Birželio 30 d. VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centre vyko Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus organizuotas pasitarimas-diskusija „Alytaus miesto negalios strategijos rengimas“.
Į pasitarimą-diskusiją atvyko 24 įvairių organizacijų atstovai, norintys prisijungti prie Alytaus miesto negalios strategijos rengimo. Diskutuojamos temos aktualumą įrodė ir tai, kad pasitarime dalyvavo savivaldybės tarybos narė Lina Sosunovičienė, Jurgiškių seniūnaitė Meilutė Miliauskienė, Ulonų seniūnaitis Janis Laurinaitis, Darbo biržos Užimtumo rėmimo skyriaus vedėja Rima Kisielienė ir pavaduotoja Vilija Maksimavičienė, VšĮ Alytaus poliklinikos integralios pagalbos projekto koordinatorė Adelė Dimšienė, Dzūkijos pagrindinės mokyklos Neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja Ilona Burinskienė, VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centro direktorė Gita Špucienė, VŠĮ Alytaus miesto bendruomenės centro direktorė Loreta Trainavičienė.
Diskusijos metu daug dėmesio buvo skiriama neįgaliųjų aplinkos pritaikymui, informacijos prieinamumui ir viešinimui, integracijai į darbo rinką. Alytaus miesto ir rajono aklųjų ir silpnaregių pirmininkė Daiva Markinienė pabrėžė, kad daugelyje visuomeninių pastatų nepažymėtos stiklinės durys, ant gydytojų kabinetų durų nėra Brailio raštu pažymėtų lentelių, bankuose ir VšĮ Alytaus poliklinikos registratūroje reiktų įrengti garsines švieslentes. Tarybos narė Lina Sosunovičienė informavo, kad turėtų būti keičiama pati sistema, į komitetus turi patekti bendruomenėje išdiskutuoti su neįgaliaisiais susiję klausimai. Lietuvos žmonių su stuburo pažeidimais asociacijos Alytaus miesto ir rajono skyriaus pirmininkė Nijolė Bujanauskienė pabrėžė – labai svarbu, kad pastatų užbaigimo komisijoje būtų žmogus, judantis rateliuose, jisai geriausia sugebėtų įvertinti nuolydžio aukštį, plotį, ranktūrius ir kitas kliūtis, su kuriomis neįgalusis susiduria kasdieninėje aplinkoje. Nepritaikytos daugelio vaistinių durys, tualetai, privatūs odontologijos kabinetai, visuomeninis transportas. VšĮ Alytaus poliklinikos integralios pagalbos projektų koordinatorė Adelė Dimšienė informavo, kad integrali pagalba Alytaus mieste tenkina tik 15–20 % integralios pagalbos poreikį. Alytuje labai reikalinga atokvėpio paslauga, stacionarus vaikų ir jaunimo psichikos dienos centras. Žmonėms po insulto, traumų labai reikalinga reabilitacijos ir skubios pagalbos paslauga namuose. Asociacijos „Mirabilia“ atstovė Irma Katelynienė atkreipė dėmesį, kad auginant vaiką ir susidūrus su tam tikra jo negalia trūksta informacijos, kur kreiptis ir kaip elgtis konkrečioje situacijoje, o Snieguolė Čiginskienė akcentavo vaiko su negalia integraciją mokymosi įstaigoje. Darbo biržos atstovės informavo, kad birželio 30 d. Darbo biržoje registruoti 804 neįgalieji, t. y. 6,2 % visų bedarbių skaičiaus. Alytuje veikia 5 socialinės įmonės, kurių gaunamos subsidijos dydis priklauso nuo negalios. Daiva Markinienė mano, kad reiktų siūlyti į strategijos plano priemones įtraukti socialinės įmonės įsteigimą, kurioje dirbtų įvairią negalią turintys asmenys.
Diskusijos metu paaiškėjo, kad problemų yra daug ir jos visos aktualios, todėl Socialinės paramos skyriaus vedėja Sonata Dumbliauskienė informavo, kad rugpjūčio mėnesį vyks antrasis susitikimas Alytaus miesto negalios strategijos rengimo klausimais.
Negalios strategijos rengimo klausimais pasiūlymai elektroniniu paštu gauti iš Vilniaus apskrities Gestų kalbos vertėjų centro Alytaus padalinio, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Alytaus skyriaus ir VšĮ Alytaus turizmo informacijos centro. Laukiame ir kitų organizacijų ar gyventojų iniciatyvos, pateikiamos elektroniniu paštu. Visi pasiūlymai bus išnagrinėti ir patys svarbiausieji, kurie bus įgyvendinami per ateinančius trejus metus, bus įrašyti į Alytaus miesto negalios strategiją.
Visus Alytaus miesto gyventojus, organizacijas, įmones, kurie nori padėti šalia gyvenantiems negalią turintiems miestiečiams, kviečiame teikti pasiūlymus rengiamai negalios strategijai elektroniniu paštu dalia.kavolyniene@ams.lt.
Socialinės paramos skyriaus informacija