Nuo kitų metų bus atidžiau kontroliuojama, iš kokių šaltinių lėšas gauna partijos ir kaip tie pinigai išleidžiami. Šiandien Seimas priėmė įstatymų paketą, reglamentuojantį naują politinių parijų finansavimo tvarką.
„Dabartinėje politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo tvarkoje yra spragų, nes buvo nustatyta įvairių neteisėtų paramos būdų ir schemų. Abejonių kildavo ir dėl partijų išlaidų rinkimų metu, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Nauja tvarka bus skaidresnė ir sudarys patikimesnę užkardą galimai korupcijai“.
Už neteisėtą politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimą numatyta administracinė ir baudžiamoji atsakomybė. Baudžiamoji atsakomybė grės asmenims, kurie neteisėtai teikė arba priėmė lėšas bei kitokią paramą, kurių vertė viršija 500 MGL (25 tūkst. eurų) arba ją panaudojo politinės partijos ar politinės kampanijos veikloje.
Už politinės partijos ar kampanijos finansavimą, neturint tam teisės, numatoma administracinė atsakomybė ir neteisėtai auką suteikusiam asmeniui, ir auką suteikusio juridinio asmens vadovui bei kitam asmeniui, priėmusiam tokį sprendimą.
Jeigu partija panaudotų lėšas iš neleistinų finansavimo šaltinių, Vyriausioji rinkimų komisija galės priimti sprendimą, kad tos lėšos būtų pervestos į valstybės biudžetą.
Visos partijos išlaidos, išskyrus išlaidas politinei kampanijai finansuoti, turės būti apmokamos tik iš politinės partijos banko einamosios sąskaitos ir tik banko pavedimu. Prevencijos tikslais nustatyta, kad nario mokestis, viršijantis 0,3 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio sumą (apie 387 eurus) dydį, mokamas tik banko pavedimu. Partijos turės skelbti narių, per metus sumokančių daugiau kaip 360 eurų nario mokesčio, sąrašus, ir nurodyti jų vardus, pavardes, sumokėtą sumą.
Politinės partijos, kurios gauna valstybės biudžeto asignavimus ir yra laikomos perkančiosiomis organizacijomis, savo interneto svetainėje turės skelbti visas pagal Viešųjų pirkimų įstatymą sudarytas sutartis.
Teisingumo ministerijos informacija