2015 metų kovo 20-21 dienomis Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 1gb klasės mokiniai išvyko į Suvalkijos regioną, kur vyko netradicinė integruota istorijos-lietuvių kalbos ir literatūros pamoka „Ir šviesa, ir tiesa mūs žingsnius telydi“, kurią vedė istorijos vyresnioji mokytoja Audronė Pileckienė ir lietuvių kalbos bei literatūros mokytoja metodininkė Zita Šklėrienė. Kelionės maršrutas Lazdijai – Ožkabaliai (Vilkaviškio r.) – Paežeriai (Vilkaviškio r.) – Kiršiai (Alvitas, Vilkaviškio r.) – Selemos Būda – Višakio Rūda – Lazdijai.
Išvykome iš aikštelės prie Šv. Onos bažnyčios kovo 20 dieną 14 valandą. Po valandos atvykome į pirmąją maršruto stotelę – Ožkabalių kaimą (Vilkaviškio r.), į lietuvių visuomenės veikėjo, pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra“ redaktoriaus, vieno svarbiausių Nepriklausomybės siekėjų, mokslininko, gydytojo Jono Basanavičiaus gimtinę, atkurtą XIX a. pabaigos – XX a. pradžios pasiturinčio Suvalkijos ūkininko vienkiemį – sodybą su tradiciniais gyvenamaisiais ir ūkiniais trobesiais. Mus pasitikusi muziejaus darbuotoja papasakojo apie patį J. Basanavičių, jo veiklą ir gyvenimo istoriją, aprodė jo gyvenamą namą. Parodė ir papasakojo apie Atgimimo ąžuolyną, pasodintą J. Basanavičiaus gimtinėje .
Po valandos nuvykome į Paežerius (Vilkaviškio r.), Vilkaviškio krašto muziejų, kur sužinojome apie Lietuvos gydytojo, prozininko, poeto, publicisto, kritiko, vertėjo, laikraščio „Varpas“ redaktoriaus, vieno iš lietuvių tautinio sąjūdžio ideologų, Lietuos himno autoriaus Vinco Kudirkos veiklą. Taip pat aplankėme ir lietuvių poetės Salomėjos Nėries gimtinę Kiršų kaime, Alvito seniūnijoje (Vilkaviškio r.), deklamavome jos eilėraščius. Paskutinio maršruto stotelė kovo 20 dieną buvo Višakio Rūdoje (Kazlų Rūdos r.). Tad atvykę čia įsikūrėme, visi draugiškai sėdome prie stalo, klausėmės kunigo Vidmanto Strioko pasakojimo apie Višakio Rūdos pavadinimo atsiradimą.
Apie 21 valandą vyko netradicinė istorijos – lietuvių kalbos ir literatūros pamoka „Ir šviesa, ir tiesa mūs žingsnius telydi“ Višakio Rūdos Kultūros laisvalaikio salėje. Pamoką pradėjo istorijos mokytoją Audronė Pileckienė, paaiškino, kad šios netradicinės pamokos tikslas – aptarti nuo 19 a. pradžios iki 20 a. pradžios susidariusias istorines aplinkybes ir kaip istorinės aplinkybės lėmė literatūros tematiką, prolematiką. Mokytoja išsamiai papasakojo apie istorines aplinkybes. 1 gb mokinys Lukas Mazaliauskas papasakojo apie knygnešius ir jų veiklą XIX a. antroje pusėje.
Toliau pamoką tęsė lietuvių kalbos mokytoja Zita Šklėrienė. Iš anksto pasirengę mokiniai V.Krapavickaitė, K. Bagdonaitė, R. Barauskas, D. Krapavickaitė, S. Stančikaitė, D. Graževičius, D. Žukauskas, M. Muraškaitė pasakojo apie J. Basanavičiaus veiklą, ,,Aušrą“, V. Kudirkos gyvenimą bei kūrybą. Mokiniai pristatė savo paruoštas pateiktis. Vėliau analizavo Vinco Kudirkos eilėraštį ,,Labora!“, nusakė jo istorinį kontekstą; taikė istorijos žinias nusakydami eilėraščio temą, problemą, vertybes, suvokė Vinco Kudirkos bei kitų to meto šviesuolių kūrybos aktualumą carinės priespaudos metais.
Vidurnaktį susitikome su Šv. Vyskupo Stanislovo bažnyčios klebonu Vidmantu Strioku bažnyčioje ir išklausėme pasakojimų apie bažnyčios įsikūrimą. Taip pat buvo leista pagroti 1905 metais pagamintais vargonais. K. Bagdonaitė puikiai susidorojo – vidurnaktį bažnyčios skliautai aidėjo nuo iškilmingų vargonų garsų.
Kovo 21 d. vykome susipažinti su tautosakininko, kraštotyrininko Jurgio Dovydaičio veikla. Šio žmogaus nuo 1923 m. sukauptas tautosakos kūrinių archyvas yra seniausias ir didžiausias vieno žmogaus sukauptas archyvas Lietuvoje. Vėliau vykome į Višakio Rūdos mišką, kur yra išlikusi partizanų žeminė . Norintys galėjo kopėčiomis nusileisti į žeminės vidų, pajusti atmosferą, kurioje daug laiko turėjo praleisti kovotojai už tėvynės laisvę. Stabtelėjome prie paminklo, žyminčio partizano žūties vietą. Apie 10 valandą vykome į koplytėlę prie Višakio Rūdos šaltinėlio, aplankėme ir patį šaltinėlį, pajutome jo stebuklingas galias, apie kurias mums pasakojo mokytojos. Vėliau prie šaltinėlio esančios Koplytėlės ir Višakio Rūdos Kultūros laisvalaikio salėje atlikome praktines istorijos užduotis. Reikėjo atsakyti į klausimus, paruoštus pagal kovo 20 dienos pamokos medžiagą. Darbas vyko grupėse. Buvo parengtos 4 stotelės: I stotelėje reikėjo atsakyti į klausimus, susijusius su Lietuvos teritorijos ir Klaipėdos krašto priklausomybe XIX a., II stotelėje – apie tai, ką matė koplytėlėje prie Višakio Rūdos šaltinėlio; III stotelėje laukė užduotys, susijusios su knygnešių laikais;
IV stotelėje reikėjo atpažinti istorines asmenybes. Mokiniams atlikus visas užduotis, suvedus rezultatus, buvo paskelbta grupė nugalėtoja. Nugalėjo grupė, pasivadinusi Žandarais (pavadinimus grupės rinkosi tokius, kurie būų susiję su pamokos medžiaga) . Nugalėtojais tapo Domantas Žukauskas, Remigijus Kardokas, Simona Stančikaitė, Dagna Krapavickaitė. Žinoma, įspūdžiai buvo patys geriausi ir nuostabiausi. Lietuvių kalbos mokytoja Zita Šklėrienė įteikė visiems dalyviams sertifikatus, liudijančius, kad mokiniai dalyvavo netradicinėje integruotoje istorijos bei lietuvių kalbos ir literatūros pamokoje, sėkmingai atliko užduotis ir tapo 19 a. pabaigos – 20 a. pradžios istorinių įvykių, sąlygojusių ir to laikotarpio rašytojų kūrybą, žinovais.
Tai buvo viena iš nepakartojamų pamokų. Po pietų jau išvykome į Lazdijus. Pakeliui sustojome prie paminklo prezidentui Kaziui Griniui. Kelias namo neprailgo: dalinomės įspūdžiais, juokavome, dainavome… Dėkojame mokytojoms, suorganizavus tokią šaunią pamoką, trukusią dvi dienas.
Marija Muraškaitė,
Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 1gb klasės mokinė
Nuotraukos: Simonos Stančikaitės, Lazdijų Moteijaus Gustaičio gimnazijos 1gb klasės mokinės