Marijampolėje, katalikiškuose svečių namuose „Domus Beati“ Lietuvos Caritas organizacija vasario pirmoje pusėje organizavo apskritojo stalo diskusiją apie prekybos žmonėmis problematiką ir tarpžinybinį bendradarbiavimą Marijampolės krašte. Diskusijos metu įvairių institucijų darbuotojai svarstė apie šią dažnai sunkiai identifikuojamą visuomenės problemą ir ieškojo bendrų išeities taškų, kaip būtų galima padėti į prekeivių tinklą pakliuvusioms aukoms. Tarp dalyvavusiųjų buvo ne tik įstaigų atstovai, bet ir nevyriausybininkai, susiduriantys su nukentėjusiais asmenimis. Diskusijos dalyviai priėjo išvadą, kad labai trūksta institucijų pagalbos viena kitai ir tokį bendradarbiavimą reglamentuojančių teisės aktų. Diskusija gimdė mintis, kaip geriau kurti sisteminį pagalbos aukoms modelį.
Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Valančius, sveikindamas apskritojo stalo diskusijos organizatorius ir dalyvius, dėkojo už iniciatyvą kalbėti skaudžia prekybos žmonėmis tema ir ieškoti tarpžinybinės pagalbos būtent Marijampolėje. Ši socialinė problema dar dažnai klaidingai suprantama, dar dažnai galvojama, kad aukos pačios kaltos dėl ištikusios padėties. Pristatydama Marijampolės savivaldybės socialinę situaciją ir atskirties grupes Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorė nuogąstavo, kad trūksta teisės aktų ir tarpžinybinio bendradarbiavimo norint veikti siekiant rezultato – pagalbos žmonėms. Anot direktorės, kartais tenka gelbėti smurtą patyrusias aukas ir nusižengiant galiojančiai tvarkai. Apie tai, kokiais būdais stengiamasi apsaugoti nepilnamečius nuo prekeivių žmonėmis, pasakojo Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Svajonė Rainienė. Ji iš patirties žino, kaip sunku užbėgti blogoms tendencijoms už akių, kai norintis pažinti pasaulį paauglys neturi greta autoritetų ir dėl to gali tapti lengva prekeivių auka. Tokiais atvejais ieškoma pagalbos mokykloje, kalbama su šeima ar globojančia įstaiga, į pagalbą pasitelkiami seniūnai, policijos pareigūnai.
Ikiteisminio tyrimų specifiką dėl prekybos žmonėmis atvejų išdėstė Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimų skyriaus viršininkas Juozas Lenkutis. Prekybos žmonėmis mastus ir tendencijas, tarpžinybinio bendradarbiavimo galimybes ir iššūkius indentifikuojant problemas susirinkusiems pristatė Lietuvos Caritas socialinės darbuotojos Kristina Braukylienė ir Edita Vaickelionienė.
Susitikimą užbaigė visų dalyvavusiųjų diskusija apie galimybes gerinti padėtį įtraukiant visas institucijas į pagalbos sistemą.
Viešųjų ryšių tarnyba
Aurelijos Baniulaitienės nuotraukos