – sako viceministrė K. Garuolienė.
Pasak jos, paskelbus projektą, net 867 vaistai neatitiko reikalavimų, tačiau per visą kainoms deklaruoti skirtą laiką didžioji dalis gamintojų jas sumažino. Buvo pasitaikę ir keli vaistai, kurių deklaruota kaina buvo beveik dvigubai didesnė, nei pigiausio vaisto referencinėse šalyse kaina. Visgi jų gamintojai kainas sumažino iki nustatyto lygio.
Taigi už minėtus sutaupytus 9 mln. eurų valstybė galės kompensuoti daugiau inovatyvių vaistų pacientams, kuriems reikalingi vaistai laukia savo eilės rezerviniame vaistų sąraše. Pavyzdžiui, tai vaistai onkologiniams, sergantiems širdies ir kitomis sudėtingomis ligomis sergantys pacientai. Naujų vaistų įtraukimas į kompensavimo sistemą situaciją pagerintų keliolikai tūkstančių pacientų.
Tuo tarpu Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) valdybos pirmininkė Simona Stankevičiūtė primena, kad renkantis vaistus vaistinėse svarbu atsiminti, jog gydo vaisto veiklioji medžiaga, o ne pakuotė, spalva, forma ar sugalvotas pavadinimas.
„Nors kainyne yra įrašyta daug skirtingų tos pačios veikliosios medžiagos vaistų, visuomet rekomenduojame pacientui rinktis pigiausią. Norime pasidžiaugti ministerijos iniciatyva sudarinėjant naująjį kainyną. Lietuvos pacientams vaistai yra brangi prekė. Kartais pacientai nepadaro pačių racionaliausių sprendimų vaistinėje. Svarbiausia vaiste yra veiklioji medžiaga, nes būtent ji ir gydo, tad neverta permokėti, kai vaisto gydomosios savybės tokios pat“, – sako S. Stankevičiūtė.
SAM pavyzdžiai, kaip mažės tokią pat veikliąją medžiagą (gydomąsias savybes)
turinčių kardiologinių vaistų kainos
1 pavyzdys. Populiariausio vaisto prekiniu pavadinimu X, kuriam per metus išrašoma 500 tūkst. receptų (tai sudaro 5 proc. visų receptų skaičiaus).
– už šį vaistą paciento priemoka šiuo metu yra – 4,5 Eur.,
– įsigaliojus naujam Kainynui priemoka už jį bus – 1,4 Eur.
– anksčiau pacientai sumokėdavo – 1,6 mln Eur.
– dabar primokės už jį tris kartus mažiau – 0,5 mln. Eur.
2 pavyzdys. Kitas populiarus vaistas prekiniu pavadinimu Y, kuriam per metus išrašoma 330 tūkst. receptų (tai sudaro 3 proc. visų receptų skaičiaus);
– už šį vaistą paciento priemoka šiuo metu yra – 1,54 Eur.,
– įsigaliojus naujam Kainynui priemoka už jį bus – 0,5 Eur.
– anksčiau pacientai sumokėdavo – 0,9 mln Eur.
– dabar primokės už jį tris kartus mažiau – 0,3 mln. Eur.
3 pavyzdys. Kitas populiarus sudėtinis vaistas prekiniu pavadinimu Z, kuriam per metus išrašoma 100 tūkst. receptų (tai sudaro 1 proc. visų receptų skaičiaus);
– už šį vaistą paciento priemoka šiuo metu yra – 7,78 Eur.,
– įsigaliojus naujam Kainynui priemoka už jį bus – 1,97 Eur.
– anksčiau pacientai sumokėdavo – 1,6 mln Eur.
– dabar primokės už jį keturis kartus mažiau – 0,4 mln. Eur.
Sveikatos apsaugos ministerijos informacija