Klausimas:
Mano vyras yra Jungtinės Karalystės pilietis, 8 metus gyvena Lietuvoje, moka lietuvių kalbą, domisi politinėmis aktualijomis. Ar jis gali tapti Lietuvos politinės partijos nariu?
Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis
Europos Sąjungos valstybių piliečiai, nuolat ir teisėtai Lietuvoje gyvenantys ne mažiau kaip 5 metus, gali tapti mūsų šalies politinių partijų nariai. Tokia galimybė atsirado nuo 2015 m. sausio 1 d., kai įsigaliojo Politinių partijų įstatymo pakeitimai, įteisinantys ES šalių piliečių narystę Lietuvos politinėse partijose.
Lietuvoje gyvenantys kitų ES šalių piliečiai, pildydami stojimo į konkrečią partiją dokumentus, turi pateikti ir leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, įrodantį, kad mūsų šalyje asmuo gyvena ne mažiau kaip 5 metus.
Tačiau ES šalių piliečiai Lietuvoje negali būti politinių partijų steigėjais.
Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, kad trečiųjų valstybių (ne ES šalių) piliečiai negali būti Lietuvos politinių partijų nariais.
Šios Teisingumo ministerijos inicijuotos įstatymo pataisos dėl ES piliečių narystės buvo priimtos, nes anksčiau galioję Lietuvos teisės aktai prieštaravo Europos Sąjungos teisei.
Norėčiau priminti, kad pagal Lietuvos įstatymus ES piliečiams, kurie nuolat gyvena Lietuvoje, suteikiama teisė būti kandidatais vietos savivaldos ir Europos Parlamento rinkimuose.
Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.