Vasarą tokį klausimą galima užduoti kiekvienam. Pagal išgirstą atsakymą galima suprasti, kaip žmogus tvarko savo atliekas: veža, kur priklauso ar numeta, kur pakliuvo, pridarydamas nemalonumų sau ir papildomų išlaidų aplinkiniams.
Didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse surenkamos atliekos, kurių negalima mesti į jokius konteinerius: stambiosios, pavojingos ir žaliosios. Už tokių atliekų išmetimą į prie namų esančius konteinerius gresia baudos.
Šiuos konteinerius nuolat tikrina Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Kontrolės padalinio specialistai. Dažniausias pažeidimas, kurį jie aptinka prie individualių namų – gyventojų į mišrioms komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius sumestos žaliosios atliekos. Dėl to žmonės įspėjami, jų konteineriai netuštinami. Viskas būtų gerokai paprasčiau, jei gyventojai tokias atliekas kompostuotų patys ar nuvežtų jas į atliekų surinkimo aikšteles.
Daugiabučių namų gyventojai vis dar nenori atsikratyti mini sąvartynų po savo langais ir prie atliekoms skirtų konteinerių verčia statybų atliekas, palieka senus baldus. Kontrolieriams pradėjus klijuoti įspėjamuosius lapus, gyventojai patys pradėjo stebėti, kas palieka prie konteinerių netinkamas atliekas ir praneša apie nevalyvus kaimynus, kuriems paskui tenka viską sutvarkyti ir savo senus baldus ar kitas dideles atliekas nugabenti į atliekų surinkimo aikšteles.
Varėnos rajone tokios didelių gabaritų ir kitų atliekų aikštelės yra Varėnoje, Geležinkelio g. 65, šalia veikia ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė. Stambiųjų ir kitų atliekų surinkimo aikštelės taip pat veikia Merkinėje, Vilniaus g. 89, ir Valkininkų seniūnijoje Paklėštarės kaime.
Į šias aikšteles reikia vežti susidėvėjusius baldus, senus langus, stiklą, duris, dviračius, kilimus, radiatorius, padangas. Taip pat čia galima pristatyti statybos ir griovimo, elektros ir elektronikos bei žaliąsias ir pavojingas atliekas.
Didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse daugelis atliekų iš gyventojų priimamos nemokamai, bet ne visos neribotais kiekiais.
Nuo šių metų birželio mėnesio pasikeitė padangų priėmimo tvarka aikštelėse: iš vieno gyventojo per metus čia nemokamai priimama ne daugiau kaip 4 vienetai lengvojo automobilio padangų. Atvežus daugiau, už kiekvieną papildomą vienetą reikia mokėti po 2, 58 Eur ir priskaičiuotą PVM mokestį. Už kiekvieną į aikštelę atvežtą sunkiasvorio automobilio ar traktoriaus padangą reikės mokėti 11, 38 Eur ir priskaičiuotą PVM. Kitų naudotų padangų pridavimas aikštelėje kainuos 18 centų už kilogramą.
Tokia tvarka nustatyta dėl to, kad pagal galiojančius teisės aktus, senas padangas privalo priimti ir sutvarkyti padangomis prekiaujančios ir jas keičiančios įmonės, mat tai yra įskaičiuota į padangų kainą. Tačiau kai kurie padangų pardavėjai tokios tvarkos nesilaiko ir žmones ragina vežti padangas į aikšteles, o čia atvežtų padangų tvarkymas reikalauja papildomų sąnaudų.
Padangos sudaro labai didelę aikštelėse surinktų atliekų dalį – per praėjusius metus Alytaus regiono atliekų tvarkymo aikštelėse surinkta 680 tonų naudotų padangų. Daugiau aikštelėse surenkama tik mišrių griovimo ir statybos atliekų – per praėjusius metus 2,5 tūkst. tonų.
Statybinės ir pavojingos atliekos iš gyventojų aikštelėse priimamos tik nedideliais kiekiais: gyvsidabrio lempų – 4vnt. iš to paties gyventojo vienu metu, statybinių atliekų vienu metu – ne daugiau kaip 300 kg. Nepriimamos buities pavojingos atliekos didesnėje negu 10 l taroje.
„Aikštelių įrengimas tikrai pasiteisino ir vis daugiau žmonių į jas atveža didelių gabaritų ir kitas atliekas, kuriomis neteršia nei savo, nei kitų žmonių aplinkos”, – pastebi Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.
Alytaus regione eksploatuojamose didelių ir kitų gabaritų atliekų aikštelėse pernai surinkta daugiau kaip 4, 8 tūkst. atliekų – tai daugiau kaip du kartus viršija 2012 metais aikštelėse surinktų atliekų kiekį.
Varėnos rajone esančiose aikštelėse pernai surinkta 923 tonų atliekų. Tai – pustrečio šimto daugiau nei 2013 metais. Aikštelėse surenkamų atliekų kiekiai rodo, kad jos įrengtos tinkamose vietose: visose aikštelėse atvežamų atliekų kiekiai nedaug skiriasi: Varėnoje esančioje aikštelėje pernai surinkta 179, Merinėje 159, Valkininkuose – 104 tonos atliekų.
Gyventojams nėra jokių apribojimų, į kurią aikštelę atliekas vežti – atliekos visur bus priimtos ir niekam nesukels nei rūpesčių, nei nepatogumų.