Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Andrius Kubilius ir Dainius Kreivys kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną ir aplinkos ministrą Kęstutį Navicką, prašydami atsakyti, kada ir kokiu būdu Vyriausybė planuoja viešai paskelbti, kad ji, kartu su tarptautine bendruomene, sieks, kad Astravo atominės elektrinės (AE) statyba būtų sustabdyta? Vyriausybės atstovų taip pat klausiama, kada ir kokiais veiksmais 2017 m. Vyriausybė planuoja pradėti realizuoti šį Vyriausybės programoje išdėstytą tikslą – kartu su tarptautine bendruomene siekti, kad Astravo AE statyba būtų sustabdyta?
„Baltarusijoje statomos Astravo AE keliamos egzistencinės grėsmės Lietuvai ir Vilniaus miestui yra gerai žinomos. Lietuva turi padaryti viską, kad šios elektrinės statyba būtų sustabdyta – tokios pozicijos laikosi visos Lietuvos parlamentinės politinės partijos. Todėl, būdami konstruktyvi opozicija, tvirtai remiame Vyriausybės programos nuostatas šiuo klausimu, – pažymi A. Kubilius. – Mūsų įsitikinimu, ypač svarbus yra Vyriausybės programoje išdėstytas tikslas „kartu su tarptautine bendruomene (siekti) sustabdyti Astravo AE statybą“. Norint pasiekti šį tikslą, Lietuvos Vyriausybė pati turi laikytis aiškios nuostatos – Astravo AE statyba turi būti sustabdyta. Tik tada, kai Lietuva pati garsiai deklaruos tokią poziciją ir sieks tarptautinės bendruomenės paramos tokiai pozicijai, bus galima tikėtis, kad Baltarusijos valdžia išgirs tarptautinės bendruomenės nuomonę“.
Pasak Seimo nario D. Kreivio, iki šiol nei Vyriausybė, nei atskiri ministrai tokios nuostatos, kad Astravo AE statyba turi būti sustabdyta, viešai nėra pareiškę. Priešingai, viešai skelbtuose interviu energetikos ir aplinkos ministrai skelbia siekį užtikrinti, kad elektrinės statybos vyktų skaidriai ir atitiktų tarptautinius saugumo standartus.
Štai energetikos ministras Ž.Vaičiūnas interviu BNS 2106 12 27 sako:
„Esminės problemos dvi – elektrinė statoma visai šalia Lietuvos sienos, šalia Vilniaus. Antra problema, kad yra jau dabar matomas neskaidrumas, nebendradarbiavimas, nesidalinimas informacija, ESPO konvencijos pažeidimas. Ir svarbiausia, aišku, šiuo metu užtikrinti aplinkosaugą, radiacinį saugumą ir išnaudoti tarptautinę bendruomenę. Kalbu apie „Tateną“, Europos Komisijos streso testus, ir tie įsipareigojimai, kuriuos prisiėmė Baltarusija, turi būti nevienareikšmiškai vykdomi. (…)
Europos Sąjungos ir Baltarusijos santykiuose yra atšilimas ir jį reikia išnaudoti, turi būti aiškus sąlygiškumas, kad dabar yra politinis atšilimas, po to seks kiti žingsniai – kalbama apie konkrečias bendradarbiavimo sritis ir turi būti susiejimas tų sričių su pažanga, statant šią elektrinę, skaidrumo reikalavimų įgyvendinimu“.
Aplinkos ministras K. Navickas, kaip rašoma 2016 12 19 BNS pranešime, Briuselyje susitikęs su ES aplinkos, jūrinių reikalų ir žuvininkystės komisaru Karmenu Vella taip pat pabrėžė, kad Astravo AE „statoma pažeidžiant tarptautinius aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartus, skaidrumo ir geros kaimynystės principus“.
Pasak parlamentarų, kreipimosi autorių, viešai skelbiamuose ministrų žodžiuose nėra užuominų apie Vyriausybės Programoje išdėstytą tikslą siekti, kad Astravo AE statyba būtų sustabdyta, yra kalbama tik apie tai, kad statybos vyktų skaidriai ir saugiai.
„Akivaizdu, kad ministrų viešai išdėstomas rūpestis ir siekis, kad Astravo AE statyba vyktų skaidriai ir laikantis tarptautinių aplinkosaugos ar branduolinės saugos reikalavimų gali būti tarptautinės bendruomenės suprantamas kaip Lietuvos susitaikymas su tuo faktu, kad Astravo AE bus pastatyta ir veiks, o taip pat ir kaip Lietuvos atsisakymas Vyriausybės programoje išdėstyto tikslo – kartu su tarptautine bendruomene siekti, kad ši statyba būtų sustabdyta“, – sakoma kreipimesi.
Primename, kad Vyriausybės programoje yra teigiama: „94.9. didelį susirūpinimą kelia prie pat Lietuvos sienos skubiai statoma Astravo atominė elektrinė. Būdami įsitikinę, kad nėra saugios branduolinės energetikos, pasisakome prieš atominių elektrinių statybą mūsų regione. Jeigu kartu su tarptautine bendrija nepavyktų sustabdyti Astravo AE statybos, nepriimsime šioje elektrinėje pagamintos elektros į mūsų šalies rinką, kuo skubiau sinchronizuosime savo tinklus su Vakarų tinklais ir juos infrastruktūriškai atribosime nuo Rytų rinkos;“
Seimo TS–LKD frakcijos
Viešųjų ryšių grupė