Rožės – turbūt vienos iš įsimintiniausių gėlių visoje žmonijos istorijoje. Manoma, kad pirmųjų erškėtrožių veislių gyvenimas prasidėjo net prieš 35 milijonus metų, šiauriniuose kraštuose. Tačiau kultūrinių rožių veislės išvestos Romos ir Graikijos imperijose maždaug prieš 5000 metų. Šių kerinčių gėlių atvaizdai puikuojasi ir ant egiptiečių faraono Tutmozio IV kapavietės sienų.
Graikai ir romėnai augino rožes, jomis didžiavosi, tyrinėjo jų savybes ir prekiavo jomis visur, kur tik išvykdavo. Tad nenuostabu, kad šios gražuolės greitai užkariavo viso pasaulio širdis. Žinoma, yra žmonių, priskiriančių rožes prie nemėgiamų augalų, tačiau tokių vienetai.
Meilės, grožio, magijos ir terapijos sintezė
Jau daug amžių raudonas rožes įsimylėjėliai dovanoja savo išrinktosioms. Svaiginantis gėlių aromatas ir aistros spalva visuomet tobulai tiko išreikšti jausmus.
Tačiau rožės ne tik meilės simbolis, jų unikalios savybės žinomos kosmetologijoje ir visoje grožio industrijoje jau nuo senovės Romos ir Egipto laikų. Manoma, kad rožių aliejų atsitiktinai pirmą kartą pagamino Avicena, atlikdamas alcheminius bandymus. Tačiau rožių vanduo arabų kraštuose žinomas dar seniau.
Tiek rožių vanduo, tiek aliejus buvo neatskiriama Kleopatros grožio puoselėjimo dalis. Garsiausia pasaulio gražuolė rožes taip mėgo ne tik dėl kvapo, bet ir dėl teigiamo poveikio odai. Rožių aliejus iki šių dienų įvardinamas jaunystės eliksyru, dėl odą jauninančių ir puoselėjančių savybių.
Rožių aliejus yra ypatingai sudėtingos cheminės sudėties, jame daugiau nei 300 elementų, sudarančių apie 86 proc. aliejaus. Šiais laikais aliejus dažniausiai gaminamas iš dviejų rūšių: šimtalapio erškėčio (Rosa centifolia) ir damaskinės rožės (Rosa damascena). Didelę rožių aliejaus kainą lemia sunaudojamas milžiniškas žiedlapių kiekis. Tačiau rožių aliejų reikėtų naudoti minimaliais kiekiais, nes jo kvapo ir poveikio galia tikrai stipri.
Rožių aliejus natūralios medicinos atstovų dažniausiai rekomenduojamas moterims dėl įvairių sveikatos sutrikimų. Kai kurių rūšių aliejus veikia kaip afrodiziakas ir skatina skleistis moteriškoms savybėms.
Sakoma, kad rožės turi raminančių, atpalaiduojančių savybių ir veikia kaip antidepresantas. Ajurvedos atstovai tikina, kad rožės gali padėti nuo galvos, burnos, gerklės skausmo, virškinimo ir odos veiklos sutrikimų.