Seimo nario Antano Matulo siūlomame Sveikatos sistemos įstatymo pataisos projekte numatyta nedraudžiamaisiais įvykiais pripažinti atvejus, kai susižaloja arba kitų asmenų yra sužalojamas asmuo, apsvaigęs nuo alkoholio arba narkotikų, kitų psichiką veikiančių medžiagų, tačiau šis susižalojimas arba sužalojimas nekelia grėsmės jo gyvybei. Tokiu atveju toks asmuo už gydymą asmens priežiūros įstaigoje turėtų susimokėti pats.
„Šią pataisą užregistravau prieš dvi savaites, ji bus svarstoma rudens sesijoje. Pataisos tikslas – kad mūsų šalies Sveikatos sistemos įstatyme būtų įvardyta, kas yra nedraudžiamieji įvykiai. Kol kas jame, skirtingai nei kitose Europos šalyse, įvardyti tik draudžiamieji įvykiai“, – aiškina Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas
A. Matulas.
Pasak jo, prieš 12 metų neblaivūs asmenys, atsidūrę išblaivinimo įstaigose, patys turėdavo mokėti už išblaivinimą. Panaikinus blaivyklas, nuo alkoholio arba narkotinių medžiagų apsvaigę asmenys gabenami į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, o už jiems suteiktas paslaugas mokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tokia tvarka ydinga, mat minėti asmenys ne tik netausoja savo sveikatos – jie dar eikvoja lėšas, būtinas gydyti kitiems ligoniams – nepiktnaudžiaujantiesiems alkoholiu, psichotropinėmis medžiagomis.
A. Matulas teigia, jog Lietuvoje kasdien, ypač savaitgaliais, daugėja žmonių, kurie pernelyg svaiginasi alkoholiu, kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis ir kreipiasi į gydymo įstaigas dėl sveikatos sutrikimų, nes apsinuodijo arba apsvaigę susižalojo, buvo sumušti. Kitą dalį apsvaigusiųjų į gydymo įstaigas pristato policininkai, so-
cialiniai darbuotojai.
„Savaitgaliai tampa girtuoklių – žmonių, kurie negali sustoti svaiginęsi, rojumi“, – pastebi Seimo narys, apgailestaudamas, kad už tokio „rojaus“ padari-
nius – besisvaiginantiesiems suteiktą medicininę pagalbą – moka visi mokesčių mokėjai.
A. Matulas įstatymo pataisos projekte siūlo, kad apsvaigusysis nuo alkoholio ar narkotikų, kitų psichotropinių medžiagų, kuris patyrė nežymių – pavojaus gyvybei nekeliančių – sveikatos sutrikimų, už gydymą asmens priežiūros įstaigoje susimokėtų pats – kad tam nebūtų eikvojamos PSDF biudžeto lėšos.
Pasak A. Matulo, ar gydymo įstaigoje atsidūrusiam nuo kvaišalų apsvaigusiam ir traumą patyrusiam, kitų sveikatos sutrikimų apimtam žmogui gresia pavojus gyvybei ar negresia, turėtų spręsti medikai.
Jei pavojus gyvybei gresia, tokio ligonio gydymo išlaidas derėtų apmokėti PSDF biudžeto lėšomis. Ir atvirkščiai – jei nuo alkoholio, narkotikų, psichotropinių, kitų psichiką veikiančių medžiagų apsvaigęs asmuo sunegalavo, susižalojo ar jį kas nors sužalojo, tačiau tai nekelia pavojaus gyvybei, toks nukentėjusysis pats moka už jam suteiktą medicininę pagalbą.
Pasak A. Matulo, kas yra nedraudžiamieji įvykiai, turėtų įvardyti Sveikatos apsaugos arba Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Priėmus šią Sveikatos sistemos įstatymo pataisą, alkoholiu ir kitomis medžiagomis svaigintis linkę žmonės labiau rūpintųsi savo sveikata ir būtų taupomos PSDF biudžeto lėšos.
Kalbėjosi „ŪP“ korespondentė
Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ