Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius penktadienį duotame interviu „Žinių radijo“ laidai „Opozicija“ kalbėjo apie Konstitucinio Teismo sprendimą dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) skyrimo savivaldybėms, kandidatą į Generalinio prokuroro postą Nerijų Meilutį, taip pat apie pabėgėlių iš Šiaurės Afrikos priėmimą Europos valstybėse.
Pasak A. Kubiliaus, Konstitucinis Teismas konstatavo tai, kad įstatyme reikia numatyti aiškesnius kriterijus, pagal ką yra nustatomi tie atskaitomi GPM procentai, tame tarpe ir Vilniui.
„Šiuo atveju KT dėl konkrečių procentų nesprendė ir nepasakė, ar Vilniui turi būti didesni ar mažesni procentai, tik pasakė, kad turėtų būti aiškiau įstatyme apibrėžiami kriterijai, kodėl Vilniui skiriami 48 proc., Kaunui turbūt 80 ar 85 proc., o kitiems – po 100 proc.“, – komentavo jis KT sprendimą.
A.Kubiliaus teigimu, Vyriausybė turės pateikti Seimui atitinkamą projektą, apibrėžiantį minėtus kriterijus, o Seimas – racionaliai nuspręsti.
Kalbėdamas apie kandidatą į Generalinius prokurorus N. Meilutį, opozicijos lyderis teigė, jog Seimo TS-LKD frakcija palaikys jo kandidatūrą, nes N. Meilutis „turi savo matymą, požiūrį į teisinės sistemos problemas, į tai, kas svarbiausia bus dirbant prokuratūroje ir atrodo, kad savo nuostatas gali tikrai argumentuotai pagrįsti ir ginti“.
A.Kubilius pabrėžė, kad kai kurių valstybės vadovų reakcija į Europos institucijų siūlomus sprendimus dėl pabėgėlių nebuvo tinkama.
„Man atrodo, ne visiškai tinkama reakcija, kuri skambėjo iš kai kurių aukštų valstybės vadovų, kai buvo skelbiama, kad mes beveik nieko negalime priimti. Europą yra ištikusi bėda, tai yra pabėgėliai iš Šiaurės Afrikos, kurie plūsta į Italiją ir ten jų yra kelios dešimtys tūkstančių. Tai reikia spręsti pirmiausia solidariai, nes panašios bėdos gali ištikti ir mus“, – sakė opozicijos lyderis. Pasak jo, mes galime susidurti su analogiška problema, jei Lietuvą užplūstų pabėgėliai iš Rytų.
Kita vertus, jis pažymėjo, jog Europa iki šiol į šią problemą žiūrėjo pro pirštus.
Visas interviu – pridedamas.
Musnickas: Konstitucinis Teismas vakar priėmė nutarimą dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) skyrimo Vilniui ir turbūt neverta kalbėti, kaip skambėjo tas nutarimas, bet iš tikrųjų esmė tokia, kad nelygybė skirstant GPM miestams, yra blogai. Kaip jūs matote šį sprendimą? Ką toliau daryti?
A.Kubilius: Aš vakar perskaičiau, kad Artūras Zuokas, buvęs meras giriasi didžiule pergale, bet aš nematau jokios jo pergalės. Konstitucinis Teismas pasakė vieną dalyką, kad įstatyme reikia numatyti aiškesnius kriterijus, pagal ką yra nustatomi tie atskaitomi GPM procentai, tame tarpe ir Vilniui, ir kol nėra tokių aiškesnių kriterijų, tai tie procentai pagal KT yra nepagrįsti, todėl neatitinka Konstitucijos principų. Tai kaip tuos kriterijus sudėlioti, turės spręsti ši valdžia. Bet iš to spėlioti, kad Vilniui padidės GPM atskaitymas, kažkam tada turės sumažėti – negalima taip spręsti, nes teoriškai..
Musnickas: Tai nėra automatinis sprendimas pakelti GPM Vilniui ir duoti kaip visiems kitiems 80-90 proc.?
A.Kubilius: Nėra, tikrai ne, taip negalima skaičiuoti, nes Vilniaus gaunama GPM dalis eina, kad išlyginti kitų miestų gaunamas pajamas, kurie gauna mažiau bendra apimtimi. O teoriškai pažiūrėjus, gali būti ir toks variantas, kad sudėliojus visus kriterijus, išeis taip, kad Vilniui reikia palikti mažesnį procentą, bet aš kalbu apie tai kaip apie teorinę galimybę. Šiuo atveju KT dėl konkrečių procentų nesprendė ir nepasakė, ar Vilniui turi būti didesni ar mažesni procentai, tik pasakė, kad turėtų būti aiškiau įstatyme apibrėžiami kriterijai, kodėl Vilniui skiriami 48 proc., Kaunui turbūt 80 ar 85 proc., o kitiems – po 100 proc.
Musnickas: Kas tai turės apibrėžti – Seimas? Jūs įsivaizduojate pagal ką tuos kriterijus reikės apibrėžti?
A.Kubilius: Seimas. Aš manau, kad KT išdėstė kai kurias nuostatas, į kurias verta atkreipti dėmesį, ir Vyriausybė turės pateikti Seimui projektą, ir Seimas turės racionaliai nuspręsti, bet vėlgi tai nereiškia, kad į kurias nors pusę turės keistis GPM atskaitymo procentai.
Musnickas: Praėjusį kartą, kai kalbėjomės apie kandidatą į Generalinius prokurorus Nerijų Meilutį, jūs sakėte nieko blogo nežinąs, dabar, kai jis jau pristatytas Seime, sužinojote ką nors – blogo, gero?
A.Kubilius: Blogo tikrai nesužinojau. O šiaip – iš jo kalbų tiek Seimo salėje, tiek susitikus Seimo frakcijoje, paliko tikrai neblogą įspūdį. Matosi, kad žmogus tikrai turi savo filosofiją, matymą, požiūrį į teisinės sistemos problemas, į tai, kas svarbiausia bus dirbant prokuratūroje ir atrodo, kad savo nuostatas gali tikrai argumentuotai pagrįsti ir ginti, ir mano manymu, tai yra labai svarbios, pozityvios savybės.
Musnickas: Bet jums įsiminė kas nors svarbaus ar naujo, ką tikrai darys, nes aš vakar, kai girdėjau interviu „Žinių radijui“, tai jis buvo aptakus, gynėsi, kad nieko blogo nepadarė ir tikslas jo, vienu sakiniu apibrėžtas – konsoliduoti pajėgas prokuratūroje, kad visi dirbtų vienam tikslui, bet kaip suvienysi tuos žemesnio, aukštesnio rango prokurorus, kai interesai visą laiką skiriasi ir koks tas tikslas gali būti?
A.Kubilius: Na, aš nesu prokuratūros specialistas, negirdėjau to interviu, bet priešingai – klausantis Seime ir frakcijoje, jis atrodė dalykiškas ir argumentuotai kalbantis – tai pozityvi savybė. Prokuratūros veiklą jis yra matęs iš kitos pusės, būdamas teisėju mato, ko trūksta, kokios kvalifikacijos, kokių žinių ir šiuo požiūriu, mes jau esame priėmę sprendimą ir frakcijoje, kad tikrai palaikysime jo kandidatūrą ir aš tikiu, kad jau kitą savaitę turėsime Generalinį prokurorą.
Musnickas: Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas vakar pareiškė, kad Rusija pasirengusi plėtoti santykius su Baltijos šalimis lygybės pagrindu, tačiau, sako jis, dėl politinių priežasčių šios šalys nesuinteresuotos bendradarbiauti su Maskva. Tai mes čia nesuinteresuoti esame, jie tai norėtų. Kaip jūs tai vertinate?
A.Kubilius: Na, visi suinteresuoti gerais santykiais, bet tų gerų santykių neįmanoma konstruoti, kai kita šalis elgiasi agresyviai, kad ir netiesiogiai prieš mus, bet aplink, šalia, prieš kaimynus. Kol ta šalis gąsdina savo neprognozuojamais naikintuvų skrydžiais ir t.t. Tai šioje vietoje norėčiau matyti, kad Rusijos premjero D. Medvedevo ir Rusijos prezidento žodžiai apie pastangas turėti gerus santykius su kaimynais, tame tarpe ir su Baltijos valstybėmis, virstų jų pačių suvokta realybe, kad negalima viena ranka gąsdinti visų savo branduoliniais ginklais, o tuo pačiu sakyti, kad mes norime draugauti.
Musnickas: Kol kas nematote galimybių…
A.Kubilius: Nematau, tos kalbos yra tuščios, ir kol Rusija nesuvoks, kad jos elgesys toje pačioje Ukrainoje pačią Rusiją padaro nepriimtina partnere visiems Vakarams, tol tikėtis kažkokių kitokių santykių su Rusija yra visiškai neracionalu.
Musnickas: Vyriausybė siūlo geriau ginti pieno gamintojų interesus ir uždrausti pirkti pieną iš kitų valstybių, kol nesuperkamas Lietuvoje visas pasiūlytas žaliavinis pienas. Tokias įstatymo pataisas pasiūlė žemės ūkio ministrė. Ką jūs į tai – į vieno produkto mūsų rinkoje gynimą?
A.Kubilius: Na, čia tokia deklaratyvi pastanga, sunku suvokti, kaip ji būtų realizuota ir kokią duos naudą tiek pieno gamintojams, tiek patiems vartotojams. Deja, į klausimus Seimo salėje, kaip tai gali įtakoti pieno supirkimo kainas, dėl kurių mažumo kenčia tie patys pieno gamintojai – ar tai padidins tas kainas, atsakymų neišgirdome. Kita vertus, didelis klaustukas, kaip būtų kontroliuojamas tokio įstatymo įgyvendinimas, ta pati ministrė važinės po Lietuvos pakraščius ir tikrins, ar koks nors ūkininkas nesiskundžia, kad kokio nors bidono pieno iš jo nenupirko? Tad bandymas tokiomis reguliacinėmis priemonėmis gana populistiškai pelnytis dalies rinkėjų, dalies gamintojų palankumą, kaip rodo patirtis, neduoda jokio efektyvaus ūkinio rezultato. Norai galbūt gražūs ir geri, bet netikiu, kad toks mechanizmas duos tinkamą rezultatą.
Musnickas: Čia dabar visi diskutuoja apie tai, kiek Lietuvai reikėtų priimti pabėgėlių. Yra tam tikra kvota, kiek mes jų turėtume priimti. Kaip jūs žiūrite, ar mes pajėgūs priimti tuos pabėgėlius, ar ne?
A.Kubilius: Pirma, ką matau, tai mūsų pačių tam tikro požiūrio klausimas. Man atrodo, ne visiškai tinkama reakcija, kuri skambėjo iš kai kurių aukštų valstybės vadovų, kai buvo skelbiama, kad mes beveik nieko negalime priimti. Europą yra ištikusi bėda, tai yra pabėgėliai iš Šiaurės Afrikos, kurie plūsta į Italiją. Ten jų yra kelios dešimtys tūkstančių ir tai reikia spręsti pirmiausia solidariai, nes panašios bėdos gali ištikti ir mus. Gali pabėgėliai iš Rytų patraukti, jeigu, sakysime, Rusijos agresija plėtosis Ukrainoje ar kažkur šalia mūsų, mes galime susidurti su analogiška problema jau mūsų regione, ir ta solidarumo vertybė šiuo atveju turi būti pati svarbiausia. Iš kitos pusės, turime pripažinti ir tai, kad Europa iki šiol į šią problemą žiūrėjo pro pirštus. Tad turime šioje situacijoje atskirti karo pabėgėlius ir ekonominius imigrantus, kurie Europoje ieško tiesiog geresnio gyvenimo. Tai nėra padaryta, jūrinė siena yra pakankamai skylėta ir šią problemą reikia spręsti sistemingai, reikia persekioti tuos kontrabandininkus, kurie iš to daro didžiulį biznį. Bet negalima užmerkus akis pasakyti, kad mes nekreipsime dėmesio į tuos dešimtis tūkstančių pabėgėlių, kurie jau yra Europoje, Italijoje, ir tą problemą reikia spręsti solidariai, be abejo, apskaičiuojant, kiek mes realiai galime pabėgėlių priimti. Dabar paskelbtas skaičius – apie 250 – aš tikiu, kad yra racionaliai pagrįstas. Ir šią solidarią Lietuvos atsakomybę mes turime efektyviai įgyvendinti.
Musnickas: Dar keletas klausimų, tokių kontraversiškų. Maskvoje yra toks Rimo Tumino vadovaujamas Vachtangovo teatras, o pats R. Tuminas šiomis dienomis pareiškė, kad jam patinka Putino tvirtos rankos politika. Ką jūs galvojate apie tai?
A.Kubilius: Mano įsitikinimu, toks požiūris yra absurdiškas, bet negali žmogui uždrausti turėti požiūrį ir jį skelbti. O tai yra Tumino požiūris, ar tai asmeninis požiūris, ar tai yra požiūris režisieriaus, kuris turi dirbti Maskvos Vachtangovo teatre ir tai lemia jo požiūrį, tai sunku pasakyti. Bet tikrai manau….
Musnickas: Kad jūs nepritariate, tai aš suprantu, bet kaip jūs vertinate tokius viešus pasakymus? Juk sakoma, kad yra gera proga patylėti…
A.Kubilius: Ką čia gali pasakyti? Aš manau, kad žmogus padarė didžiulę klaidą. Nežinau, kas lėmė, kad jį prispyrė šitaip kalbėti. Ar čia noras išsiskirti, kas teatralams yra būdinga kaip kūrybiniams žmonėms, ar tai lemia priklausomybė teatrui ir noras tam tikra prasme pademonstruoti savo lojalumą Kremliaus valdžiai, teatras netoli Kremliaus. Man sunku pasakyti, bet tai yra didžiulė klaida.
Musnickas: Dar vienas klausimas. Vakar Valdovų rūmuose buvo pristatinėjami nauji prabangūs automobiliai, markės neminėsime, bet kaip jums patinka Valdovų rūmų, statytų už kelis šimtus milijonų panaudojimas tokiems renginiams?
A.Kubilius: Tiesą sakant, net nepagalvojau, kaip čia reikėtų vertinti, galima gal pro pirštus, atlaidžiai pažiūrėjus, pasakyti, kad prieš kelis šimtus metų karietas demonstruodavo tame vidiniame kieme. Dabar kitas karietas rodo…
Musnickas: Nieko blogo nematote?
A.Kubilius: Aš tikrai nepulčiau labai smerkti…
Musnickas: Kitaip sakant, jeigu reikia Valdovų rūmams užsidirbti, kodėl gi ne?
A.Kubilius: Galbūt ir yra toks sunkiai suvokiamas kontrastas tarp Valdovų rūmų ir jų tos istorinės šlovės, ir dabar bandymo juos čia utilitariai panaudoti kažkokiems vakarėliams, nieko bendro neturintiems su ta istorija, nebent per karietų sąsajas – šių laikų karietų…
Musnickas: Tuomet valdovai gyveno rūmuose ir ką norėjo, tą ir darė, o čia dabar…
A.Kubilius: Be abejo, gal ir galėtų pagalvoti, ar tinka Valdovų rūmus naudoti bet kokiems renginiams.
Musnickas: Ir be abejo, negaliu nepaklausti apie tai, kad Panevėžio apygardos prokuratūra priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl buvusio Anykščių rajono mero, konservatoriaus Sigučio Obelevičiaus šmeižto, o istorija ten buvo apie tai, kad jis esą vaikščiojo pas prostitutes.
A.Kubilius: Aš kiek suprantu, nutarimas nutraukti pagal procesą reiškia, kad apklausus tas ponias ir nustačius subjektus, galbūt šmeižusius, pagal procesą…
Musnickas: S. Obelevičius turės kreiptis privataus kaltinimo tvarka dėl garbės ir orumo gynimo. Jis kreipsis?
A.Kubilius: Aš tikrai nežinau, tikiuosi, kad kreipsis, bent aš jo vietoje tą daryčiau. Iš kitos pusės, man keistai nuskambėjo, nes pagal kitą to paties straipsnio dalį, prokuratūra gali nutraukti tyrimą, jeigu šmeižtas neturėjo visuomeninės reikšmės. Tad mano įsitikinimu, prieš pat rinkimus paskelbtas toks šmeižtas turėjo pakankamai didelę visuomeninę reikšmę. Bet šioje situacijoje padarytas procesinis sprendimas nereiškia, kad nėra kažkokių įtarimų arba galimybių toliau tirti, bet aš manau, kad turi būti sudėlioti taškai ant „i“, nes jeigu liks neatsakyti klausimai, tai lieka ne tik moraliniai klaustukai, bet yra pavojus, kad tokiomis šmeižto operacijomis prieš rinkimus bus pradėta naudotis žymiai plačiau.