Plaukimas irklente yra labai populiarėjantis vandens sportas, kuris turi gerbėjų visame pasaulyje. Lietuvoje susidomėjimas irklentėmis kasmet išauga vasarą. Kodėl irklentės tapo tokios populiarios? Priežastis paprasta – ši sporto šaka yra tinkama visiems nepriklausomai nuo amžiaus ar fizinio pasirengimo. Žinoma, norint mėgautis šia pramoga, reikėtų pasirūpinti svarbiausia įranga – irklente. Varlė.lt specialistai parengė patarimų gidą, kaip išsirinkti tinkamą irklentę ir reikalingą inventorių bei į ką svarbu atkreipti dėmesį.
Kas yra irklentė arba SUP lenta?
SUP iš anglų kalbos „Stand Up Paddle“ reiškia irklavimą stovint. Šis irklavimas vyksta stovint ant specialiai suprojektuotos lentos, kuri primena burlentės lentą, tačiau yra kiek ilgesnė. Irklentės paprastai pasižymi nuo 250 cm ilgiu (vaikiškos) iki 450 cm (lenktyninės).
Kam tinkamas irklenčių sportas?
Irklenčių sportas tinkamas kiekvienam nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus ar fizinės būklės. Pramoginis plaukimas irklente nereikalauja jokio specialaus pasirengimo ar įgūdžių, todėl šia veikla gali sėkmingai mėgautis tiek vaikai, tiek vyresnio amžiaus žmonės ar asmenys, kurių gyvenimo būdas nėra aktyvus. Išmokti plaukti irklente nėra sudėtinga. Iš esmės pagrindas yra pajusti lentą, apsiprasti su ja, atsistoti ir irkluoti. Jeigu prieš tai nebandėte kitų vandens sporto šakų, reikalaujančių išlaikyti pusiausvyrą, irklente pradžioje galite plaukti neatsistojus, o ant kelių. Tokiu būdu tikrai lengviau apsiprasite su lenta ir nebijosite atsistoti.
Kokią irklentę rinktis: pripučiamą ar kietą?
Renkantis irklentę (SUP lentą) pirmiausia reikėtų pasirinkti jos konstrukciją. Pagal šį aspektą išskiriami du pagrindiniai irklenčių tipai: kietos ir pripučiamos. Kietos irklentės – lentos iš polistirolo šerdies, padengtos kompoziciniu laminatu, panašios į tradicines banglentes. Pripučiamų irklenčių vidus yra užpildytas suspaustu oru. Kietos irklentės yra greitesnės ir stabilesnės banguotame vandenyje, mažiau linkusios dreifuoti nuo stipresnio vėjo. Deja, kietos irklentės yra pakankamai didelės, todėl jų transportavimas ir laikymas yra pakankamai sudėtingas. Pripučiamas irklentes paprasta laikyti susuktas kuprinėje. Šio tipo irklentės neužima daug vietos, o savo formą įgauna pripučiant jas aukštu slėgiu (paprastai jis sieka apie 1 bar). Taip pripūstos irklentės tampa pakankamai standžiomis ir tinka plaukimui. Jos gerai atlaiko įvairius smūgius, tačiau pasižymi mažesniu stabilumu banguotame vandenyje. Taip pat pripučiamos irklentės nemėgsta stipraus vėjo.
Populiariausios irklenčių formos
Pagal formą išskiriami tokie pagrindiniai SUP lentų tipai:
Lenktyninės (Race) irklentės
Lenktyninės irklentės paprastai būna labai ilgos (>380 cm) ir plonos (iki 76 cm pločio). Šio tipo irklentės sukurtos maksimaliam greičiui ir kurso išlaikymui ilguose atstumuose. Lenktyninės SUP lentos yra labai greitos, tačiau pasižymi mažesniu stabilumu bei prastesniu manevringumu. Šios irklentės skirtos patyrusiems naudotojams ir profesionalams. Naudojamos ilgų trasų bei varžybiniam irklavimui.
Kruizinės (Touring) irklentės
Lyginant su lenktyninėms, kruizinės irklentės šiek tiek trumpesnės (paprastai jos būna apie 360 cm ilgio), tačiau keliais centimetrais platesnės. Kruizinės SUP lentos sukurtos ilgesnėms kelionėms ramiuose vandenyse, siūlo gerą greitį, geresnį stabilumą ir yra šiek tiek lengviau manevruojamos.
Universalios (Allround) irklentės
Lyginant su ankstesnių tipų irklentėmis, universalios SUP lentos yra kur kas trumpesnės ir platesnės, todėl yra pakankamai lengvai valdomos, stabilios ir manevringos. Vidutinis jų ilgis siekia 300 – 320 cm, o plotis nuo 76 iki maždaug 86 cm. Universalios irklentės yra populiariausias SUP lentų tipas. Jos puikiai tinka ekskursijoms ir pirmiems nuotykiams su irklente esant nedidelėms bangoms. Pasiekiamas didelis greitis ar ilgų trasų įveikimas nėra stipriausios universalių irklenčių pusės.
Irklentės skirtos bangų raižymui (surf)
Bangų raižymui skirtos SUP lentos yra mažiausios irklentės ir skirtos, kaip ir nurodo pavadinimas plaukimui ir čiuožimui bangomis. Joms būdinga siauresnė nosis ir galas bei labiau išlenktas dugnas. Šio tipo irklentės pasižymi didžiausiu manevringumu ir yra skirtos patyrusiems naudotojams.
Kaip pasirinkti tinkamą irklentės dydį?
Renkantis irklentę, svarbu atkreipti dėmesį į naudotojo svorį bei irklentės dydį. Žemiau lentelėje pateikiami rekomenduojami saugūs irklentės pločio ir naudotojo svorio skaičiai:
SUP lentos ilgis nėra toks svarbus parametras, kaip jos plotis ir naudotojo svoris, nors ir turi įtakos irklentės tipui ir plaukimo būdui. Iš esmės, kuo irklentė ilgesnė, tuo greičiau ir lengviau ji plaukia tiesia trasa. Kita vertus, trumpesnės irklentės yra manevringesnės.
Dar vienas svarbus irklentės parametras – talpa, kuri visada matuojama litrais. Kuo didesnė talpa, tuo didesnį svorį gali atlaikyti irklentė. Didesnės talpos irklentė taip pat yra stabilesnė ir lenngviau valdoma, todėl labiau tinkama pradedantiesiems.
Svarbu pasirinkti tinkamą irklą
Tinkamo irklo pasirinkimas toks pats svarbus kaip ir pačios irklentės. Pagal gamyboje panaudotas medžiagas išskiriami tokio tipo irklai:
- Aliuminiai irklai – sunkesni, bet pakankamai standūs. Tai ekonomiškiausias pasirinkimas.
- Epoksidiniai irklai – lyginant su aliuminiais lengvesni, tačiau pasižymi mažesniu standumu.
- Anglies pluošto (karboniniai) irklai – lengviausi, standžiausi, tačiau taip pat labiausiai pažeidžiami ir brangiausi.
Svarbus irklentės irklo parametras yra jo standumas. Būtent jis lemia, kiek mūsų energijos pavirs į judėjimą irklavimo metu, o kiek bus prarasta dėl medžiagos lankstumo. Irklo svoris taip pat svarbus.
Pagal konstrukciją išskiriami tokie irklų tipai:
- Vientisi irklai – standžiausi, fiksuoto dydžio irklai.
- Reguliuojami irklai. Tokie irklai pasižymi geru standumu. Yra galimybė nustatyti ir reguliuoti aukštį ištiesiant irklo vamzdžio viršutinę dalį.
- Sulankstomi irklai. Šie irklai irgi yra reguliuojami, juos galima išardyti į kelias dalis. Dėl papildomo vamzdžių sujungimo jie praranda tam tikrą standumą, tačiau jų privalumas – patogumas transportuojant.
Kaip išsirinkti tinkamo aukščio irklą?
Varlė.lt specialistai atkreipia dėmesį, kad svarbu pasirinkti tinkamą savo ūgiui irklą. Paprasčiausias būdas pasirinkti savo pirmojo irklo aukštį – pridėti prie savo ūgio apie 20-25 cm. Pradedantiesiems rekomenduojama rinktis reguliuojamą irklą, nes tikslus tinkamo ir patogaus aukščio pasirinkimas bus galimas tik po kelių pasibandymų.
Irklenčių pelekai
Dauguma irklenčių turi vieną arba tris pelekus. Irklentės su vienu peleku yra paprastai skirtos ilgesnėms trasoms lentos (race, touring, kai kurie allround modeliai). Trys pelekai reiškia, kad irklentė skirta plaukimui banguotame vandenyje (surf ir daugelis allround modelių).
Nuo ko priklauso irklentės kaina?
Žvelgiant į irklenčių asortimentą ko gero daugeliui kyla klausimas: kodėl viena SUP lenta yra pigesnė, o kita žymiai brangesnė, nors atrodo labai panašiai? Nors visos irklentės tikrai atrodo panašiai, skirtumai, kurie nulemia kainą slypi detalėse. Visų pirma, svarbu atkreipti dėmesį, kad SUP lentos gali būti pagamintos iš skirtingų medžiagų. Irklentės, kurias sudaro vienas PVC sluoksnis yra pigesnės nei modeliai, sudaryti iš dviejų ar trijų sluoksnių. Taip pat įtakos kainai turi ir irklenčių gamybos technologijos: MSL ir HeyTex. Renkantis irklentę svarbu atkreipti dėmesį į tai, kas sudaro jos komplektaciją, nes tai taip pat didele dalimi lemia galutinę kainą. Pasidomėkite, ar irklentės komplektacijoje yra irklas (ir koks), specialūs dėklai saugojimui ir transportavimui, jei perkate pripučiamą irklentę – ar pridedama pompa. Paskutinis elementas, į kurį verta atkreipti dėmesį yra saitas irklentei (angl. leash) – specialus pavadėlis, kurio vienas galas pritvirtinamas prie kojos, o kitas – prie irklentės.