„Šis vakaras labai jaukus, o jaukus, jis todėl, kad tą jaukumą sukūrė nepaprastai šviesūs žmonės. Šiandien jūs įnešėte labai didelį pliūpsnį gerumo. Linkiu jums didelės stiprybės, lai visuomet jus lydi atradimo džiaugsmas, – sveikindama parodos autores, sakė administracijos direktoriaus pavaduotoja S. Peštenienė. Gražia paroda pasidžiaugė ir Kultūros skyriaus vedėja V. Liaukuvienė: „Džiaugiuosi, kad jūsų dėka Alytaus kultūros ir komunikacijos centro erdvės užsipildė šiluma, grožiu, prisiminimais,– sakė ji.
Parodos atsiradimo istoriją susirinkusiems pasakojo Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintautas Vaičys, stebėjęsis Alytaus kultūros komunikacijos centre parodoms skirtomis erdvėmis: „Esu nustebęs, kokias puikias, parodoms skirtas erdves turi Alytus. Esu tikras, kad čia mes eksponuosime dar ne vieną parodą, – sakė jis.
Paroda „Baltų ženklai tekstilėje” organizuojama projekto „Kitokia tekstilė” kontekste, kurį nuo 2009 m. kasmet rengia Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus Tekstilės sekcija. Pagrindinis projekto tikslas ir misija – skleisti tekstilės meno idėjas Lietuvos (o taip pat ir kaimyninių šalių) regionuose, įsikūrusiuose atokiau nuo kultūros ir meno centrų.
Šių metų parodos tema aktualizuoja mūsų tautos kultūrinį palikimą. Nuo pasaulio suvokimo pradžios vaizdinės formos keliauja iš vienos epochos į kitą. Kintantys kontekstai gimdo vis kitokį vaizdinio prasminį turinį. Tai, kas „seniai” žinoma atrandama iš naujo, atgimsta sakraliai reikšminguose, amžinuose dalykuose. Senosios formos ir vaizdiniai apipinti dvasinės bei racionalios patirties atskleidžia naujus aspektus, sukuria savojo laikmečio ženklus, savo kultūros įvaizdį.
Parodoje pristatomi kūriniai – semantinės ženklų struktūros, nurodančios į Lietuvos kultūros palikimą, tautos dvasią. Stilizuotai vaizduojami senieji Baltų simboliai ir ženklai (svastika, kryžius, ratas ir kt.) įvairiuose šiuolaikiniuose kontekstuose įgauna kitą (istorinėmis, socialinėmis, politinėmis konotacijomis apipintą) prasmę. Užkoduoti vaizdiniai kviečia parodų lankytoją surasti besiskleidžiančias baltiškųjų ženklų interpretacijas, ne tik pažvelgti į ženklus iš šių dienų perspektyvos, bet ir pasidalinti juos apsivijusiomis istorijomis.
Kolekcijos kūrinių autorės: Liucija Banaitienė, Danguolė Bečelytė-Čachavičienė, Danguolė Brogienė, Virginija Kirvelienė, Liucija Kudžmienė, Rūta Marija Narvydienė, Irena Piliutytė, Birutė Sarapienė, Genovaitė Sasnauskienė, Aušra Sedlevičiūtė, Ona Staskevičienė, Marija Šidiškytė, Danutė Valentaitė, Lina Zavadskė.
Paroda Alytaus kultūros ir komunikacijos centre alytiškiai ir miesto svečiai galės aplankyti iki rugsėjo 18 d.
Projektą remia LR Kultūros ministerija ir Kauno miesto savivaldybė.
Alytaus miesto sav. inf.