Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Kontrolės departamento specialistai pradėjo patikras. Jos atliekamos visus metus, bet dažniausiai vasarą ir rudenį.
Ką turėtų žinoti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus šiemet deklaravę bei paraiškas pagal su plotu susijusias Lietuvos kaimo plėtros programų priemones pateikę pareiškėjai, komentuoja Nacionalinės mokėjimo agentūros Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Asta KELEVIŠIENĖ.
„Kontrolės departamento specialistai parengė įsipareigojimų tikrinimo grafiką, kuriame pateikta informacija apie planuojamas mėnesio patikras ir jų laiką. Su šia informacija galima susipažinti NMA interneto tinklalapyje.
Atliekant patikras siekiama įsitikinti, ar pareiškėjo pateikti duomenys neklaidingi ir pareiškėjas vykdo įsipareigojimus, numatytus konkrečios priemonės įgyvendinimo taisyklėse. Tikrintojai ne tik patikrina dokumentus, bet ir visuotinės padėties nustatymo matavimo prietaisais matuoja pasėlius bei laukus. Taip tikrinama, ar pareiškėjas atitinka sąlygas gauti paramą. Patikros metu įvertinama, kaip laikomasi geros agrarinės ir aplinkos apsaugos (GAAB) bei valdymo reikalavimų. Duomenų patikros vietoje atliekamos pildant ataskaitą, kurioje pateikti bendri klausimai visiems pareiškėjams ir specialūs klausimai pagal atskiras priemones.
Nors NMA Kontrolės departamento specialistai neprivalo įspėti apie numatomą duomenų patikrą vietoje, paprastai pareiškėjai informuojami iš anksto. Tikrinant su deklaruotu plotu susijusius įsipareigojimus, pareiškėjui apie tai pranešama ne anksčiau kaip prieš 14 dienų. Tikrinant kitas priemones – likus 48 valandoms iki patikros.
Apie numatomą vykdyti patikrą nepranešama tuo atveju, kai ši informacija gali pakenkti kontrolės rezultatams. Ūkininkas patikroje nedalyvauja ir tada, kai jos atliekamos nuotoliniu būdu – pareiškėjo deklaruotų laukų plotai identifikuojami ir pamatuojami kompiuterine programa pagal palydovinę arba aerofotografinę nuotrauką. Jei šių patikrų metu užfiksuojama pažeidimų, apie juos ūkininkas informuojamas informaciniu pranešimu, išsiunčiamu kartu su patikros ataskaitos kopija.
Jei patikrų metu nustatoma pažeidimų, ūkininkams taikomos sankcijos. Tačiau, jeigu pareiškėjas negali įvykdyti prisiimtų įsipareigojimų (pvz., negali laiku nušienauti pievų) dėl išimtinių aplinkybių (force majeure), sankcijos nebus taikomos. Prie išimtinių aplinkybių priskiriama paramos gavėjo mirtis, patirta trauma ir dėl jos pripažintas ilgalaikis profesinis nepajėgumas, didelių stichinių nelaimių atvejai, epizodinės ligos. Vis dėlto kiekvienu atveju išimtinių aplinkybių poveikis vertinamas atskirai.
Apie išimtines aplinkybes pareiškėjas turi pranešti raštu NMA per 15 darbo dienų nuo tokių aplinkybių paskutinės veikimo dienos ir pateikti tai įrodančius dokumentus. Patikros metu išimtinės aplinkybės nefiksuojamos, į jas atsižvelgiama administruojant paraišką.
Jei pareiškėjas negali įvykdyti įsipareigojimų dėl blogų oro sąlygų, jis turėtų kreiptis pažymos į seniūniją arba į Hidrometeorologijos tarnybą. Jei pareiškėjas negali vykdyti įsipareigojimų dėl sveikatos būklės, pažymą apie tai turi išduoti gydymo įstaiga. Minėtos pažymos yra tinkamos kaip išimtines aplinkybes patvirtinantys dokumentai. Tačiau svarstomi visi pateikti dokumentai, todėl kiekvienas atvejis yra individualus ir išimtinių aplinkybių poveikio mastas vertinamas itin kruopščiai.
Atliekant ūkių patikras tikrinama, ar gyvuliai paženklinti ausų įsagais – patikrinami kiekvieno gyvulio ausų įsagų numeriai. Pareiškėjai turi užtikrinti, kad ūkiniai gyvūnai būtų laiku ir tinkamai suženklinti, o Ūkinių gyvūnų apskaitos žurnalai laiku ir teisingai užpildyti.
Galutinė išmokos suma pareiškėjams, kurių valdose buvo atliktos patikros vietoje, apskaičiuojama atsižvelgiant į patikros vietoje rezultatus.
Primename, kad patikrų ūkiuose metu tikrinami visi be išimties pareiškėjo pagal programas prisiimti įsipareigojimai, kuriuos galima patikrinti patikros metu (deklaruotas pasėlis, plotas, geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei valdymo reikalavimų vykdymas).
Pareiškėjas informaciją apie patikros rezultatus gali rasti portale, o tais atvejais, kai patikros metu nustatoma neatitikimų, pareiškėjui išsiunčiama patikros vietoje / nuotolinės patikros ataskaitos kopija.“
Parengė „ŪP“ korespondentė
Elena RINKEVIČIENĖ