Nepriklausomybės atkūrimo diena Lietuvoje švenčiama įvairiai. Mažeikiuose Kovo 11-ajai skiriama choreografinė programa, kurią kasmet rengia Jolantos Tendienės vadovaujamas vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblis „Kauškutis“. Tai ypatingas koncertas, gyva kolektyvo tradicija: dalyvauja ne tik per tris šimtus dabartinių ansamblio narių, bet ir prieš daugelį metų šokę kauškutiečiai.
Kilo kartu su Sąjūdžiu
Ansamblio įkūrėja ir vadovė Jolanta Tendienė pasakoja, kad ši tradicija savaime neatsirado. Prieš dvidešimt penkerius metus trokštant kokiu nors būdu prisidėti prie patriotinės veiklos kilo idėja Mažeikiuose iškilmingai paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą.
„Visoje šalyje ėmė kilti Sąjūdžio banga. Kolektyvo vadovai, turėdami kelis sumanymus, bet dar tvirtai nežinodami, kaip juos įvykdyti, nuvyko į Klaipėdą pas savo choreografijos dėstytojus. Jie padėjo sudėlioti šokių kompoziciją, sukūrė net tam skirtą eilėraštį, pagal kurį atsirado koncertinė programa „Iš bobulės skrynios“, – prisimena „Kauškučio“ vadovė.
Tąkart į koncertą Mažeikių kultūros centre suplūdo minia žmonių, jį nufilmavo Lietuvos televizijos ir parodė per pačias Velykas.
Sulaukus tokio pasisekimo nuspręsta, kad Mažeikiuose Kovo 11-osios šventę geriausiai gali surengti „Kauškutis“ – jam ir patikėjo tęsti šią tradiciją iki pat šių dienų.
Kolektyve – kaip šeimoje
Visi ansamblį lankę vaikai užaugo su Kovo 11-osios programomis. Joms buvo pradedama ruoštis labai anksti, jau nuo vasario mėnesio repeticijos iš įprastų šokių pamokų salių persikeldavo į Mažeikių kultūros centrą.
„Jokiems kitiems koncertams neskyrėme tiek daug dėmesio ir laiko, – pripažįsta ansamblio vadovė. – Jie mūsų vaikams būdavo patys įsimintiniausi. Rengdamiesi jiems gyvenome kaip šeima: vaikai ir pamokas ruošdavo per repeticijas, ir pietus kartu valgydavome, ir pykomės, ir taikėmės.“
Ne vienas kauškutietis prisimena, kaip užkulisiuose vyresnieji mokydavo mažesniuosius šokių žingsnelių, kad tik visi tinkamai pašoktų savo dalį. Ir šunybė ne viena iškrėsta. „Vyksta repeticija, ima ir dingsta elektra. Pasirodo, vienas iš vaikų sugalvojo patikrinti, ar veikia elektros jungiklis. Tada stovi 300 žmonių tamsoje ir laukia, kol kas nors sutvarkys“, – su šypsena prisiminimais dalijasi buvę šokėjai.
Stengiasi grįžti kasmet
Prigijus Kovo 11-osios koncertų tradicijai, į juos ėmė prašytis pirmųjų laidų kauškutiečiai, didžiųjų Lietuvos miestų studentai. „Kai susitikdavome, sakydavo: „Na, leiskit dar truputį patrepsėti ir mums, įstatykit nors į vieną šokelį, – prisimena vadovė. – Taip ir padarydavau, o tada jau ojojoj kaip jie trepsėdavo!“
Vėliau buvę kauškutiečiai pasižymėdavo šią dieną kalendoriuose ir žinodavo: kad ir kokiame pasaulio krašte bus, vis tiek kovą sugrįš į Mažeikius.
„Ta diena yra Lietuvos šventė, bet kauškutiečiams ji tapo triguba – mes švenčiame drauge su valstybe, visais Mažeikiais ir visu „Kauškučiu“. Tai tarsi mūsų kolektyvo gimtadienis, nors tikrasis yra gruodį“, – pasakoja J. Tendienė.
Neatitolti nuo ansamblio padeda ir šiuolaikinės technologijos. Ne vienas buvęs narys socialiniame tinkle „Facebook“ vadovę turi savo draugų sąraše. O ji pati tikina: „Svarbiausia – ne aš, o „Kauškutis“ ir tai, kaip visi kartu sukuriame fantastiškus sveikinimus Lietuvai.“
Kartą vienas iš buvusių šokėjų, gyvenantis Amerikoje, parašė jai laišką, kuriame papasakojo, kad subūrė Amerikos lietuvių šokių kolektyvą. „Vadove, jūs nė neįsivaizduojate, ką man sunkiausia buvo išmokyti tuos žmones. Valso žingsnį! Bet aš viską dariau taip, kaip jūs mokydavote mus“, – džiaugiasi auklėtinių laimėjimais J. Tendienė.
„Kauškutis“, vienintelis Mažeikiuose liaudies šokių ansamblis, miestiečiams jau yra padovanojęs 25 temines choreografines miniatiūras. Visos jos išlaiko simbolinius ir tautinius motyvus, tai išduoda ir programų pavadinimai: „Su vyturiu kylam“, „Lino kelias“, „Buvau į Lietuvą išėjęs“, „Sveiks, svieteli“ ir kt. Paskutinė – jubiliejinė ,,Mūsų medyje, paukščiai, čiulbėkit“.
„Vadinasi, tautiškumo dvasia gyva, mūsų, kaip pedagogų ir gyvenimo mokytojų, darbas atliktas puikiai, – džiaugiasi vadovė J. Tendienė ir neabejoja, kad ilgametė tradicija gyvuos. –
Juk ir „Kauškučio“ šūkis toks: „Jeigu gėrį neši, gerasis žmogau, lai tau niekas kelių nepastoja.“
Apie kolektyvą
„Kauškučio“ iniciatyva kas ketverius metus Mažeikiuose rengiamas tarptautinis festivalis „Sukauškiekem, sutrepsiekem“. Į jį atvyksta šokėjų, muzikantų iš įvairių pasaulio šalių.
Tradiciniai tapo ir ansamblio vadovų inicijuoti Mažeikių kolektyvų koncertai „Šokio mūzos palaiminti“, skirti Tarptautinei šokių dienai pažymėti.
Platūs „Kauškučio“ kelionių maršrutai. Ansamblis reprezentavo lietuviško šokio meną tarptautiniuose festivaliuose Baltijos šalyse, Lenkijoje, Baltarusijoje, Bulgarijoje, Makedonijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Slovakijoje, Ispanijoje, Italijoje, Portugalijoje, Kipre, Turkijoje, Kanadoje, Graikijoje surengtuose festivaliuose.
2011 metais „Kauškutis“ apdovanotas „Aukso paukštės“ nominacija. Tokį pripažinimo ženklą geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams skiria Lietuvos liaudies kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas.
2012 metais konkursiniame festivalyje „Aguonėlė“ ansamblis „Kauškutis“ pelnė pirmąją vietą ir Mažeikių krašto kultūros premiją už miesto vardo garsinimą šalies ir užsienio konkursuose.