Kovo 24 d. unikalioje vietoje – Lazdijų rajono Būdviečio mokykloje jau antrus metus rengiama konferencija „Čia istorija praėjo – knygnešys“, skirta knygnešiui Jonui Kaluškevičiui atminti. Į konferenciją atvyko Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Jasiulevičienė, Lazdijų švietimo centro metodininkė Edita Gudišauskienė, Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė bei svečias Generolo Povilo Plechavičiaus Kadetų mokyklos vyr. instruktorius Ričardas Žilaitis. Susirinko gausus būrys mokinių bei mokytojų iš įvairių Lazdijų rajono mokyklų (Būdviečio, Krosnos, Šeštokų, Lazdijų, Veisiejų, Seirijų).
Konferenciją įžanginiu žodžiu pradėjo jos iniciatorė – Lazdijų rajono Būdviečio mokyklos lietuvių kalbos bei literatūros mokytoja Neringa Rasiulienė. Jos prasmingi žodžiai visiems priminė mūsų brangios kalbos svarbą šiuolaikinio žmogaus gyvenime.
Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 2 g d klasės moksleivės Margaritos Rasiulytės atliekama daina „Raudoni vakarai“ nukėlė visus konferencijos dalyvius į sunkius istorinius laikus, kai teko knygnešiams ant savo pečių nešti draudžiamą lietuvišką spaudą. Kai Margarita dainavo, tuo pačiu metu buvo demonstruojamas pačios jos sukurtas vaizdo klipas pagal Jono Trukano vaidybinį filmą „Knygnešys”.
Gražiai susirinkusius konferencijos dalyvius pasveikino Būdviečio mokyklos direktorė Birutė Sikorskienė. Ji pasidžiaugė, kad Lazdijų rajono mokyklų mokiniai uoliai saugo knygnešių atminimą, gerbia bei puoselėja gimtąją kalbą, tautos papročius ir tradicijas. Anot jos, „knyga – nedidelis įrankis, pažadinantis mūsų sugebėjimą mąstyti, tai minties variklis, išjudinantis protą“.
Šiemet konferencija išsiskyrė tuo, jog buvome pakviesti apžiūrėti unikalią piešinių parodą „Knygnešių portretai“, kurią pristatė Lazdijų meno mokyklos Krosnos filialo dailės skyriaus mokiniai, vadovaujami dailės mokytojos Jolitos Jasevičienės.
Kai pagalvojame apie knygnešystę, mintyse daugumai tikriausiai iškyla vyro, ant nugaros atsargiai nešančio ryšulį lietuviškų knygų, atvaizdas.
Žodžio „Knygnešys“ mums suprantama prasme nėra kitose kalbose. Jis atsirado tamsiausiais 1864 – 1904 m., kuomet caro valdininkai Lietuvai buvo uždraudę raštą.
Norėdami pagerbti knygnešius bei prisiminti tą mažą dalelę istorijos, konferencijos dalyviai (mokiniai ir jau minėtas svečias Ričardas Žilaitis) skaitė pranešimus apie Dzūkijos krašto knygnešius bei jų sunkiausią ir rizikingiausią kovą. Nes be jų būtų buvęs beprasmiškas lietuviškos spaudos leidimas ir platinimas. Tarp pranešimų buvo skaitomi ir kūrybiniai darbai (eilėraščiai, novelės, pasakos), kurių klausydamiesi mes tarsi nukeliavome į anuos tolimus laikus, ieškodami amžinųjų vertybių.
Pranešime “Didis Būdviečio krašto knygnešys“, kurį skaitė Lazdijų r. Būdviečio mokyklos mokinės Ligita Mickevičiūtė ir Aistė Žurinskaitė (mokines parengė lietuvių kalbos mokytoja Neringa Rasiulienė ir istorijos mokytoja Jolanta Černiauskienė) buvo kalbama apie Kaluškevičių šeimos istoriją, kuri kaip medžio šakos pynėsi su Būdviečio kaimo istorija bei knygnešio Jono Kaluškevičiaus didele meile savajam kraštui.
Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 2 g d klasės mokinė Gabija Baranauskaitė (mokinę parengė istorijos mokytojas Salomėja Paškevičienė) skaitė savo sukurtą novelę „Ugninga kova dėl lietuviško žodžio, kuri baigėsi pačiu tyriausiu lietumi“. Pasak jos, „Lietuviškos knygos galia – tai ypatinga, visa įveikianti jėga, kuri it vanduo ar ugnis – nenugalima. Galime džiaugtis, jog esame stipri, vieninga tauta, kurios niekas, kad ir kaip mėgintų, nesugebėjo palaužti.. Ir visi, kurie dėl jos kovojo, yra verti mūsų pagarbos, nes jie įrodė, kad esame nenugalimi. Mes, mūsų kalba ir kultūra išliks amžinai, mes neleisim, kad ji išnyktų, nes saugojom ir gynėm ją kaip vandenį ir ugnį, o juk ugnis ir vanduo išnykti negali“. Daug įdomių faktų Gabija pateikė ir savo pranešime, kalbėdama apie kunigą Antaną Miluką ir lietuviškos spaudos branginimą.
7 b klasės mokinė Urtė Pileckaitė (ruošė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Birutė Plečkaitienė) pranešime „Knygnešių takais“ kalbėjo apie Lazdijų krašto keliais ir takeliais ėjusius knygnešius, kurie gabeno sunkią, bet taip visų mielai laukiamą lietuviškų knygų naštą. Iš jų paminėtini šviesuoliai : Jonas Kaluškevičius, Juozas Kazlauskas, Adomas Mikalauskas, broliai Paulius ir Andrius Mikalauskai, Lazdijuose dirbęs gydytojas, varpininkas knygnešys, švietėjas Juozas Kaukas ir kt.
Išgirdome nepaprastai gražų pasakojimą apie knygnešius, apie jų pilną pavojų gyvenimą iš 7 c klasės mokinės Karolinos Kardokaitės lūpų (ją ruošė istorijos mokytoja Audronė Pileckienė). Savo pranešime Karolina kalba apie lietuvių tautos drąsos ir pasiaukojimo metus dėl savo gimtosios kalbos, dėl lietuviško rašto apsaugojimo ir išsaugojimo. Knygnešiai Karolis ir Petras Tumasoniai „knygą nešė per kančias, nešė knygą kaip šventą žodį…, kaip šventą raštą…, kaip duoną“, – savo pranešimą užbaigė Karolina Kardokaitė.
Lazdijų rajono Krosnos mokyklos mokiniai Lukas Ivanauskas ir Gintautė Menkevičiūtė pranešime „Apie tris Krosnos ąžuolus“ (mokinius ruošė anglų kalbos mokytoja Jūratė Sutkuvienė) išsamiai analizuoja bei apibūdina trijų knygnešių (1863 m. sukilimo dalyvio, aušrininko, pedagogo, spaudos darbuotojo knygnešio bei poeto Tomos Žičkaus – Žičkausko, lietuviškos spaudos platintojo Vincento Aleksandravičiaus bei kunigo, publicisto Antano Staniukyno ) indėlį išsaugant lietuvių kalbą.
Knygnešys, tai tas – kas neša Žinias. Todėl apie knygnešius, einančius šviesos keliu gražiai papasakojo svečias iš Kauno Ričardas Žilaitis. Pasak pranešėjo, neretai knygnešiais tapdavo žmonės turėję vienokią ar kitokią negalią ir negalėję dirbti ūkiuose, nes daugeliui tuo besiverčiančių profesionalų tai buvo nors ir rizikingas, bet verslas, nešantis pelną. Svečias įtaigiai priminė sunkią knygnešystės istoriją, jų prasmingą bei reikšmingą darbą, slaptuosius knygų sandėlius. Pranešimo pabaigoje, konferencijos dalyvius pakvietė į Gyvosios istorijos praktinius mokymus.
Įvertinus darbus konferencijos pabaigoje Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Jūratė Jasiulevičienė mokiniams bei juos ruošusiems mokytojams įteikė diplomus, padėkos raštus bei kitas atminimo dovanėlės.
Džiaugiamės turiningai praleidę laiką, prisimindami neįkainojamus knygnešių nuopelnus lietuviškai knygai bei gimtajai kalbai.
Daiva Mikalauskienė
Nuotraukos Jūratės Sutkuvienės ir Margaritos Rasiulytės