Elektros skirstymo bendrovė LESTO ragina elektros įrenginių savininkus imtis saugumo priemonių, norint išvengti nelaimių. Nors pareiga prižiūrėti elektros kabelių spintas ir transformatorines tenka jų eksploatuotojams ir savininkams, tai žino ar atsimena ne visi. Bendrovė ragina pasirūpinti įrenginiais ir primena, kad nelaimių atvejais atsakomybė tenka būtent jiems.
Beveik puspenkto tūkstančio kabelių spintų ir kiek daugiau nei keturi tūkstančiai elektros transformatorinių visoje Lietuvoje – privačių klientų nuosavybė, suskaičiavo elektros skirstymo bendrovė LESTO.
„Iš daugiau nei 40 000 elektros transformatorinių Lietuvoje – beveik 10 proc. yra privačių savininkų nuosavybė. Deja, dalis jų ne tik neprižiūri jiems nuosavybės teise priklausančių elektros tinklų, tačiau kartais ir apskritai nežino, kad šie tinklai priklauso jiems. Kaip ir su bet kuriuo turtu, savininkams tenka prievolė jį prižiūrėti. Kartu turto savininkams tenka atsakomybė už šiuose tinkluose nutikusias nelaimes“, – atkreipia dėmesį Virgilijus Žukauskas, LESTO Elektros tinklo tarnybos direktorius.
Dažna problema – patalpos, kur yra įrenginiai, būna neužrakintos, ir kyla pavojus ten patekusių pašalinių sveikatai ir gyvybei. Baisiausia, kad kartais taip nukenčia ir vaikai.
„Energetikos ministro patvirtintose elektros tinklų apsaugos taisyklėse numatoma, jog elektros įrenginių teritorijos, patalpos, narveliai, skydai, spintos ir kt. įrenginiai, prie kurių yra galimybė prieiti pašaliniams žmonėms, privalo būti užrakinti visada, nebent yra vykdomi darbai“, – primena V. Žukauskas.
Minėtos apsaugos taisyklės skirtos tinkamoms elektros tinklų eksploatavimo sąlygoms užtikrinti, o tai užkerta kelią nelaimingiems atsitikimams. Nelaimės dažniausiai įvyksta būtent todėl, kad įrenginių savininkai netinkamai prižiūri savo turtą.
„Žmonės, atsakingi už įrenginių saugų eksploatavimą, turi užtikrinti, kad objektai būtų techniškai tvarkingi, tikrinami, remontuojami, vykdoma techninė priežiūra ir pan. To reikalauja įstatymai, bet, manau, ne mažiau svarbu ir tai, kad turime jausti atsakomybę aplinkiniams. Įvykus nelaimei, gali būti vėlu taisyti klaidas“, – pasakoja LESTO atstovas.
LESTO ragina gyventojus ne tik prižiūrėti savo turtą, bet ir pranešti apie nutrūkusį ar nukritusį elektros oro linijos laidą, nulūžusią atramą, praviras transformatorinių duris, taip pat iškilus pavojui, kad gali griūti atrama arba trūkti laidas.
Gyventojai taip pat turi imtis priemonių, kad atsitiktinai prie laidų ir atvirų elektros įrenginių neprieitų žmonės ir gyvuliai, ir nedelsdami apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, arba, elektros tinklus eksploatuojančiai įmonei.
Gyventojai, nesantys tikri dėl jų valdose ar netoli jų esančių elektros tinklų nuosavybės bei iš to kylančių prievolių, gali kreiptis į artimiausią LESTO klientų aptarnavimo skyrių arba skambinti klientų aptarnavimo numeriu 1802.