Per dieną – po kelis, per metus – po penkis šimtus ir daugiau, per dvylika metų – 18 224. Tokia progresija auga kėdainiečio Juozo Baniotos kolekcija. Daugiausia Lietuvoje rašiklių sukaupusio žmogaus tikslas – kolekciją užregistruoti Gineso rekordų knygoje.
Nėra dviejų vienodų
„Esu iš tų žmonių, kurie nuolat ką nors renka: vaikystėje, kaip ir daugelis berniukų, rinkau pašto ženklus, vėliau – etiketes nuo degtukų dėžučių, savo garaže saugau dar tėvo pradėtą kaupti senovės buities ir meistravimo įrankių kolekciją, jos pagrindas – senelio staliaus įrankiai. Seniausias – raižiniais puoštas 1890 metų oblius.
Pjūkliukai, įvairūs profiliniai obliai, įrankiai virvėms vyti, langams stiklinti… Yra aibė įvairių prietaisų, daugelio net pavadinimų nežinau. Kolekcija, kurioje 170 daiktų, nesikeičia, ją saugau kaip atminimą, o rašiklių kolekcija nuolat auga. Apie šią mano aistrą, ko gero, žino visi kėdainiečiai“, – šypsosi J. Baniota.
Rašiklius J. Baniota laiko savo kabinete. Iš pradžių ant vienos sienos įrengė stendą, jame keliomis eilėmis vieną šalia kito sukabino rašiklius. Vėliau – ant kitos. Galiausiai sienų pristigo, teko gaminti stelažus.
„Viename stelaže, ant tankiai išvedžiotos vielos vijų, kabo 9 tūkstančiai rašiklių – visi turi rankenėles pakabinti, jų neturinčius dedu į dėžutes, – pasakoja kolekcijos šeimininkas ir patikina: – Mano kolekcijoje nėra dviejų vienodų rašiklių. Kiekvieną naują užregistruoju kompiuteryje: nurodau pavadinimą, spalvą, formą, iš kurios šalies atkeliavo. Pasikartojantys gula į atskirą dėžę – progai pasitaikius juos keičiu į kitus, leidžiu anūkams žaisti, tiesa, su sąlyga, kad visus „žaislus“ padės atgal į vietą.“
Juokingiausia, kad viena iš tiesioginių jo pareigų – aprūpinti įmonės darbuotojus rašikliais.
„Suneštinė“ kolekcija
J. Baniota prisipažįsta, kad kaupti rašiklių jis visai neplanavo. Kaip dažnai nutinka, viską lėmė atsitiktinumas.
„Labai mėgstu keliauti. Tai žinodamas kėdainiškis Kęstutis Ragauskas paprašė manęs parvežti rašiklių. Nebrangus tai daiktas, daug vietos neužima, mielai sutikau“, – pasakoja J. Baniota.
Deja, minėtasis kolekcininkas dingo kaip į vandenį, o stalčiuje susikaupusi nemenka krūvelė rašiklių kurstė nuolat ką nors rinkti įpratusio vyro ambicijas: „Gal man pradėti rinkti rašiklius? Pradžia jau padaryta.“
Pirmais metais J. Baniotos kolekcija išaugo iki 200 rašiklių, antrais perlipo 600. Kai apie pomėgį parašė spauda, procesas tapo beveik nevaldomas: rašiklius jam dovanojo artimieji, draugai, kaimynai, kolegos, pažįstami ir net nepažįstami žmonės – neretai po rašiklį ar kelis Juozas iki šiol randa užkištus už automobilio valytuvų ar įmestus į pašto dėžutę.
„Mano kaupiama kolekcija turėtų vadintis „suneštine“ ar „sudėtine“. Esu laimingas, mane supa nuostabūs žmonės“, – džiaugiasi kolekcininkas.
VIP eksponatai
Kolekcijoje – rašikliai iš 99 pasaulio šalių: daugiausia iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Rusijos, bet yra ir atkeliavusių iš egzotinių kraštų – Arubos, Eritrėjos, Gabono, Omano, Mauricijaus, Peru, Antarktidos. Didesnė rašiklių dalis – su šalies, miesto, viešbučio, įmonės, klubo ar įvykio užrašais. Jie yra savotiška reklama, skleidžianti žinią visame pasaulyje. Tačiau pasitaiko ir išties unikalių, juos šeimininkas vadina VIP eksponatais.
„Vienas vertingiausių – 1961 m. TSRS pagamintas kosmonautams skirtas rašiklis, pritaikytas rašyti beorėje erdvėje, arba iš Sočio olimpiados. Ypatingas rašiklis su Hanoverio futbolo klubo simbolika, jį įjungus pasigirsta klubo himnas, – rodo savo brangenybes kėdainietis. Iš kitos dėžutės ištraukia dar vieną krūvelę. – Štai šį dovanojo jo ekscelencija Valdas Adamkus,
šį – europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, o šitą – prezidentė Dalia Grybauskaitė.“
Tarp J. Baniotos lobių yra labai netradicinių eksponatų: rašiklis-termometras, butelio kamštis, butelio atidarytuvas, prožektoriukas, elekt-
rošokas, slankmatis. Jie skiriasi ir savo forma: primena lūpdažių tūtelę, mikrofoną, švirkštą, kaktusą. Yra rašiklių, puoštų lėlėmis ir net sušiais, „plaukiojančių“ – pavertus į vieną ir kitą pusę rašiklio viduje plaukioja laivas ar kitas objektas, net labai seksualių – su apsinuoginančiomis ir vėl apsirengiančiomis moterimis.
Neabejotina, kad didžiausią meninę vertę turi 55-erių jubiliejaus proga Juozui dovanotas rašiklis – stiklo skulptūra.
Tikslas pateisina azartą
„Rašiklių kolekcionavimas – tam tikra kleptomanijos forma, – juokiasi pašnekovas. –Kur tik būni, vis dairaisi, ar nesimėto kam nors nereikalingas rašiklis. Mano žmona jau apsiprato, kad išvykus į užsienį atostogauti aš pirmiausia bėgu prie spaudos kioskų ar į suvenyrų parduotuvę, ilgokai stoviniuoju ieškodamas ko nors originalaus kolekcijai papildyti.“
J. Baniota ne tik kaupia rašiklius, bet ir domisi kitais šių daiktų kolekcininkais, rašiklių pasaulio įdomybėmis bei istorija. Internete rasta informacija leidžia manyti, kad jo kolekcija Lietuvoje šiuo metu yra gausiausia.
„Prieš kelerius metus Šilutės rajone buvau radęs dar vieną rašiklių kolekcininką, sukaupusį apie 10 tūkstančių eksponatų. Buvau ir kontaktą užmezgęs, bet žmogus mirė, o artimieji, matyt, išsigando – gal apsišaukėlis esu, gal apgausiu, bendrauti nepanoro“, – pasakoja vyras.
Nerasdamas konkurentų Lietuvoje, pasidairė po užsienį. „Šis pomėgis nesvetimas prancūzams, belgams, lenkams, vokiečiams, amerikiečiams. Minėtose šalyse vyksta forumai, festivaliai, suvažiavimai, per kuriuos galima keistis rašikliais ir taip gausinti savo kolekcijas“, – vardija J. Baniota.
Pasak kėdainiečio, pastaruoju metu didžiausia rašiklių kolekcija priklauso vokietei: ji turi sukaupusi 28 500 rašiklių iš 148 šalių.
J. Baniota puoselėja viltį vokietę aplenkti, o vyro entuziazmą skatina siekis savo kolekciją užregistruoti Gineso rekordų knygoje.
Eglė Leonovienė, „šeimininkės“ korespondentė