Marytė Marcinkevičiūtė – žurnalistė, kilusi iš Dzūkijos krašto, šiemet balandžio 15 d. šventė savo gražų jubiliejų.
M. Marcinkevičiūtė gimė Alytaus rajono Butrimiškių kaime. Baigė tuometę Alytaus 2-ąją vidurinę mokyklą, 1974 m. – neakivaizdiniu būdu Vilniaus universiteto Žurnalistikos fakultetą.
Nuo 1967 m. M. Marcinkevičiūtė dirba „Sporto“ redakcijoje, buvo skyriaus vedėja, vyr. redaktoriaus pavaduotoja. Akredituota Kalgario, Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse, dirbo Londono olimpinėse žaidynėse, apie 30 kartų akredituota įvairių sporto šakų pasaulio ir Europos čempionatuose.
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, pristatydama M. Marcinkevičiūtės kandidatūrą įvairiuose sporto renginiuose, pateikia ir gyvenimo aprašymą (CV), kuriame yra nurodyta, kad sporto žurnalistė yra kilusi iš Dzūkijos krašto.
M. Marcinkevičiūtė yra konkurso „Auksinė plunksna“ laureatė, 14 kartų iš eilės – Lietuvos sporto federacijų sąjungos organizuojamo konkurso „10 populiariausių Lietuvos sporto žurnalistų” laureatė.
2006 m. M. Marcinkevičiūtė apdovanota ordino už nuopelnus Lietuvai Riterio kryžiumi, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Aukso žvaigžde, Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės sporto garbės kryžiumi už nuopelnus Lietuvos sportui, garbingais Vilniaus savivaldybės apdovanojimais.
2008 m. už pasišventimą sporto žurnalistikai apdovanota A. Krukausko premija, o 2011 m. už knygą „Valdas Adamkus – sporto žmogus“ – prestižine Vytauto Gedgaudo premija, kurią atsiėmė kartu su J. E. prezidentu Valdu Adamkumi.
M. Marcinkevičiūtė parašė vienuolika knygų: 1997 m. – „Vladas Garastas“, 1998 m. – „Mes ne pėsti, mes – važiuoti“, 2003 m. – „Panevėžio sportas“, 2005 m. – „Alytaus sportas“, 2006 m. – „Ignalinos sportas ir turizmas“, 2008 m. – „Būti reikalingam žmonėms“ (apie „Žalgirio“ sporto draugijos prezidentą Vytą Nėnių), 2009 m. – „Alytus. Sporto istorija“ ir „Lietuvos tinklinis“, 2011 m. – „Valdas Adamkus – sporto žmogus“, 2015 m. – Lietuvos irklavimo istorija“ ir „Mes ne pėsti, mes – važiuoti“ II dalį. Rašytoja yra suderinusi šiemet pradėti rašyti knygą apie premjerą Algirdą Butkevičių, kuris jaunystėje buvo puikus imtynininkas, o dabar – didelis sporto rėmėjas.
Žurnalistė, dirbdama „Sporto“ redakcijoje ir interneto svetainėje www.sportas.info, visomis išgalėmis populiarina gimtąjį Alytų. Nušviečia pagrindinius miesto sporto renginius, rašo apie iškilius Alytaus sportininkus, trenerius, būsimuosius olimpiečius, su kuriais susitinka per Lietuvos čempionatus ar sugrįžusi į savo gimtinę, kurioje ji būna dažna viešnia.
Savo knygose „Vladas Garastas“, „Mes nepėsti, mes – važiuoti“ (Lietuvos dviračių sporto istorija) ir „Lietuvos tinklinis“ M. Marcinkevičiūtė nemažai vietos skiria ir Alytaus tinkliniui, kuris ypač turtingas laimėjimų, talentingų įvairių kartų žaidėjų ir trenerių, taip pat dviratininkams ir treneriui V. Garastui, kuris kelerius metus treniravo „Alitą“.
Kažin, ar kas nors ryžtųsi parašyti sudėtingą knygą apie Alytaus sportą ir imtis visą atsakomybę už atskirų sporto šakų istorinių faktų surinkimą, maketavimą, nuotraukas, jau nekalbant apie patį rašymą ir knygos išleidimą. Tam reikia ryžtis ir rengtis iš anksto, kelerius metus kruopščiai rinkti medžiagą ir ne ką mažiau rašyti. Tai gali padaryti tiktai prityręs profesionalus rašytojas ir sporto žurnalistas, kuris sugeba atrinkti, kas yra svarbu, o kas – ne.
M. Marcinkevičiūtė, visą gyvenimą praleidusi sporte, svajojo knygoje įamžinti gimtojo miesto sporto istoriją ir Alytui padovanojo neįkainuojamą dovaną – dvi knygas. Savo kraštietės, kuri sako, kad Alytuje gimė ir čia bus palaidota, dėka ir „Sporto“ laikraštyje randame daugybę aktualių rašinių apie Alytų – žmones, sporto bazes, surengtą Europos krepšinio čempionatą, masinį sportą.
Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris” būstinėje M. Marcinkevičiūtę jubiliejaus proga sveikino gausus Lietuvos sporto federacijų vadovų, kraštiečių būrys, sporto asociacijų atstovai, olimpiečiai, J. E. prezidentas V. Adamkus. Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius teikdamas rožių puokštę M. Marcinkevičiūtei dėkojo už jos nuoširdų, puikų darbą, svarbiausių sporto įvykių objektyvią apžvalgą ir informaciją, džiaugėsi, kad žurnalistė yra aktyvaus gyvenimo būdo mėgėja. Gražius linkėjimus pasakė ir Alytaus miesto savivaldybės administracijos Sporto ir rekreacijos skyriaus vedėjas Adomas Andrušaitis. Na, o kai į sveikinimo patalpą įriedėjo juodas plieninis „žirgas”, stumiamas Lietuvos dviračių sporto federacijos delegacijos prezidento Romualdo Bakučio ir generalinės sekretorės Rasos Ališauskienės, visi sveikintojai pradėjo ploti.
Sunku ir pasakyti, ko mes nerandame. M. Marcinkevičiūtė – tikra Alytaus patriotė, ir sporto bendruomenė džiaugiasi, kad Vilniuje gyvena mūsų kraštietė, kuria bet kada galima pasikliauti.
Sporto ir rekreacijos skyriaus vyriausioji specialistė
Daiva Jakubauskienė