Vakar iškilmingai atidarytas Leipalingio miestelyje esantis dvaras. Istorinio įvykio liudininkais, kai atgimęs dvaras sugrįžta į bendruomenės gyvenimą, tapo gausus būrys svečių bei leipalingiečių.
Simbolinę dvaro atidarymo juostelę perkirpo Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas, LR Seimo narė Kristina Miškinienė, Vidaus reikalų viceministras Julius Morkūnas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė ir Leipalingio miestelio bendruomenės pirmininkė Žaneta Krivonienė.
Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas visiems linkėjo naudotis bendruomenės namais, juos vertinti ir teikti naujus projektus.Vidaus reikalų viceministras J. Morkūnas džiaugėsi reikšmingais darbais. Leipalingio miesteliui buvo skirta beveik 2 mln. eurų investicijų. Džiaugiuosi, kad šiandien matome sutvarkytas miestelio erdves, renovuotus daugiabučius, naujus socialinius būstus, ir, žinoma, šį dvarą, kuris tikrai pasitarnaus bendruomenei“ – sakė viceministras.
LR Seimo narė K. Miškinienė prisiminė ambicingą leipalingiečių norą atnaujinti dvarą ir akcentavo, kad dideli darbai visada prasideda nuo svajonės. „Didžiuojuosi, kad Druskininkų savivaldybė, Leipalingio miestelis turės dvarą“ – sakė Seimo narė. Kartu su R. Malinausku K. Miškinienė bendruomenei perdavė ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus dovaną – paveikslą.
Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pabrėžė, kad akimirkos, kai dvarai perduodami visuomenei, paveldosaugininkams yra ypač brangios. „Ši akimirka džiugi ir visiems žmonėms, kurie didžiuojasi savo istorija, savo kultūriniu palikimu ir vertybėmis. Leipalingio bendruomenei šis dvaras taps vieta, kuri jus sutelks, čia užgims pačios gražiausios bendruomeninės idėjos – būtent istorinėje erdvėje įsikursiančios įtaigos ir žmonės yra kupini idėjų ir neabejoju, kad tas idėjas sėkmingai realizuos. Su viltimi žiūriu į jaunuosius bendruomenės atstovus ir kviečiu mokytojus dvare vesti pamokas, kad pastatas būtų gyvas, kad atvyktų kuo daugiau žmonių, ir kad šis dvaras taptų labai lankomu objektu“, – sakė D. Varnaitė.
Prieš dvarui atveriant duris, savo prisiminimais pasidalino poetė Ona Alesiūtė-Bleizgienė, ilgus metus dirbusi anksčiau dvare veikusioje mokykloje.
Pastatą pašventino Leipalingio parapijos klebonas Paulius Marčiulionis.
Rašytiniuose šaltiniuose Leipalingio dvaras pirmą kartą minimas XVI amžiaus pradžioje. Neabejojama, kad iš stambaus dvaro išaugo ir pats Leipalingio miestelis. Šimtmečių bėgyje dvaras išgyveno ir klestėjimo, ir nuosmukio laikotarpius. Dvaro rūmuose veikusioje mokykloje išaugo ištisos leipalingiečių kartos, todėl dvaras buvusių mokinių akyse iki šiol išliko kaip pažinimo ir mokslo oazė – mokykla.
Perkirpus simbolinę atidarymo juostą, svečiai nuskubėjo apžiūrėti atnaujintų dvaro patalpų, o šventinę nuotaiką dovanojo muzikos studija „Mikutis“.
Įgyvendinat Leipalingio dvaro rekonstrukcijos projektą, kapitališkai suremontuota dalis kultūros paveldo objekto – Leipalingio dvaro patalpų, atnaujintas privažiavimas ir automobilių stovėjimo aikštelė, sutvarkyta aplinka ir dvaro parkas, rekonstruota katilinė. Dvare įsikūrė biblioteka, Leipalingio mokyklos kraštotyros muziejus, čia bendruomenė planuoja rengti visus leipalingiečiams svarbius renginius, šventes, edukacines programas.
Leipalingio dvaras atnaujintas vykdant projektą „Kompleksinė Leipalingio miestelio plėtra“. Šis projektas pradėtas 2010 m., o po dviejų metų, parengus reikiamus dokumentus, buvo pradėti statybos darbai. Jis finansuotas 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos, Valstybės ir Druskininkų savivaldybės lėšomis.