Liepos 29 d., penktadienį, 16 val. Trakų istorijos muziejus, jungdamasis prie projekto „Lietuvos muziejų kelias. Dvarų kultūros atspindžiai“, Salos pilyje atidaro naują parodą bei pristato visuomenei išsaugotą dvarų paveldą.
Renginio organizatorius – Trakų istorijos muziejus – laukia visų, besidominčių tautos praeitimi ir norinčių perimti istorinę patirtį.
Dvarų klestėjimo epocha – neatsiejama valstybės istorijos dalis. Prikelti iš užmaršties vieno ar kito dvaro istoriją – šios parodos tikslas. Trakų krašto praeitis glaudžiai susijusi su dvarų kultūra, su miestą valdžiusiomis ar jame valdas turėjusiomis dvarininkų giminėmis. Bajoriškoji visuomenė darė įtaką senosios Lietuvos vidaus gyvenimui ir lėmė nepakartojamą jo spalvingumą, turtingą ir turiningą, tačiau nūdienos istoriografijoje dar tinkamai neįprasmintą praeitį. Giminių istorijos, genealogijos, heraldika, dvarų kultūra yra neatsiejamos nuo Lietuvos kultūros istorijos. Šioje parodoje pateikiama istorinė medžiaga, susieta su žymiausiomis krašto bajorų giminėmis – Astikais, Radvilomis, Oginskiais, Pacais, Sapiegomis, Tiškevičiais. Šios giminės pasirinktos ne tik dėl savo vaidmens krašto istorijoje, bet ir dėl iki mūsų dienų išlikusio paveldo. Marcijono Aleksandro Oginskio (1632–1690) valdytas dvaras – vienas labiausiai ištirtų ir turinčių gausios archeologinės tyrimų medžiagos dvarų, jo teritorijoje buvo rasta daug buitinės keramikos, koklių su Oginskių giminės herbu, geležies dirbinių. Šio dvaro tyrimų duomenys leidžia pažinti XVII a. materialinę dvaro kultūrą, pažvelgti į to meto Trakų aukštuomenės gyvenimo poreikius, prisiliesti prie to laikmečio istorijos. Šie radiniai tarsi papildo kitą parodos dalį, skirtą XVIII–XIX a. dvarų kultūrai – pristatomi taikomosios dailės eksponatai: indai, stalo įrankiai, baldai, puošę Lietuvos dvarų interjerus.
Dvarai atliko kultūrinio vyksmo organizavimo funkciją. Daugelyje dvarų buvo sukaupti vertingi archeologiniai, numizmatiniai, istoriniai, rankraščių, knygų, paveikslų ir kitokie rinkiniai. Šimtmečių bėgyje dvarai išgyveno daugybę krizių, natūralių, diktuojamų paties gyvenimo kaitos procesų bei dirbtinų griovimų. Tad džiugu, kad bent dalis dvaruose buvusių vertybių pateko į muziejų rinkinius.
Parodos atidarymo metu bus skaitoma paskaita apie Lietuvos didikus Oginskius (pranešėjas Petr Kravchenko, Baltarusija) lankytojus supažindins su žymiausiais didikų Oginskių atstovais ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje. Paroda veiks iki rugsėjo 4 d.
Trakų istorijos muziejaus informacija