Helovinas kasmet Lietuvoje švenčiamas vis aktyviau. Mažieji su tėvais kūrybingai skaptuoja išraiškingus moliūgus, ieško nerimastingų herojų kostiumų, dažosi veidus, o paskui leidžiasi į nuotykius, prašydami saldainių iš draugiškų kaimynų. Ne ką mažiau smagu ir tėvams, kurie dekoruoja namus voratinkliais, verda kraujo punčą, gamina raganos pirštelius ar vorų sausainius svečiams.
Svarbu tinkamai išsirinkti moliūgus
Pagrindine veikla šiurpiausią metų naktį tampa moliūgų pjaustymas, kuriame gali atsiskleisti visas vaikų kūrybiškumas: liūdni, linksmi, pikti, o kartais ir juokingi veidai papuošia namus ir tampa šventės akcentu. Jeigu moliūgų pjaustymui vaikai dar per maži, galima iš anksto įsigyti svečiams reikalingo spalvoto popieriaus ir visiems kartu pasigaminti lauko žibintus arba šikšnosparnių girliandas, iš anksto atsispausdinus trafaretus.
Prieš renkantis svarbiausią Helovino šventės akcentą – moliūgą, vertėtų atsižvelgti į jo rūšį: „Tiek vizualiai, tiek skoninėmis savybėmis moliūgų rūšys gerokai skiriasi. Pavyzdžiui, šventinėms dekoracijoms puikiai tiks paprastasis moliūgas, o muskatinis moliūgas yra šiek tiek saldesnis bei išsiskiria maloniu kvapu ir žalios spalvos išore. Taigi, šios rūšies moliūgai puikiai tinka troškiniams, sriuboms, taip pat – įvairiems kepiniams bei saldumynams ruošti.“
Išpjausčius moliūgą E. Krasauskienė rekomenduoja neišmesti minkštimo – galima jį užšaldyti ir užkonservuoti žiemai. „Jei dalį moliūgo jau spėjote panaudoti, likusį jo minkštimą apsukite maistine plėvele ir įdėkite į šaldytuvą – taip daržovė išsilaikys dar bent savaitę. Moliūgą galima ir užsišaldyti, juk neretai didesnio dydžio daržovės nepavyksta sunaudoti vieno gaminimo metu. Supjaustykite moliūgą kubeliais, porcijomis sudėkite į maišelius ir užšaldykite, o vėliau galėsite panaudoti gamindami sriubas, troškinius, košes ar kepinius“, – tvariomis taupymo idėjomis dalijasi „Rimi“ atstovė.
Šiurpios namų dekoracijos
Laukiant Helovino nakties namuose, dažniausiai šviečia žvakės, supasi voratinkliai ir juodi balionai, vaikų dekoruoti ir iškarpyti iš popieriaus šikšnosparniai, voriukai ar vaiduokliai. Kartais užtenka kelių akcentų, kad įprasta svetainė taptų tikra šiurpnakčio vietele, o juodi drabužiai ir šiek tiek grimo paverstų tėtį, mamą bei vaikus Adamsų šeimynėlės personažais.
Tradiciškai vaikai per Helovino šventę gauna dovanų saldainių, tad į stiklines vazas galima suberti spalvotus Drakulos dantis, šikšnosparnių, smegenų, kaukolių ir kitokių šiurpių formų guminukus bei čiulpinukus, o dideliame dubenyje tiks apelsinai su išpieštais ant jų žievės veidais.
Smagių užkandžių namuose galės pasigaminti ir patys vaikai – tereikia į „Oreo“ ar panašius kremu perteptus sausainukus įkišti plonų užkandžių lazdelių – štai ir voriuko kojos. O sausainių viršų patepkite riešutų sviestu ar išlydytu šokoladu ir iš mažų saldainukų įstatykite „akis“.
Iš turimų daržovių ant didelio padėklo galima vaikams pasiūlyti išdėlioti kokį nors šiurpų žmogystą – žiedinis kopūstas tegul virsta jo garbanotais plaukais, salierų stiebeliai – rankomis, o visa kita – pagal kiekvieno fantaziją. Be to, vėliau nereikės skųstis, kad vaikai nevalgo daržovių – pusės jų tikrai neliks. Net kai kurių ne itin mėgstami kiaušiniai bus tuojau pat suvalgyti, jei juos, kietai virtus, perpjausite per pusę ir papuošite tamsiomis alyvuogėmis lyg „voriukais“: tereikės vienos didesnės – pilveliui, mažesnės – galvai ir kelių iš alyvuogės išpjautų juostelių – kojoms.
Beveik tradiciniu Helovino skanėstu yra tapę ir raganų piršteliai – iš užminkytos sausainių tešlos vaikai galės juos patys suformuoti, vietoje nagų užlipindami migdolų drožles. O iškepusius sausainukus palei migdolinių nagų kraštus dar galima aptepti uogiene, jog atrodytų kaip kraujas.