KĄ DARYTI ĮVYKUS ŽALAI?
Radus papjautus ūkinius gyvūnus, kai kaltininkas gali būti vilkas, reikia nedelsiant susisiekti su savo seniūnija ar savivaldybe ir pranešti apie įvykį.
Būtina išsiaiškinti, kada atvyks komisija padarytai žalai įvertinti. Jeigu komisija atvyks skubiai, negalima pašalinti gyvulių kūnų iš įvykio vietos. Jei komisija negali atvykti skubiai, reikėtų nufotografuoti aplinką, pėdsakus, žaizdas, aukų kūnus ir susitari su komisija dėl galimybės kūnus perkelti į saugią ir laukiniams žvėrims neprieinamą vietą.
ŽALOS KOMPENSAVIMAS
Už vilkų padarytą žalą naminiams gyvūnams kompensuojama, jeigu:
– ūkiniai gyvūnai buvo įregistruoti Ūkinių gyvūnų registre. Tai numato Lietuvis Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintas Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašas. Ūkinių gyvūnų prieauglį reikia paženklinti:
- galvijų prieauglį per 7 kalendorines dienas nuo prieauglio atsivedimo;
- avių ir ožkų prieauglį per 6 mėnesius nuo atsivedimo.
Vilkų ar kitų laukinių plėšrūnų sudraskytus ar dėl sužalojimų priverstinai paskerstus ūkinius gyvulius privalu išregistruoti (pildant GŽ-2 formą nurodoma žūties priežastis Papjautas laukinių žvėrių (kodas 09 pagal priežasčių klasifikatorių);
– buvo taikytos prevencinės apsaugos priemonės (įvairios apsauginės tvoros, vėliavėlės, sarginiai šunys, elektriniai piemenys, garsinės ir šviesos patrankos, saulės baterijų blyksnio panaudojimas, kvapai) ūkiniams gyvūnams apsaugoti. Tai numato Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinta Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodika.