Varėnoje vyko Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Varėnos rajono ir Druskininkų miesto filialo ataskaitinis susirinkimas, kurio metu aptarti per metus nuveikti darbai, kalbėta apie problemas ir ateities planus, dalintasi įspūdžiais bei pastebėjimais.
Susirinkime dalyvavo ir Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta bei Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Dalia Stankevičiūtė.
LASS Varėnos rajono ir Druskininkų miesto filialo Varėnos skyriaus pirmininkė Nijolė Martūnienė pristatė filialo darbo ataskaitą, kas nuveikta per metus.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Varėnos rajono ir Druskininkų miesto filialas jungia 139 regos sutrikimų turinčius asmenis, iš jų 40 gyvena Druskininkų miesto ir 89 Varėnos rajono savivaldybei priklausiančioje teritorijoje. Per ataskaitinį laikotarpį į filialo narių gretas įstojo keturi nauji nariai. Tylos minute buvo pagerbti keturi per metus į Amžinybę išėję filialo nariai.
Pirmininkė pažymėjo, kad aklųjų ir silpnaregių sąjunga rūpinasi ne tik sąjungos nariais, bet ir visais tais, kurie turi regėjimo negalią, tačiau dėl individualių motyvacijų neįstoja į aklųjų sąjungą. Taip pat Varėnos rajono ir Druskininkų miesto filiale nuolat padedama sąjungos nariams, pavyzdžiui, gauti įvairių techninių pagalbos priemonių, suteikiama reikalingos informacijos, pristatomos naujovės, gerinančios regėjimo sutrikimų turinčiųjų buitį.
LASS Varėnos rajono ir Druskininkų miesto filialo Varėnos skyriaus pirmininkė Nijolė Martūnienė pažymėjo, kad visiems nariams yra teikiamos socialinių ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo, palaikymo ir atkūrimo paslaugos, siekiama, kad aklieji ir silpnaregiai galėtų savarankiškai gyventi savo įprastoje aplinkoje ir kuo mažiau priklausytų nuo aplinkinių žmonių, patys tvarkytųsi buityje. Filiale veikia amatų būrelis „Akiratis“, kuriame žmonės ne tik gamina rankdarbius, bet ir bendrauja. Filialo nariai taip pat susibūrę į etnografinį kolektyvą, kuris įvairių švenčių metu koncertuoja rajone ir už jo ribų.
Pirmininkė kalbėjo ir apie problemas, su kuriomis susiduria regos negalią turintys žmonės. Aktualiausia – įsidarbinimo problema, taip pat ilgas laukimas, kol neįgalieji gaus vieną ar kitą jiems reikalingą kompensacinę priemonę. Kai kurių priemonių tenka laukti apie dvejus metus.
Pirmininkė N. Martūnienė dėkojo Varėnos rajono savivaldybei už nuolatinį dėmesį ir pagalbą filialo veiklai.
Ataskaitiniame susirinkime dalyvavęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasidžiaugė aktyvia LASS Varėnos skyriaus veikla tiek dalyvaujant projektuose, tiek ir įvairiose iniciatyvose, už nuoširdų darbą su regėjimo negalią turinčiais žmonėmis padėkojo filialo pirmininkei Nijolei Martūnienei. Meras pakvietė pirmininkę su skyriaus atstovais apsilankyti savivaldybėje ir aktualias problemas aptarti detaliau. „Noriu patikinti, kad savivaldybės parama Jūsų organizacijai tikrai nemažės, o bus galbūt ir didesnė. Raginu kiekvieną iš Jūsų drąsiai kreiptis dėl įvairių problemų, tikrai ieškosime galimybių jas spręsti“. Rajono vadovas pažymėjo, kad baigus Laisvės gatvės rekonstrukciją, bus patogiau ir saugiau rinktis į šalia šios gatvės įsikūrusias organizacijos patalpas. „Džiaugiuosi, kad Jūs, nepaisant negandų, esat aktyvūs ir tvirti, dainuojat, grojat. Viliuosi, kad Jūsų organizacijos ir savivaldybės bendradarbiavimas bus dar glaudesnis“, – kvietė meras. Jis palinkėjo smagių akimirkų renginyje ir dovanų įteikė „šimtalapį“ pyragą.
Apie regos negalią turinčių žmonių problemas įsigyjant kompensacinę techniką kalbėjo ir susirinkime dalyvavęs Vilniaus ir Alytaus regionų aklųjų centro vadovas Sigitas Bilevičius. Jis pažymėjo, kad dėl respublikinio Techninės pagalbos neįgaliesiems centro pavėluotai vykdomų viešųjų pirkimų regos neįgalieji žmonės kompensacinę techniką gauna kokiu pusmečiu vėliau, kai kurių priemonių tenka laukti po keletą metų, priemonės perkamos pačios pigiausios ir nekokybiškiausios, todėl greitai sugenda.
Bilevičius paragino filialo vadovę N. Martūnienę kreiptis raštu į šį centrą ir prašyti, kad kompensacinės priemonės varėniškius pasiektų greičiau.
Meras pasiūlė raštu, kuriame išdėstytos problemos, kreiptis ir į Varėnos rajono savivaldybę, o meras savo ruožtu taip pat kreipsis į minėtą centrą.
Apie skaitymo galimybę regos neįgaliesiems kalbėjo susitikime dalyvavęs Aklųjų bibliotekos direktoriaus pavaduotojas Juozas Valentukevičius. Jis pažymėjo, jog knyga – priemonė ne tik plėsti pasaulėžiūrą, bet ir užsiėmimas, geresnės nuotaikos garantas bei kvietė kuo aktyviau naudotis aklųjų bibliotekos teikiamomis paslaugomis ir skaityti tiek popierines, tiek elektronines knygas. J. Valentukevičius pasidžiaugė puikiu bendradarbiavimu su rajono bibliotekomis. Susirinkime dalyvavę druskininkiečiai pageidavo, kad Druskininkų miesto bibliotekose būtų kuo daugiau informacijos norintiems skaityti regos negalią turintiems žmonėms.
Visus susirinkusius pasveikino, aktyviu filialo darbu ir partneryste pasidžiaugė Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Dalia Stankevičiūtė. Ji informavo, kad Varėnos rajono savivaldybei 2016 m. Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektams įgyvendinti iš valstybės biudžeto lėšų planuojama skirti 31 376 Eur, o savivaldybė planuoja skirti 3 138 Eur. Dalis šių lėšų bus skirta ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Varėnos skyriaus veiklai.
Susirinkime dalyvavęs Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos leidžiamo žurnalo „Mūsų žodis“ vyr. redaktorius Vytautas Gentvilas kvietė varėniškius skaityti žurnalą, kuriame ras daug aktualios jiems informacijos.
Susirinkusiuosius koncertine programa nuoširdžiai pasveikino Varėnos aklųjų ir silpnaregių meno kolektyvas. Vėliau visi susirinkusieji jaukiai bendravo prie arbatos puodelio.
Rūta Averkienė