Birželio pabaigoje LR Vyriausybė patvirtino naują žymėtojo kuro naudojimo tvarką, kurioje jau pačiame pirmame sakinyje yra priimtas esminis pakeitimas: vietoj termino „žemės ūkio veiklai“ įrašyta „žemės ūkio gamybai“. Nors Lietuvos žemdirbiai daug kartų informavo Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM), kad toks pakeitimas bus labai nepalankus daugeliui profesionaliai ūkininkaujančių ūkininkų, o nesilaikančių tvarkos niekaip nepaveiks, į jų pastabas nebuvo atsižvelgta.
Su nauju dokumentu susipažinusi Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (VMI) netruko pareikšti, kad nuo šiol naudoti žymėtąjį kurą bus galima tik pirminėje žemės ūkio gamyboje. O realizuojant ūkininkų užaugintą produkciją ar teikiant žemės ūkio paslaugas žymėtojo kuro naudoti nebebus galima.
Tad šiandien savo pašnekovų klausiame: ką jie galvoja apie naująją žymėtojo kuro naudojimo tvarką, kodėl ji buvo priimta ir kaip ūkininkai bei juos kontroliuojanti VMI elgsis derliaus į elevatorius pristatymo metu?
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys MACIJAUSKAS: „Nesuprantama, kodėl ŽŪM taip pasielgė. Galbūt buvo siekta sumažinti žymėtojo kuro naudojimą ir sutaupyti biudžeto lėšų? Tačiau toliau nagrinėjant naująją tvarką taip neatrodo. Mat nuo šiol žymėtojo kuro įsigyti bus paprasčiau, nes nebereikės registruoti ūkininko ūkio ir pateikti pažymos apie pajamas iš žemės ūkio. Taigi naudotojų ratas gerokai išsiplės. Pvz., sliekams auginti vienam kvadratiniam metrui skiriama septyni litrai dyzelino, bet juk tai septyniasdešimt tonų hektarui! O kas gali pasakyti, ar yra metodika, leidžianti nustatyti, kokiame plote auginami sliekai?
Prasidėjo javapjūtė, tačiau, vadovaujantis naująja tvarka, nuimtam derliui transportuoti žymėtojo dyzelino naudoti negalima. Tad derliui vežti ūkininkai turės įsigyti brangesnio kuro.
Visą laiką buvo kalbama apie kooperaciją, apie agroservisų, kooperatyvų kūrimą, tačiau dabar kitam teikiant paslaugas, susijusias su žemės ūkiu, naudoti žymėtojo dyzelino taip pat negalima. Kyla klausimas, ką agroservisams daryti su tam tikslui įsigyta technika?
Tas pats ir su juodaisiais pūdymais. Pagal naują tvarką, juose negalima naudoti žymėtojo dyzelino, nes pūdymuose nevykdoma jokia žemės ūkio gamyba. Tad čia klausimų gerokai daugiau negu atsakymų.“
Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas IVANAUSKAS: „Naujasis Vyriausybės nutarimas dėl žymėtojo dyzelino aiškiai prasilenkia su žmogiška logika. Pagal jį išeitų, kad nukultus grūdus iš lauko gal ir galiu parsivežti pildamas į baką žymėtojo dyzelino, o jau į elevatorių reikia pilti „balto“ kuro. Tai visiška nesąmonė. Kitas dalykas – į traktorių žymėtąjį pilti galima, o į didelę krovininę mašiną, kuria anksčiau veždavau grūdus, – ne.
Vienam hektarui skirto kuro normą sumažino, glifosatų juodajame pūdyme naudoti negalima, tai kaip man tą gerą agrarinę būklę palaikyti?“
Lietuvos ūkininkų sąjungos Raseinių skyriaus pirmininkas Vincentas MACIJAUSKAS: „Mano supratimu, jei ūkininkui pagal jo deklaruotas žemės ūkio naudmenas yra skiriamas nustatytas kiekis žymėtojo kuro, jis jį gali naudoti savo nuožiūra. Yra nustatytas limitas, tad kodėl kažkam rūpi, kaip žemdirbys jį sunaudos, juk papildomai jam niekas pigesnio kuro nepridės.
Naujuoju nutarimu nustatė, kad vienur galima naudoti žymėtąjį kurą, kitur negalima. O jei aš turiu tik vieną mašiną, skirtą šioms reikmėms? Pravažiavus vieną kelio atkarpą žymėtuoju dyzelinu, turiu jį iš bako išleisti ir piltis kito? Beje, ir taip daryti bandėme: nieko gero neišėjo, į tuščią baką supiltas bespalvis kuras nusidažė, na, nebent būčiau prieš tai bako vidų skudurėliu iššluostęs.
Pradedame imti galimai rekordinį derlių, o čia tokios valdžios dovanėlės. Kaip grūdus į elevatorius vešime, jei pagalius į ratus dar prieš įsisiūbuojant darbymečiui kaišioja?“
Lietuvos ūkininkų sąjungos Jonavos skyriaus pirmininkas Rimantas KUBILIŪNAS: „Patvirtintą naują žymėtojo kuro naudojimo tvarką iš esmės vertinu neigiamai. Jau nekalbant apie tai, kad dabar žymėtąjį dyzeliną galėsime naudoti tik išskirtinai žemės ūkio produkcijos gamybai ir negalėsime juo transportuoti užauginto derliaus. Man užkliuvo tai, kad, pagal naująją tvarką, žymėtojo dyzelino galės įsigyti bet kuris žmogus, deklaravęs pasėlius ar žalienas. Dabar nebereikia nei ūkio registruoti, nei veiklos vykdyti, deklaravai gabaliuką žemės, ir štai tau pigesnio kuro dovanų.
Man nesuprantamas ŽŪM požiūris: vienur viską griežtina, labiau tikrina, kontroliuoja, o kitur – palaida bala. Ūkininkauju jau netrumpą laiką, bet tokių keistenybių, kurias laimina valdžia, dar nebuvo.“
VMI Komunikacijos skyriaus vadovas Darius BUTA: „VMI pažymi, kad mūsų institucija veikia pagal galiojančius teisės aktus. Tačiau taip pat norėtume akcentuoti, kad dėl naujo teisinio reglamentavimo šiuo metu vyksta intensyvios diskusijos, todėl VMI nori nuraminti ūkininkus ir užtikrinti, kad griežtos kontrolės procedūras vykdys tik diskusijoms pasibaigus. Bet kuriuo atveju VMI, kaip ir iki šiol, vykdys priemones, skirtas užtikrinti žymėtojo kuro naudojimą pagal paskirtį.“
Žemės ūkio ministerijos nuomonė: „Žemės ūkio ministerija Akcizų įstatymo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo, reglamentuojančio žymėtojo kuro naudojimo tvarką, nuostatose įrašė sąvoką „žemės ūkio produktų gamybai“, norėdama nesudaryti lengvatų „sofos“ ūkininkams, t. y., kad žemės ūkio veiklos subjektai, nedalyvaujantys žemės ūkio produktų gamyboje, nepiktnaudžiautų lengvatiniu akcizo tarifu apmokestinto dyzelinio kuro lengvata.
Kalbant apie derliaus išvežimą galime pasakyti, kad ūkininkams nėra pagrindo nerimauti, Valstybinės mokesčių inspekcijos rašte yra palyginamos sąvokos, tačiau neminima, kad ūkio subjektai negalėtų vežti pirminių produktų (grūdų, rapsų, ir t. t.) į elevatorių, tad jie nebus baudžiami.“
„ŪP“ korespondentas Dainius ŠEPETYS