Puoselėdami gražią tradiciją, varėniškiai paskutinį rugsėjo šeštadienį vėl sukvietė į Grybų šventę, kuri skambėjo gražiu dzūkišku pavadinimu „Per dzidį dvarų saulė tekėjo“ ir sulaukė daugybės svečių iš visų Lietuvos kampelių ir užsienio! Šventė dalyvius neabejotinai pasitiko puikiu rudenišku oru ir gera nuotaika, o gausybe dzūkiškų gėrybių ir linksmybių apsilankiusieji šventėje buvo tiesiog sužavėti!
Keturioliktasis grybavimo čempionatas – kaip visada nuotaikingas ir gausus grybais
Įžanginė Grybų šventės dalis – Lietuvos grybavimo čempionatas – jau turi tradicijas. Šiemet jis aštuntą kartą vyko grybinguose Marcinkonių kaimo miškuose prie Kastinio ežero ir, kaip ir kasmet, suviliojo nemažai grybautojų bei šiaip smalsuolių.
Šiemet dėl Varėnos rajono savivaldybės mero Algio Kašėtos įsteigtos taurės varžėsi dvidešimt komandų iš įvairių Lietuvos regionų, iš jų – ir dvi komandos iš Italijos. Tik prieš startą dalyviai sužinojo, jog rinkti bus galima tik baravykus, šilbaravykius, raudonikius, voveraites ir žaliuokes.
Į pušynėlius įsisiautę Marcinkonys dar skendėjo ryto miglose, kai mero pavaduotojui Giedriui Samulevičiui septintą valandą pasveikinus visus dalyvius, paaiškinus taisykles ir marcinkoniškiui medžiotojui šūviu į orą davus startą, azartiškiausius grybautojus, pavaišintus skania grybiene, į mišką palydėjo ne tik sirgaliai, bet ir šaunieji Marcinkonių dainininkai bei Margionių muzikantai.
Trijų valandų grybavimo rezultatas – 68 kilogramai 847 gramai grybų, iš jų tik 38 baravykai. Šešioms komandoms nepasisekė – jos grįžo tuščiais krepšiais arba nespėjo pasiekti finišo dešimtą valandą. Daugiausia grybų – 12 kilogramų 583 gramus – rado Trakų rajono savivaldybės komanda „Krembliai“ iš Paluknio. Po metų pertraukos jie jau aštuntą kartą tapo čempionais, aplenkę Lazdijų rajono komandą „Pjaunam ir raunam“, grįžusią iš miško su 11 kilogramų 553 gramais grybų. Jie tik 97 gramais įveikė trečioje vietoje likusius „Pelkių senius“. Nugalėtojams šventės metu buvo įteikta mero Algio Kašėtos įsteigta įspūdinga juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio sukurta taurė. Mažesnės šio meistro sukurtos taurės buvo skirtos prizininkams bei linksmiausiai komandai, kuria pripažintos abi italų komandos. Prizas įteiktas ir jauniausiai čempionato dalyvei – aštuonmetei klaipėdietei Ievai Ivanauskaitei.
Iš miško grįžusius grybautojus bei čempionato svečius vaišingai pasitiko grybavimo čempionato organizatoriai ir Marcinkonių dainininkai. Su liaudiškomis dainomis ir palaikymo komandų šūksniais sutikti grybautojai vaišinosi Marcinkonių kaimo moterų gamintais dzūkiškais skanėstais bei virta grybiene.
Šventėje – kultūros ir kulinarinio paveldo, grybų, linksmybių ir svečių gausa
Vilniečiams, kurie norėjo apsilankyti Grybų šventėje, o automobilius palikti namie – labai pasisekė, jie galėjo vykti šventiniu traukiniu. Iš sostinės į Varėną pajudėjusiame traukinyje, kaip ir kitų tą dieną vykusių iš Vilniaus į Varėną ir atgal, bilietas kainavo perpus pigiau. Na, o šventės šeimininkai pasirūpino, kad kelionė traukiniu neprailgtų. Keleivių traukinyje laukė nuotaikinga muzika ir dzūkiškos vaišės. Atvykusius traukiniu į Grybų šventę pasitiko smagūs muzikantai.
Naujas šių metų šventės akcentas – teatralizuota šventinė eisena, kurioje nuo Varėnos geležinkelio stoties iki šventės vietos legendų parke nuotaikingai ir spalvingai šurmuliavo rajono meno kolektyvai, mokiniai ir mokytojai, įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei visi norintys varėniškiai ir svečiai.
Šventę legendų parke skambiomis dzūkiškomis dainomis ir nuotaikingais šokiais pradėjo jaunieji Varėnos talentai.
Gausius šventės svečius ir varėniškius dzūkiškai pasveikino Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta. „Sulaukėm svarbiausios ir gražiausios metų šventės. Nors įžanga prasidėjo su lietumi, tačiau gera nuotaika ir įspūdinga eisena išblaškė debesis. Kas negrybavot, nevažiavot traukiniu ir nešurmuliavot smagioje eisenoje, dar turėsit galimybį pajausc Grybų šventės dvasių kiemeliuose, kur susrenka daininykai, šokėjai ir darbštūs žmonės. Kvieciu suscikc senus draugus, bičiulius. Šiandien gera proga nusišypsoc, paragauc mūs etnokultūrinio paveldo, kartu su mūs kolektyvais pašokc ir padainuoc. Šiandien daug svecių sugužėjo, tai reškia, kad mūs šventė labai laukiama ir reikalinga. Linksmykitės, gražios šventės ir gero oro Jum“, – linkėjo rajono vadovas.
Šventėje dalyvavo daugybė garbių svečių – finansų ministrė Rasa Budbergytė, Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė, Seimo nariai, Lietuvoje reziduojantys užsienio šalių ambasadoriai ir ambasadų darbuotojai: JAV ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Hovard Todd Solomon, J.E. Japonijos ambasadoriaus Toyei Shigeeda, Prancūzijos ambasados Lietuvoje atašė Nikolas Torres, Baltarusijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje J.E. Aleksandr Korol, svečiai iš užsienio šalių ir iš kitų respublikos savivaldybių, kuriuos su varėniškiais sieja ne vienerių metų draugystė. Jie sveikino savivaldybės vadovus ir varėniškius su tradicine švente. Finansų ministrė Rasa Budbergytė pasidžiaugė, kad varėniškiai moka puikiai puoselėti tradicijas ir palinkėjo, kad Grybų šventė būtų kasmet įrašyta į kiekvieno Lietuvoje gyvenančio žmogaus kalendorių. Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė varėniškius su puikia švente pasveikino visų savivaldybių vardu. „Jūs esat šaunūs, nes ne tik grybus renkat, bet ir audžiat, mezgat, kuriat, nuostabiai gražiai dainuojat ir esat labai svetingi. Didžiulė Jums pagarba“. Po keletą sveikinimo žodžių lietuviškai ištarė ir užsienio svečiai. Vėliau visi pabiro po „dzidzį dvarų“, kur išpuoštuose seniūnijų kiemeliuose visą dieną koncertavo saviveiklininkai, buvo demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, kalama geležis, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų… Šių čia pat vietoje sumeistrautų gaminių bus galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Visa šventė kvepėjo dzūkiškais valgiais – kas norėjo, jų galėjo vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms. Šventėje be abejonės buvo galima nusipirkti šviežių, sūdytų, džiovintų ar konservuotų grybų, įvairiausių gaminių iš miško uogų.
Šių metų Grybų šventės dalyviai turėjo unikalią progą sužinoti, kaip geriama arbata Japonijoje. Nozavos arbatos ceremonijos grupės nariai iš Tokijo Itabaši rajono, lydimi J.E. Japonijos ambasadoriaus Toyei Shigeeda, Knygų ir menų kieme tris kartus demonstravo arbatos gėrimo ceremoniją, kurią japonai puoselėja jau keturis šimtmečius, ir susilaukė didelio šventės dalyvių bei svečių susidomėjimo.
Grybų šventėje dalyvavo kolektyvai iš visų Lietuvos regionų. Tačiau dzūkų tarmė joje, be abejonės, skambėjo dažniausiai. Čia vyko tautodailininkų ir amatininkų darbų ir prekybos mugės, gamtos kūrinių parodos, vaikus džiugino įvairiausios pramogos kiemelyje ,,Meistrų miestas“, įvairios sportinės varžybos, automobilių paroda, vyko ekstremali dviračių šou programa „Green trials“, koncertavo rajono vaikų, jaunimo ir pagyvenusių žmonių bei aplinkinių rajonų meno kolektyvai.
Didžiojoje legendų parko scenoje koncertavo Varėnos šokių studijos „Mikitukas“ šokėjai, Šakių kultūros centro cirko mokykla „Šypsena“, gatvės cirkas „Le artist“, vyko Varėnos rajono jaunųjų talentų koncertas. Žiūrovų dėmesio ir aplodismentų neabejotinai sulaukė moterų choro „Wild birds“ iš Norvegijos koncertas.
Žiūrovus linksmino geriausios Lietuvos humoro grupės: Vilkaviškio rajono policijos komisariato humoro grupė „02“, Šeduvos kultūros centro humoro grupė „Sprandžina“, Nevarėnų kultūros centro humoro grupė „Barboros“. Koncertavo Varėnos krašto muzikantai ir Kelmės rajono Užvenčio kultūros centro kvartetas „Kūn saką“. Vyko Lietuvos kapelų koncertas: Nevarėnų kultūros centro kaimiškos muzikos kapela „Trūkt už vadžių“, Daugų kultūros centro kaimiškos muzikos kapela „Strauja“.
Vakarop didžiojoje scenoje koncertavo grupė „Tequila“, smagią sportinių šokių programą parodė šokių studija „Dosado“. Vėliau koncertavo talentingieji jaunieji varėniškiai: Marija Vakarė Kisieliūtė, Goda Debesiūnaitė, Patricija Mickutė ir Ugnė Martusevičiūtė bei grupė „The Groovy Group“. Vyko Igorio Berino ir grupės „Huge soul“ koncertas.
Šventę vainikavo įspūdingi grupės „E.G.O.“ bei Vaido Baumilos gyvo garso koncertai, o Varėnos miesto padangę sudrebino ir vaiskiausiomis spalvomis nušvietė įspūdingi fejerverkai.
Grybų šventė dar kartą paliudijo, kad Varėnos kraštas unikalus išsaugotomis etnokultūros tradicijomis bei darbščiai ir svetingais žmonėmis.