Rytoj švęsti Angelų sargų dieną beveik 36 metų pareigūnui Nerijui Urbonui bus dvigubai malonu. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Anykščių r. PK Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyresnysis tyrėjas paskelbtas geriausiu 2015 metų apylinkės inspektoriumi. Tai paaiškėjo Klaipėdoje surengtame geriausių šalies viešosios policijos pareigūnų konkurse. Tradicinis renginys vyko jau 20 kartą. Jame dalyvavo geriausi visų apskričių viešosios policijos pareigūnai – 10 apylinkės inspektorių ir 22 patruliai.
Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad geriausias 2015 m. apylinkės inspektorius dirba Anykščiuose. Juo tapo N. Urbonas. Geriausia patrulių pora pripažinti klaipėdiečiai – Klaipėdos AVPK Patrulių rinktinės vyr. patrulė Sandra Venslovaitė ir mobilaus būrio vyresn. patrulis Tadas Petraitis. Utenos AVPK geriausia patrulių pora – Mindaugas Buivydas ir Ilona Krasauskaitė-Čeponienė – tarp šalies konkurso dalyvių užėmė prizinę trečią vietą.
Geriausi pareigūnai apdovanoti vertingais prizais, jiems suteiktos 5 dienų papildomos mokamos atostogos, įteikti pasižymėjimo ženklai „Geriausias šalies viešosios policijos pareigūnas“.
Angelų sargų dienos išvakarėse geriausią metų policininką Nerijų URBONĄ kalbino „Ūkininko patarėjo“ korespondentė Daiva SKIRKEVIČIENĖ.
– Kas lėmė Jūsų pasirinkimą tapti policininku? Gal nuo vaikystės svajojote juo tapti?
– Buvome keturi klasės draugai, nusprendę mokytis dirbti policininkais. Tačiau iš keturių likau vienas – kiti mokėsi, šiek tiek dirbo policininkais, bet išėjo iš šio darbo. Aš visada norėjau būti kiek kitoks, kam nors padėti, padaryti ką nors daugiau nei įprasta.
– Jau 16 metų dirbate policininku, kasdien turite spręsti svetimas problemas. Kuo Jums patinka šis darbas?
– Tokiame įvairiapusiame darbe yra galimybė nuolat bendrauti su žmonėmis, tobulėti, nes kasdien reikia atrasti naujų atsakymų. Situacijos panašios, bet ne tokios pačios – kiekviena reikalauja atskiro, kūrybinio sprendimo, turi pasigilinti, pasižiūrėti plačiau ir duoti žmogui tinkamą atsakymą. Būtent kūrybiškumas man patinka. Esu didelis optimistas, jei kas nepavyksta, ilgai neišgyvenu ir ieškau kitų būdų problemai išspręsti. Mėgstu savo darbą. Policija man nėra tik pragyvenimo šaltinis, o kur kas daugiau. Kas kartą apsivilkęs tarnybinę uniformą pasijuntu kitaip, metams bėgant tas jausmas niekur nedingsta.
– Su kokiu visuomenės po-žiūriu į policijos pareigūnus Jums dažniausiai tenka susidurti?
– Sulaukusieji pagalbos, be abejo, visada dėkoja, gerbia. Malonu, kai žmogus, gavęs pareigūno skirtą baudą, supranta blogai padaręs ir jos nusipelnęs. Deja, dalis žmonių nenori pripažinti suklydę. Tada būna nepatenkinti policininku, atlikusiu savo pareigą. Kiti mums sako: „Jūs neturite ką veikti? Eikite gaudyti nusikaltėlių!“ Tiems tenka paaiškinti, jog vieni pareigūnai dirba prevencinį darbą, kiti patruliuoja, treti tiria nusikaltimus. Paaiškinus kartais žmogus ima geriau suprasti policijos darbą.
– Lietuvoje dar gajus sovietinis palikimas: į visuomenę perkelta kalinių santykių tradicija – nepranešti policijai apie įstatymų pažeidėjus. Esą nedera, negražu skųsti. Jūsų akimis, mūsų visuomenėje yra šios kalėjimo nuostatos nykimo požymių?
– Šis netinkamas požiūris, deja, dar gyvas – nepastebėti to, kas tau nepatogu. Mes, pareigūnai, susitikimuose su visuomene visada akcentuojame, kaip svarbu būti pilietiškiems. Pilietiškumas turi pasireikšti nepakantumu asmenims, pažeidžiantiems įstatymus. Jeigu pastebėjai vairuojant išgėrusį asmenį, apie tai pranešti – ne skundimas, o pareiga. Girtas už vairo gali pražudyti ir tave, ir tavo artimą. Tai vienas iš pavyzdžių. Prašome žmonių būti pastabiems ir pilietiškiems, tai padeda užkirsti kelią nusikaltimui, nelaimei, sulaikyti nusikaltėlį jo nusikaltimo vietoje. Gerų pavyzdžių matome Vakarų šalyse, kilus neaiškumui, ten žmonės iš karto skambina į policiją.
– Kas Jums asmeniškai sunkiausia policininko darbe?
– Kai kurių policijos pareigūnų požiūris: dirbu darbą ir tiek. Sunkiausia stebėti kolegas, neturinčius motyvacijos, meilės darbui, girdėti apie šalyje dėl pareigūnų kaltės nutinkančius skaudžius įvykius. Kiekvienas pareigūnas turi suprasti, kad jis yra labai svarbi policijos sistemos dalis ir nuo kiekvieno iš mūsų darbo, elgesio priklauso policijos ateitis, visuomenės nuomonė apie mus. Manau, kad policijos pareigūnas privalo padaryti tiek, kiek jam priklauso, ir dar šiek tiek daugiau – tada tikrai bus viskas gerai.
Pareigūnų asmeninė nuotrauka