Klausimas:
Per praėjusius Seimo rinkimus man kilo įtarimas, kad mūsų balsavimo apylinkėje buvo perkami rinkėjų balsai. Kokioms institucijoms aš turėčiau pranešti, jei tokie atvejai pasikartos per šiuos rinkimus?
Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis
Artėjant rinkimams, deja, pasirodo pranešimų ir apie galimus rinkėjų papirkimo atvejus. Seimo rinkimų politinės kampanijos laikotarpiu ir rinkimų dieną, draudžiama tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai pirkti rinkėjų balsus, dovanomis ar kitokiu atlyginimu skatinti rinkėją dalyvauti arba nedalyvauti rinkimuose, ar balsuoti už arba prieš vieną ar kitą kandidatą arba kandidatų sąrašą. Taip pat draudžiama žadėti už balsavimą atsilyginti rinkėjams po rinkimų turint tikslą paveikti rinkėjų valią ir taip trukdyti piliečiams įgyvendinti rinkimų teisę. Šios nuostatos numatytos Seimo rinkimų įstatymo 5 (1) straipsnio 1 dalyje.
Apie rinkėjų papirkimo atvejus galima ir būtina panešti. Pranešti galima Vyriausiajai rinkimų komisijai el. paštu: rinkim@vrk.lt arba policijai bendruoju numeriu 112. Be to, galima pateikti anoniminį pranešimą www.vrk.lt lange „Korupcijai rinkimuose NE” arba adresu: http://www.vrk.lt/pateikti-pranesima. Be to, visais atvejais (jei trūksta informacijos, arba įtariamas pažeidimas) rinkėjai kviečiami pasinaudoti VRK trumpuoju telefono numeriu 1855. Ši informacinė paslauga veikia nuo rugsėjo 14 d. iki 2016 m. spalio 23 d. Informacinės linijos darbo laikas – 07:00 – 20:00 val.
Spalio 9-ąją, vykstant Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams, nuo 6 iki 21 val. apylinkių prokuratūrose bei Generalinėje prokuratūroje taip pat budės prokurorai ir Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus specialistai.
Prokurorai priims ir nagrinės skundus, pareiškimus, pranešimus dėl asmenų rinkimų teisės ir rinkimų tvarkos pažeidimų. Taip siekiama užtikrinti kiekvieno rinkėjo teisę laisva valia išreikšti savo nuomonę, balsuoti asmeniškai ir slaptai. Prokuratūrose budėsiantys prokurorai nagrinės gautus pranešimus apie galimus pažeidimus, keisis informacija ir bendradarbiaus aktualiais klausimais su vietos apygardų rinkimų komisijų nariais.
Seimo rinkimų politinės kampanijos laikotarpiu rinkėjams draudžiama dalinti mažareikšmius daiktus (pavyzdžiui, tušinukus, rašiklius, užrašų knygutes, blonknotus, ženkliukus, magnetukus, saldainius, arbatos pakelius, maišelius su partijų ir / ar kandidatų logotipais, raktų pakabukus, augalų sėklas, atšvaitus – juosteles, puodelius ir t. t.), nors tai buvo galima daryti 2015 m. vykusių Savivaldybių tarybų rinkimų ir 2014 m. vykusių rinkimų į Europos Parlamentą metu.
Su rinkėjų papirkinėjimu ir neskaidriais kandidatų veiksmai kovoti būtina, todėl dar birželio pabaigoje Teisingumo ministerijos iniciatyva su vidaus reikalų ministru ir Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininku pasirašėme memorandumą dėl bendradarbiavimo kovojant su balsų papirkimu. Memorandumu siekiama užtikrinti tinkamą teisinę demokratinių, sąžiningų ir skaidrių rinkimų aplinką. Iš viso memorandumą jau pasirašė beveik dešimtys savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų ir politinių partijų, pasiryžusių suvienyti jėgas prie korupciją.