Liepos 23 d. Alytaus rajono vietos veiklos grupė (VVG) rajono bendruomenes ir svečius pakvietė į projekto „Alytaus rajono VVG vietos plėtros strategijos įgyvendinimo dalyvių kvalifikacijos ir aktyvumo didinimas“ baigiamąją konferenciją, kuri vyko Butrimonių kultūros namuose.
Konferencijos metu ne tik buvo pristatytas penkerius metus vykdytas mokymų projektas, bet ir pranešimus skaitę įvairių sričių specialistai, diskutuoti kvietė apie bendruomenių vaidmenį vystant socialinį verslumą, mokymosi visą gyvenimą svarbą, pasidalino gerąją patirtimi vykdant įvairius projektus.
Konferenciją atidarė Alytaus rajono VVG pirmininkė Vida Vrubliauskienė. Dalyvius pasveikino mero pavaduotojas, pavaduojantis savivaldybės merą Arvydas Balčiūnas, mero patarėjas Sergej Riabinin, Butrimonių parapijos klebonas Juozas Bakšys, svečiai iš Birštono, Lazdijų, Alytaus.
Vicemeras A. Balčiūnas perdavė rajono mero Algirdo Vrubliausko sveikinimus, pasidžiaugė, kad rajono VVG auga, plečiasi, linkėjo gerų sumanumų ir idėjų, o bendruomenėms – nuolat dalintis patirtimi.
Mokymasis visą gyvenimą
„Įdomus ir sudėtingas“, – taip bendruomenių ir rajono VVG narių mokymų projektą apibūdino, jo rezultatus pristatė rajono VVG viešųjų pirkimų specialistė Brigita Montvilaitė. Ji pasidžiaugė sėkmingai įgyvendintu projektu ir žingeidžiomis rajono bendruomenėmis, kurios aktyviai dalyvavo kursuose ir seminaruose. „Įvyko per 200 seminarų, suorganizuoti keturi pažintiniai vizitai į užsienio valstybes, sustiprinti ryšiai tarp rajono bendruomenių ir pasisemta gerosios patirties“, – projekto naudą bendruomenėms vardijo B. Montvilaitė.
Į VVG mokymų projektą akademikės akimis pažvelgė Aleksandro Stulginskio universiteto profesorė Astrida Miceikienė, kuri akcentavimo nuolatinio mokymosi svarbą. Mokslininkė bendradarbiavimo su VVG įgyvendinat projektą. Susirinkusiems linkėjo nuolatinio tobulėjimo ir žinių siekimo.
Konferencijoje pranešimus skaitė ir savo pastebėjimai apie įgytas žinias mokymų metu pasidalijo šaltalankio ūkio atstovė Daiva Kvedaraitė ir Kančėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Monika Ražanauskienė, kuri pažymėjo, kad šis VVG mokymų projektas kaip tik ir įkvėpė bendruomenę imti verslo.
Pranešimus konferencijoje skaitė Nacionalinės mokėjimo agentūros kaimo vystymo programų skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigaliūnienė, Alytaus krašto verslininkų asociacijos prezidentė Dalia Matukienė, Dzūkijos VVG atstovas Edgaras Gardziulevičius.
Ateitis – socialinis verslumas?
Programos Leader ir žemdirbių mokymo metodikos centro atstovė Jonė Raugalaitė pažymėjo, kad Lietuvoje veikia 51 VVG ir 1721 kaimo bendruomenė. Per praėjusį finansinį laikotarpį jos pateikė apie 4000 paraiškų, dauguma jų – infrastruktūriniams projektams finansuoti. „Todėl šiame periode prioritetais tampa socialinės įtrauktiems didinimas, skurdo mažinimas, taip pat verslumas, ypač socialinis“, – kalbėjo Leader centro atstovė J. Raugalaitė.
Konferencijoje negalėjusį dalyvauti Europos parlamento narį Antaną Guogą, pakeitė jaunasis verslininkas projekto „supakuota.lt“ įkūrėjas Jonas Jarmalavičius. Verslininkas pasidalijo mintimis apie tai, kaip laimėti versle. Numatyti kelis žingsnius į priekį, apskaičiuoti riziką, specializuotis ir nebijoti dalintis idėjomis, domėtis – tai tik keletas patarimų kaip sėkmingai vystyti verslą. „Žinojimas ir žinios yra konkurencinis pranašumas“, – tvirtino J. Jarmalavičius.
Socialinio verslo Lietuvoje perspektyvas ir vykdytus projektus pristatė asociacijos „Investor‘s Forum“ komunikacijos ir strateginių projektų plėtros vadovė Andželika Rusteikienė. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad 10 proc. pasaulio BPV generuoja socialinis verslas. „Jo misija padėti išspręsti lokalias problemas, t.y. ne tik gauti finansinę naudą, bet ir patenkinti vietos bendruomenės ar vietovės poreikius,“ – sakė A. Rusteikienė. Ji pateikė nemažai pavyzdžių kaip jaunimas imasi socialinio verslo ir sėkmingai jį vysto.
Socialinėmis idėjomis ir iniciatyvomis iš renginių „Spalvoto meduolio diena“, „Draugų uogienė“ pasidalijo jų sumanytoja Violeta Masteikienė, save vadinanti socialine verslininke. Ji konferencijos dalyviams linkėjo darnos, mylėti ir kurti drauge.
Pažintis su Butrimonimis
Po konferencijos vyko ekskursija po Butrimonių miestelį. Profesionalus gidas Butrimonių gimnazijos mokytojas Sigitas Karlonas papasakojo miestelio istoriją, kuri pasižymi trijų tautų: žydų, totorių ir lietuvių gražia bendryste, aprodė miestelio istorinius objektus.
Alytaus rajono savivaldybės informacija