Atostogos – kelionių ir nuotykių metas, tačiau, kad jos būtų malonios, sveikata būtina pasirūpinti iš anksto: nepamiršti skiepų ir kitų prevencijos priemonių, apsaugančių nuo pavojingų infekcijų. Apie tai turizmo parodos „Adventur 2017“ lankytojams priminė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai, visą savaitgalį konsultacijas teikę Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo”. Turizmo parodoje per tris dienas apsilankė beveik 30 tūkst. žmonių.
Nuo ligų apsaugo skiepai
Per metus ULAC interneto svetainėje ulac.lt apsilanko apie 900 tūkst. vartotojų. Didelė dalis jų ieško informacijos apie kelionių skiepus, efektyvias infekcijų profilaktikos priemones, domisi Tarptautiniu skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimu. Tokių klausimų sulaukė ir turizmo parodoje dirbę ULAC specialistai. Keliautojams jie pasakojo apie privalomus ir rekomenduojamus skiepus, patarė prieš kelionę kreiptis į šeimos gydytoją ir laiku pasirūpinti sveikata. Dauguma jų nežinojo, kad skiepytis rekomenduojama iki kelionės likus 4-6 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepijimų reikalingas tam tikras laikotarpis. Tačiau jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek būtina kreiptis į šeimos gydytoją ir pasiskiepyti, nes po kai kurių skiepijimų apsauga nuo ligų susiformuoja greičiau.
„Nėra bendros skiepijimų schemos visiems keliautojams – ji nustatoma kiekvienam keliautojui individualiai. Prieš kelionę būtina ne tik pasidomėti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, bet ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju, kuris įvertins keliautojo sveikatos būklę ir infekcijų riziką“, – sakė ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.
Pasak prof. dr. S. Čaplinsko, skiepams daugiausiai dėmesio turėtų skirti tie, kurie keliauja į egzotines šalis. Atvykstant į endemines teritorijas gali būti reikalaujama įrodymo, jog asmuo yra pasiskiepijęs nuo tam tikrų ligų. Dažniausiai reikalaujama būti pasiskiepijus nuo geltonojo drugio, kuris yra paplitęs kai kuriose Afrikos bei Centrinės ir Pietų Amerikos šalyse.
Nuo kokių ligų rekomenduojama ar privaloma pasiskiepyti paprasta sužinoti pasinaudojus informacine sistema keliautojams, kuri veikia interneto svetainėje ulac.lt. Čia, įvedus šalies pavadinimą, pateikiama PSO informacija ne tik apie privalomus ar rekomenduojamus skiepus, bet ir išvardijamos galimų ligų grėsmės bei jų profilaktikos priemonės.
“Prieš kelionę būtina ne tik pasidomėti Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, bet ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju, kuris įvertins keliautojo sveikatos būklę ir infekcijų riziką“, – sakė ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.
Tarptautiniai skiepijimo pažymėjimai
ULAC specialistai akcentavo, jog ruošiantis į kelionę svarbu pasirūpinti ne tik skiepais, profilaktikos priemonėmis, bet ir nepamiršti Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo.
Gali būti, kad be jo nebūsite įleisti į vieną ar kitą šalį. Šis dokumentas nemokamai išduodamas sveikatos priežiūros įstaigose.
Tarptautiniu skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimu reikėtų pasirūpinti likus bent mėnesiui iki kelionės, nes dažnai prireikia ne vieno skiepo, o tarp skiepų gali būti privalomas ir dviejų savaičių, ir mėnesio tarpas. Be to, svarbu, kad pasiskiepijus užtektų laiko susidaryti imunitetui. Daugiau informacijos apie tai skaitykite čia.
Atnaujintas rekomendacijas keliautojams ,,Dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis“ rasite čia.
Švietimo ir komunikacijos skyriaus
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija