Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena, jog vėstant orams šiltesnio kampo ieško ir į namus plūsta įvairias ligas platinantys graužikai – pelės ir žiurkės. Graužikai yra užkrečiamųjų ligų sukėlėjų nešiotojai ir platintojai, jie gali formuoti gamtinius užkrečiamųjų ligų židinius, todėl labai svarbu juos naikinti ir sudaryti kuo nepalankesnes jų gyvenimo sąlygas.
Lietuvoje dažniausiai sutinkami ir daugiausiai rūpesčių sukelia pilkosios, juodosios žiurkės, naminės pelės, dirvinės pelės, paprastieji ir rudieji pelėnai, pelės mažylės ir kt.
Dažniausios graužikų platinamos ligos yra leptospirozė, jersiniozė, pseudotuberkuliozė, hemoraginės karštinės su inkstų sindromu, tuliaremija ir kt. Graužikai yra vienas pagrindinių erkinio encefalito, Laimo ligos, maro sukėlėjų rezervuaras.
Labiausiai nuo graužikų kenčia senieji miestų rajonai ir ten, kur netinkamai prižiūrimos patalpos, pastatai ir teritorija, kur kaupiasi šiukšlės, statybų atliekos, nepjaunama žolė ir kt.
Tam, kad graužikai neužsiveistų būstuose, ULAC specialistai pataria tinkamai sandarinti patalpas, prižiūrėti buitinių atliekų surinkimo vietas, šalinti atliekas, pasirūpinti teritorijos prie namų švara.
Graužikai naikinami autorizuotais biocidiniais produktais. Kasmet pristatoma ir autorizuojama naujų biocidinių produktų: pastų, granulių, grūdų ir kt. Patalpų viduje, kur negalima panaudoti biocidinių produktų, gali būti naudojami įvairūs mechaniniai, automatiniai spąstai bei kitos necheminės priemonės. Veterinarijos vaistinėse gyventojai gali įsigyti ne profesionaliam graužikų naikinimui skirtų biocidinių produktų arba mechaninių priemonių (spąstų, gaudyklių, lipnių juostų suteptų klijais ir kt.).
Visiškas naujas graužikų gaudymo ir naikinimo būdas – elektroniniai pelių spąstai, panaudojant anglies dvideginio dujas. Tačiau toks naikinimo būdas yra brangus, mažai naudojamas.
Graužikų naikinimo paslaugą gali atlikti kenkėjų kontrolės įmonių specialistai, turintys licenciją šiai veiklai ir suteikiantys atliktų darbų garantiją. Jie parenka tinkamas chemines medžiagas, atsižvelgdami į patalpų pobūdį ir graužikų gausumą.
Daugiau informacijos apie graužikų ir kitų kenkėjų naikinimą rasite čia.
Daugiau informacijos:
Gintarė Bazevičiūtė
Mob. tel. +370 672 94 281
gintare@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras