Trakų rajone, ten, kur į Nerį įteka Saidės upelis ir stūkso Stirnių piliakalnis, pastatytas koplytstulpis, skirtas žinomo gamtininko profesoriaus Ričardo Kazlausko atminimui.
Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė neslėpė džiaugsmo, kad į koplytstulpio atidengimo popietę susirinko daug prof. R. Kazlausko studentų, bendraminčių, moksleivių iš Grigiškių ir Lentvario mokyklų, gamtininkų.
– Šis koplytstulpis primins mūsų veržliosios upelės Saidės ir Neries santakoje esančio Stirnių piliakalnio vietą, kurią atrado gamtininkas, – pasakojo direktorė
A. Žičkutė. – Šią vietovę mokslininkas labai mylėjo, dažnai lankydavosi, čia jis rado daugybę Raudonojoje knygoje įrašytų vabzdžių ir retų augalų.
Prie Saidės pastatytą koplytstulpį sukūrė skulptorius tautodailininkas Saulius Lampickas. Neries regioninio parko direkcijos idėją šioje vietoje pastatyti koplytstulpį visokeriopai parėmė ir finansavo Trakų miškų urėdija.
1995 m. Saidės upelio slėnis patraukė profesoriaus dėmesį ypač didele retos augalijos įvairove ir išraiškingu kalvotu kraštovaizdžiu. Prof. R. Kazlauskas šiame slėnyje tyrinėjo ypatingą gyvosios gamtos pasaulį, įdomius kalvos papėdėje esančius akmenis. Mokslininką sudomino ratu augantys seni ąžuolai, kurie sakyte sakė, jog čia yra senųjų baltų tikėjimų likučių. Taip buvo atrastas iki to laiko nežinomas piliakalnis.
Mokslininkas prof. R. Kazlauskas kreipėsi į archeologus, jie patvirtino, kad šis piliakalnis siekia karaliaus Mindaugo laikus. Nuo to meto Stirnių piliakalnis įtrauktas į saugomų paveldo objektų registrą.
Neries regioninio parko direktorė A. Žičkutė priminė, kad ji 2011 m. gavo prof. R. Kazlausko laišką, kuriame gamtininkas pasidalijo savo įspūdžiais ir atradimais iš Saidės slėnio, paprašė saugoti šį nuostabų gamtos kampelį.
– Tas laiškas – kaip testamentas, prašantis branginti trapią Saidės slėnio gyvybę, – sakė
A. Žičkutė. – Dėl to dabar su partneriais iš Trakų miškų urėdijos esame laimingi, puoselėdami prof. R. Kazlausko idėją saugoti ir branginti unikalaus gamtos bei kultūrinio paveldo vietovę.
Vladas KASPERAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas