Birželio 25-28 dienomis Rygoje vyko VIII-asis Šiaurės ir Baltijos šalių chorų festivalis – dainų šventė. Jame dalyvavo ir Varėnos kultūros centro mišrus choras „Varpilė”.
Šios tarptautinės programos idėja kilo ir buvo realizuojama chorų dirigentų Imanto Kokaro (Latvija) ir Olavo Storgardo (Švedija) iniciatyva. I-oji Šiaurės ir Baltijos šalių dainų šventė įvyko Rygoje 1995 m. (dalyvavo 7000 dainininkų iš Švedijos, Suomijos, Norvegijos, Danijos, Islandijos, Farerų salų, Estijos, Latvijos ir Lietuvos, iš Lietuvos – 31 choras). II -oji – Gotlando salos Visby mieste (Švedija) – 1997 m. (per 4500 dainininkų, iš Lietuvos – 27 chorai. III – oji – Norvegijoje Skien mieste, 2000 m. (per 3500 atlikėjų, iš Lietuvos – 23 chorai). IV – oji – Lietuvoje Klaipėdoje, 2002 m. (per 4000 dalyvių, iš Lietuvos – 25 chorai). V-oji – Estijoje, Tartu mieste, 2008 m. (per 3000 dalyvių, iš Lietuvos – 17 chorų). VI -oji – Islandijoje, Reikjavike, 2010 m. (per 1800 dalyvių, iš Lietuvos – 9 chorai). VII – oji – Suomijoje, Helsinkyje, 2012 m. (per 800 dalyvių, iš Lietuvos – 9 chorai). VIII – oji – Rygoje, 2015 m. (per 6500 dalyvių, iš Lietuvos – 15 chorų).
Varėnos kultūros centro mišrus choras „Varpilė” (vad. Ramona Elena Velžienė) nuo 1995 m. dalyvauja šiame projekte. VIII-asis festivalis savo repertuaru nenusileido ankstesnėms šventėms, originalo kalba reikėjo atlikti po dvi kiekvienos šalies dainas. Įsimintinas atlikimas Karlo Orfo kantatos „Karmina Burana” – chorui, solistams ir orkestrui. Po iškilmingos eisenos Rygos senamiesčio gatvėmis prie Laisvės paminklo buvo padėti vainikai, sveikinimo kalbas pasakė Latvijos prezidentas, organizacinio komiteto pirmininkas, skambėjo latvių dainiaus Rainio eilėmis, kompozitoriaus Martinš Brauns sukurta daina „Saule, Perkuns, Daugava”, tapusi festivalio simboliu – festivalio dainų ir dalyvių širdžių Motina.
Festivalyje dalyvaujantys chorai vieną iš festivalio dienų vyko koncertuoti į regionus. „Varpilei” ir Vilniaus chorui „Sodžius” bei chorams iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Islandijos, Latvijos teko dalyvauti Siguldoje – Gaujos upės nacionaliniame parke vykusiame koncerte. Siguldoje dalyvaujantys chorai geležinkelio stoties aikštėje turėjo galimybę padainuoti po vieną savo šalies dainą, po to margaspalvė dainininkų eisena Siguldos gatvėmis pajudėjo į pilies estradą, kur laukė šventiškai nusiteikę žiūrovai. Jungtinio choro atliekami festivaliniai kūriniai buvo sutinkami gausiais plojimais ir ovacijomis.
Sekmadienį, birželio 28 d. Rygoje, Miežaparko estradoje įvyko pagrindinis, finalinis šio festivalio – dainų šventės koncertas. Tą pačią dieną 6 val. užtruko generalinė repeticija, nors tą dieną kaitino saulė ir didžiojoje estradoje buvo labai karšta, bet visų dainininkų nuotaika buvo pakili, nesijautė nuovargio, visur vyravo dalyvių geranoriškumas, entuziazmas ir draugiškumas.
Nuskambėjus finalinei latvių liaudies dainai „Pūt, vėjini”, pasigirdo gausūs plojimai ir šūksniai… „pakartot, pakartot!”. Choristams festivalio dvasia paliko neišdildomą įspūdį.
Esame dėkingi Varėnos kultūros centro vadovybei už supratimą, palaikymą ir, pagal savo galimybes, materialinę paramą.
Varėnos kultūros centro mišrus choro „Varpilė” vadovė Ramona Elena Velžienė