Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas, europarlamentaras Gabrielius Landsbergis šio penktadienio interviu „Žinių radijo“ laidai „Opozicija“ su Raigardu Musnicku aptarė susidariusią situaciją dėl Graikijos. Taip pat G. Landsbergis išsakė savo poziciją pabėgėlių priėmimo klausimu.
Kalbėdamas apie Graikijos derybas su ES, partijos pirmininkas teigė, jog Graikijos sprendimas paruošti priemonių planą ir susiveržti diržus – žingsnis į priekį.
„Šio plano pakankamai desperatiškai laukė didelė dalis Europos, nes nuo to priklauso daugelis kitų dalykų, tai lyg kortų namelis. Jei tas planas nebūtų atsiradęs šiąnakt, būtų pradėję judėti tam tikri veiksmai, kurių negalime prognozuoti“, – teigė G. Landsbergis. Jo manymu, dabar didžiausia problema, jog Graikijos Vyriausybė praradusi daugelio žmonių pasitikėjimą tiek Europoje, tiek Europos Parlamente ir keliamas klausimas, ar Graikijos premjeras A. Cipras laikysis to, ką pažadėjo.
Vertindamas Graikijos referendumą G. Landsbergis teigė, jog A. Cipras norėjo dar kartą paklausti žmonių, ar gali imtis reformų, taip dar labiau sustiprindamas savo mandatą.
„Tai buvo populistinis veiksmas, nes A. Cipras ir jo partija buvo išrinkta į parlamentą būtent su pažadu įveikti krizę, kuri ištiko Graikiją. Akivaizdu, jog mandatas jau buvo duotas. Tačiau vėl buvo einama iš naujo, klausiama žmonių, tempiama guma ir, žinoma, tarsi didinamas svoris prieš vadinamąją trijulę, prieš Europos skolintojus“, – mano europarlamentaras. Taip pat jis pastebi, jog referendumo klausimas formuluotas sąlygoms, kurios jau buvo atšauktos, nors tuo metu jau buvo pateiktos naujos ir tai buvo tarsi tam tikras politinės gumos tampymas iš Graikijos pusės.
Taip pat G. Landsbergis vertindamas Graikijos situaciją pridūrė, jog diskusijos, ar Graikija galės, ar jai pakaks jėgų priimti reikiamus sprendimus, kelia blogus sentimentus, nes ne viena šalis, tarp jų ir Lietuva 2008-2012 m. suvaldė krizę, nors teko priimti ir nepopuliarius, sunkius sprendimus, bet juos priimti buvo būtina.
Paklaustas, kaip vertina sprendimą, jog per dvejus metus Lietuva turės priimti 85 pabėgėlius, partijos pirmininkas teigė, jog jau dabar kviečia Vyriausybę skaidriai ir labai atsakingai pradėti kurti planą, kaip atvykėliai bus integruojami į Lietuvoje visuomenę, kokiu būdu, kiek laiko jie gyvens Lietuvoje, kur gyvens, kokiomis sąlygomis, kokias išmokas gaus, kur jų vaikai lankys mokyklas ir t.t., nes šie klausimai ypatingai svarbūs.