Nors per Valentino dieną viengungiams nereikia išlaidauti, finansinių iššūkių, kitaip nei turintiems antrą pusę, gali atsirasti planuojant likusių metų biudžetą. Skirtingai nei būtinąsias išlaidas besidalijančios poros, viengungiams tenka visa šių išlaidų našta, o tai daliai žmonių gali tapti apsunkinti taupymą ateičiai, galimybes pasiskolinti būstui ar įsigyti stambesnį pirkinį.
„Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius (be individualių įmonių) 2024 m. trečiąjį ketvirtį siekė 2237,9 eurus. Skaičiuojant vidutiniškai, 100 tūkst. eurų paskolos 25 metams su 6 mėn. EURIBOR ir 1,7 proc. marža mėnesio įmoka sieks apie 547 eurus. Galima daryti prielaidą, kad nuomojantis butą didmiestyje, mėnesio įmoka taip pat bus panaši. Vadinasi, nesidalijant mėnesio išlaidų su partneriu, vien tik būstui gali tekti atseikėti didžiąją dalį savo pajamų, bet būtinosios išlaidos ties būstu nesibaigia: turime įskaičiuoti maistą, vaistus, transporto, mobilaus ryšio ir kitas išlaidas“, – vardija „Citadele“ banko Lietuvos filialo vadovas Darius Burdaitis.
D. Burdaičio teigimu, kad viengungiško gyvenimo privalumų neužgožtų finansinė našta, verta išmokti efektyviau valdyti savo finansus. Svarbu pradėti nuo detalaus biudžeto sudarymo: peržiūrėti savo pajamas ir išlaidas, surasti galimybių papildomai užsidirbti arba sumažinti nebūtinąsias išlaidas, pavyzdžiui, atsisakyti nenaudojamų prenumeratų, rečiau užsisakyti maistą į namus.
„Auksinė taisyklė – kad būtinosios išlaidos sudarytų iki 50 proc., nebūtinosios – iki 30 proc. mėnesio biudžeto, o bent 20 proc. pajamų atitektų taupymui. Siekiant sumažinti infliacijos įtaką santaupoms ar net lėšas padidinti, vertėtų apsvarstyti investavimo galimybę ir pagal toleruojamą riziką, pageidaujamą laikotarpį ir taupymo tikslus pasirinkti investavimo produktą. Vieniems geriausias pasirinkimas bus indėlis su fiksuotomis palūkanomis, kitiems – rizikingesni, bet ilguoju laikotarpiu daugiau grąžos uždirbantys akcijų fondai“, – sako D. Burdaitis.
Banko atstovas atkreipia dėmesį, kad dviejų pajamų šaltinių namų ūkyje lengviau padengti nenumatytas išlaidas, o be partnerio gyvenantiems žmonėms tenka kliautis tik savo finansine pagalve, kurią dėl tos pačios finansinės naštos sukaupti gali būti sunkiau.
„Viengungiams gali būti sunkiau sukaupti ir pradinį įnašą būsto paskolai ar vieniems mokėti paskolos įmokas, todėl pasitaiko atvejų, kai siekdami sumažinti finansinę naštą, klientai skolinasi būstui su giminaičiais. Tokiu atveju vertiname bendras galimybes mokėti paskolą ir visų, įskaitant giminaičių antrąsias puses, skolinimosi galimybes ir turimus finansinius įsipareigojimus“, – dalijasi D. Burdaitis.
Sumažinti finansinę naštą, rimčiau susirgus ar įvykus nelaimingam įvykiui, galėtų padėti draudimas. Taip pat rekomenduojama sukaupti bent 6 mėnesių būtinąsias išlaidas padengsiančią finansinę pagalvę, kurią būtų galima panaudoti darant karjeros pertrauką ar staiga netekus pagrindinio pajamų šaltinio.
„Rūpintis savo finansiniu saugumu viengungiams ypač svarbu, tačiau tai neturėtų užgožti gyvenimo malonumų. Palepinkite save, tačiau darykite tai sąmoningai ir neviršydami suplanuoto biudžeto. Taip ne tik nejausite kaltės, bet ir išlaikysite balansą tarp finansinės drausmės ir mėgavimosi pilnaverčiu gyvenimu“, – apibendrina D. Burdaitis.