Jau ne vienerius metus nevyriausybinės organizacijos (NVO), dirbančios su labiausiai skurstančiais ir atskirtyje esančiais asmenimis, kelia klausimus dėl šiuo metu galiojančios itin griežtos skolų išieškojimo tvarkos. Praėjusią savaitę Seime pateikti siūlymai, kurie blogina skurstančiųjų padėtį ir pataikauja antstoliams, rašo savaitraštis „Radviliškio kraštas“.
NVO atstovai pastebi, jog skolų gniaužtai ir apsunkintas jų išieškojimas užkerta kelią integruotis į visuomenę ir uždaro skolininkus į skurdo ratą.
Vilčių teikia Vyriausybės patvirtintas išsamus įstatymų pakeitimų projektas, kuriame numatomi skolų išieškojimo tvarkos pakeitimai, kurių svarbiausias – sumažintos išskaitos iš darbo užmokesčio. Projektas buvo derintas su įvairiomis institucijomis, tarp jų – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir NVO. Šiam įstatymo projektui nepritarė tik patys Antstolių rūmai.
Skolų išieškojimo tvarka taip pat sulaukė ir prezidentės dėmesio – paskutiniuose prezidentės siūlymuose atsidūrė ir Antstolių įstatymo bei Civilinio proceso kodekso pakeitimai, kuriais siekiama pažaboti antstolių savivalę.
Vis dėlto NVO atstovus tiesiog apstulbino praėjusią savaitę užregistruoti Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės Rimantės Šalaševičiūtės ir Seimo nario Andriaus Palionio siūlymai, kurie yra kardinaliai priešingi Vyriausybės parengtiems skolų išieškojimo naštą lengvinantiems siūlymams, ženkliai padėsiantiems žmonėms išeiti iš skurdo spąstų.
Koalicijos „Galiu gyventi“ direktorės Jurgitos Poškevičiūtės teigimu, Seimo narių siūlymuose dar labiau plečiamos antstolių galios, o tai gali dar smarkiau apsunkinti skurstančių skolininkų padėtį. „Projekte siūloma išieškoti skolas iš piniginės socialinės paramos, o tai reiškia, kad atimame galimybę patenkinti net minimalius poreikius ir integruotis į visuomenę“, – sakė J. Poškevičiūtė.
Pakeitimai, kuriais siūloma apriboti skolininko teisę skųsti įvairius antstolių veiksmus teismui, galimai prieštarauja Lietuvos Konstitucijai, nes antstolio institucija nėra teisingumą vykdanti institucija, todėl jos veiksmai gali būti skundžiami. Konstitucijoje įtvirtinta, kad teisingumą vykdo tik teismai.
Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė Aistė Adomavičienė pridūrė, jog tokie pakeitimai, kai būtų išskaitoma iš socialinės piniginės paramos, pažeistų Europos Sąjungos nuostatas. „Lietuva iš Europos Komisijos jau yra gavusi pastabų dėl neadekvačios piniginės socialinės paramos ir griežto išmokų mažinimo, kuris nesuteikia galimybių žmonėms gyventi oriai. Praėjusią savaitę pateiktose EBPO išvadose taip pat atkreipiamas dėmesys į itin žemas socialines išmokas“, – teigė A. Adomavičienė.
NVO patirtis liudija, kad skolininkais žmonės tampa dažniausiai ne dėl piktybiškų paskatų, o dėl skurdo. Nevyriausybinių organizacijų atstovai tikisi, kad politikai laikysis tarptautinių organizacijų, o taip pat ir Lietuvos institucijų numatytos krypties, ir atstovaus žmonių, o ne antstolių interesams.
Informacijos šaltinis https://www.alfa.lt/straipsnis/50269306/nevyriausybininkai-sunerime-norima-iteisinti-dar-didesne-antstoliu-savivale