Rugpjūčio 4 dieną Ariogaloje, Raseinių rajone, vykusiame jubiliejiniame – 25-ajame Lietuvos tremtinių, politinių kalinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydyje „Su Lietuva širdy“ tarp daugiau nei 5 tūkstančiai dalyvių buvo ir Lazdijų rajono delegacija.
Dalyvavo ir jaunieji šauliai
Pirmą kartą tokiame renginyje, kartu su Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Lazdijų skyriaus nariais dalyvavo ir Lazdijų rajono jaunieji šauliai – Lietuvos šaulių sąjungos Alytaus apskrities karininko A. Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės Lazdijų gen. Adolfo Ramanausko -Vanago šaulių 4-oji kuopa, vadovaujama kapitono Kęstučio Pilecko.
Šią kuopą sudaro Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos, Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos ir Šventežerio mokyklos jaunieji šauliai.
Lazdijiečių delegacijos nuvykimu į Ariogalą pasirūpino Lazdijų rajono savivaldybės mero Artūro Margelio vadovaujama Lazdijų rajono savivaldybė.
Sąskrydyje priimtos rezoliucijos dėl istorinės atminties išsaugojimo
Jubiliejinė politinių kalinių, tremtinių ir rezistencijos dalyvių šventė prasidėjo dalyvių eitynėmis nuo Ariogalos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios Dubysos slėnio link.
Sąskrydžio dalyviai bei Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai padėjo gėlių prie Kankinių memorialo Ariogalos kapinėse ir šūvių salvėmis pagerbs žuvusiųjų už laisvę atminimą.
Buvo aukojamos Šv. Mišios, pašventintas naujas koplytstulpis.
Sąskrydžio vietoje įrengtoje Lietuvos partizanų stovykloje ir bunkeryje buvo trumpam atgaivintos Lietuvos rezistencijos partizanų kasdienio gyvenimo ir kovų akimirkos.
Karo istorijos klubo „Grenadierius“ surengė mūšio vaidinimą „Didvyriai išlieka mūsų širdyse“, kuriame tikroviškai atvaizdavo Lietuvos partizanų ir slaptosios sovietų policijos NKVD mūšį Daugėliškių miško prieigose netoli Ariogalos.
Sąskrydžio dalyviai priėmė nutarimus dėl laisvės gynimo istorinės atminties išsaugojimo ir dėl Lietuvos gynybos stiprinimo bei patriotinio ugdymo ir paragino Lietuvos valdžią bei Vilniaus miesto savivaldybę dar šiais metais priimti sprendimus dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo bei paminklo žuvusiems už Lietuvos laisvę statybos.
Nuotraukose – su šalies Prezidente ir politikais
Sąskrydžio dalyvius sveikino Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasak Prezidentės, masiniai trėmimai visada išliks tautos atmintyje, nes jiems nėra jokios senaties.
„Atplėšti nuo savo žemės, namų ir gimtosios kalbos Jūs išsaugojote meilę Lietuvai kaip didžiausią vertybę. Okupantams nepavyko nurašyti nė vieno – nei tų, kurie liko tolimoje svetimoje žemėje po lietuviškais kryžiais, nei tų, kurie, ištvėrę badą, šaltį ir pažeminimus, sugrįžo namo“, – sakė šalies vadovė.
Prezidentė sakė, kad iš tremties taip ir negrįžusius žmones Lietuva prisimins su amžinu netekties ir skriaudos jausmu, o tuos, kurie grįžo ir išliko, visada brangins ir didžiuosis.
Valstybės vadovės teigimu, tremtinių ir politinių kalinių išgyvenimai yra labiausiai įkvepiantis pavyzdys visada ginti mūsų valstybę ir kurti stiprią ir gražią Lietuvą.
Sąskrydyje Prezidentei buvo įteiktas aukščiausias 1-ojo laipsnio Lietuvos Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos apdovanojimas už nuopelnus Lietuvai.
Šalies vadovė atkreipė dėmesį ir į šaunų Lazdijų rajono jaunųjų šaulių būrį. Jos Ekscelencija Dalia Grybauskaitė pasveikino mūsų rajono jaunuosius šaulius, kartu su jais nusifotografavo atminimui, linkėjo jaunuoliams tapti tikrais savo šalies patriotais ir gynėjais.
Tremtinius sujaudino šaulių rodomas dėmesys
Šiomis dienomis „Dzūkų žinių“ redakcija sulaukė vienos iš savaitgalį Ariogaloje vykusio sąskrydžio dalyvių – buvusios tremtinės, lazdijietės rašytojos ir tautodailininkės Zuzanos Urbonaitės vizito.
„Atėjau visų Lazdijų rajono tremtinių vardu padėkoti jauniesiems Lazdijų rajono šauliams, kurie buvo su mumis sąskrydyje. Ačiū tiems jaunuoliams, ačiū jų tėvams, ir ypatingas ačiū jų vadui gerbiamam Kęstučiui Pileckui. Tokios pagarbos, atidumo mums, nuoširdaus domėjimosi mūsų pasakojimais, mandagumo ir drausmės seniai buvome matę, ypač jaunuose žmonėse. Jie padėjo mums užlipti į kalną, rūpinosi mūsų bagažu, galiu sakyti, „dabojo“ kaip mažus vaikus, ir nei vieno iš jų veide nešmėstelėjo nė menkiausias šešėlis, kad gal čia ne „fasonas“ mus, seniokus, aptupinėti. Labai sujaudino mus toks nuoširdus jaunimo elgesys, rodoma pagarba ir dėmesys. Todėl drąsiai sakau, kad Lietuva turi ateitį, kol mūsų tarpe auga tokie šaunūs jauni žmonės, kokie yra jaunieji Lazdijų rajono šauliai“, – su dėkingumo ašaromis akyse pasakojo buvusi tremtinė.
Moteris džiaugėsi, kad šįkart nuvykusi į Ariogalą turėjo galimybę susitikti savo buvusius tremties draugus – tuos lietuvius, kurie kartu kalėjo lageryje Tungusko srityje, Sibire.
1940-1952 sovietinės okupacijos metais į lagerius ir tremtį buvo išvežta daugiau nei 275 tūkst. Lietuvos gyventojų.
Prieš 25 metus įkurtą Politinių kalinių ir tremtinių sąjungą sudaro 53 skyriai, vienijantys daugiau kaip 40 tūkst. narių.
Vytautas Šeštokas, Nuotraukos Margaritos Rasiulytės ir Rasos Sukackienės