Nepaisant to, kad prevencinė programa, pagal kurią vaikų krūminiai dantys dengiami silantais įgyvendinama nebe pirmus metus, o Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų kasmet skiriama pakankamai, nemažai tėvelių neišnaudoja galimybių nemokamai sutvarkyti savo atžalų dantis.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, vaikų skaičius, kurių dantys dengiami silantais, nežymiai didėja, tačiau augimas nėra toks, koks galėtų būti. Pavyzdžiui, pernai buvo silantuoti 42,7 tūkst. vaikų dantys, 2014 m. – 42,6 tūkst., 2013 m. – 39,6 tūkst.. Tuo tarpu Lietuvoje yra daugiau nei 230 tūkst. 6–14 metų amžiaus vaikų, turinčių teisę nemokamai gauti silantavimo paslaugas.
Ši prevencinė programa, pagal kurią vaikų krūminiai dantys dengiami silantais, Lietuvoje vykdoma nuo 2005-ųjų. 2014–2015 m. PSDF lėšomis buvo silantuoti daugiau nei 84 tūkst. vaikų dantys, o už tai sumokėta daugiau kaip 1 mln. Eur.
Be to, VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktoriaus Viačeslavo Zakso teigimu, vis dar būna atvejų, kai tėveliai, nežinodami apie galimybę tokias paslaugas gauti nemokamai, už jas sumoka iš savo kišenės, norėdami savo atžaloms padengti dantis silantais – specialia apsauga nuo ėduonies.
„Nors vis daugiau tėvų išgirsta raginimus pasirūpinti savo vaikų dantimis, dauguma jų vis dar neskuba atvesti vaikų pas gydytojus specialistus. Todėl raginame tėvelius nelikti abejingais savo atžalų burnos sveikatai ir neatidėliojant pasinaudoti šia galimybe nemokamai vaikų dantis padengti silantais. Tėveliams svarbu suprasti, kad tai, ar jų vaikų dantys bus sveiki, ar ne, daugiausia priklauso nuo jų pačių atsakingumo bei pastangų”, – sako V. Zaksas.
Jo teigimu, labai svarbu žinoti, kad vaikų dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai, dirbantys gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų finansavimo. Jei vaikų dantys silantais būtų dengiami gydymo įstaigose, kurios neturi sutarčių su ligonių kasomis dėl tokių paslaugų teikimo, jiems, deja, tektų mokėti už suteiktas paslaugas. Tad labai svarbu pasidomėti, kur tokias paslaugas galima gauti nemokamai.
Specialistai rekomenduoja dengti silantais vos tik išdygusius krūminius dantis, nes tuomet jie yra dar sveiki. Vėliau – silantuoti gali būti per vėlu. Žinoma, įvertinti kiekvieną situaciją ir patarti turi odontologas. Padengus dantis silantais po 3 mėnesių reikia apsilankyti pas odontologą. Vėliau užtenka pasitikrinti profilaktiškai. Jei silantas iškrenta – krūminiai dantys jais padengiami pakartotinai.
VLK informacija