Pavasarį bunda ne tik gamtos grožis, tačiau suaktyvėja ir įvairūs kenkėjai, galintys sukelti grėsmę žmogaus sveikatai, padaryti žalą augalams, todėl svarbu laiku imtis kenkėjų kontrolės priemonių. Biologas, „Dezinfos“ kenkėjų kontrolės ekspertas, Liutauras Grigaliūnas aptaria penkis aktyviausius pavasario kenkėjus ir būdus, kaip su jais kovoti.
Erkės: pašalinkite augalines atliekas
Erkės tampa aktyvios, kai dirvožemio temperatūra pasiekia 5 laipsnius šilumos. Jos laukia aukos, prisikabinusios prie augalų stiebų, pajutusios šilumą, prakaito kvapą ar anglies dvideginį, erkės greitai įsikabina į odą, drabužius ar gyvūnų kailį.
Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje nėra registruotų cheminių preparatų, kuriuos būtų galima naudoti viešose ar privačiose žaliose zonose erkių naikinimui, nepažeidžiant įstatymų ir nekenkiant aplinkai. Tai reiškia, kad net ir namų vejos bei krūmai negali būti purškiami cheminėmis medžiagomis ne pagal paskirtį. Įmonės, kurios teigia, kad naikina erkes žaliose zonose, net ir privačiose valdose, pažeidžia cheminių medžiagų naudojimo teisės aktų reikalavimus.
„Šiai dienai vis dar neturime Lietuvoje registruotos priemonės, kuria galima naikinti erkes, nors būdų rasti tinkamą, ieškome nuolat, erkės perneša pavojingas ligas, tad esame suinteresuoti jų naikinimu. Ką gali žmogus padaryti dabar, kad savo aplinkoje sumažintų erkių skaičių, tai pašalinti sudžiūvusią, pernykštę augmeniją, sugrėbti senus lapus, nes šiose vietose erkės dažnai žiemoja. Taip pat vasarą būtina reguliariai pjauti žolę, genėti krūmus. Vykstant į parkus ar miškus, rekomenduojama tinkamai apsirengti bei pasirūpinti augintinių apsauga nuo erkių“, – pataria ekspertas L. Grigaliūnas.
Skruzdėlės: naikinkite visą koloniją
Sodo skruzdėlės aktyviausiai ieško maisto pavasarį, neretai įsibraudamos į gyventojų būstus.
Skruzdėlės nėra pavojingos žmogaus sveikatai, kol jos gyvena savo įprastą gyvenimą, tai yra tiesiog maži ir naudingi vabzdžiai, tačiau, kai skruzdėlės per plyšelius ropoja į namus, iškelia trinkeles ar daro kitą žalą žmogaus aplinkai, šis vabzdys tampa kenkėju.
„Norint atsikratyti skruzdėlių, svarbu sunaikinti visą ten esančią koloniją. Karštas vanduo, natūralios priemonės, pavyzdžiui, cinamonas, kavos tirščiai ar actas, chemikalai iš įprastų parduotuvių, naikina tik pavienes skruzdėles, tačiau tikslas yra pasiekti ir sunaikinti lizde motinėlę, kuri yra ilgaamžė – ji gali gyventi kolonijoje daugiau nei penkerius metus. Todėl labai svarbu išmanyti skruzdėlių biologiją, įpročius ir parinkti tinkamą profesionalią priemonę“, – pabrėžia kenkėjų kontrolės specialistas.
Paukščiai: naudokite atbaidančias priemones
Paukščiai nėra kenkėjai, tačiau jų daroma veikla gali būti kenkėjiška ir kelianti problemas. Bet kokiu atveju, paukščių naikinti negalima, bet kontroliuoti kartais reikia.
Kai kurie paukščiai platina ligas, tokias kaip ornitozė, tuberkuliozė ar paukščių gripas. Jų išmatų sankaupos viešose vietose, prie prekybos centrų, biurų ar parkų, gali tapti infekcijos šaltiniais. Tai labai dažnas reiškinys, ypač daugiaubučių balkonuose, nes žmonės mėgsta lesinti miesto balandžius. Balkonuose balandžiai pradeda perėtis, taip dar labiau padidindami aplinkos taršą. Be to, paukščių lizduose dažnai veisiasi parazitiniai ar net kraujasiurbiai nariuotakojai: kraujamusės, kailiavabaliai, kregždinių blakės, paukštinės erkutės ir kt., kurie ilgainiui ima plisti ir patalpose.
„Prevencijai svarbu reguliariai tvarkyti balkonus ir kitas paukščių lankomas vietas. Norint atbaidyti paukščius, galima naudoti spyglius, spyruoklines vielas ar tinklus – šios priemonės nekenkia paukščiams, bet neleidžia jiems įsikurti nepageidaujamose vietose. Alternatyviai galima naudoti natūralias paukščių atbaidymo priemones, tokias kaip blizgančios juostelės, muliažai ar dirbtiniai plėšrūnų siluetai“, – rekomenduoja L. Grigaliūnas.
Uodai: pašalinkite veisyklas
Kai tik vandens telkiniai įšyla, uodų lervos pradeda vystytis. Pasaulio sveikatos organizacija kasmet fiksuoja milijonus susirgimų maliarija. Lietuvoje taip pat veisiasi maliariniai uodai, laimei, kad maliarijos sukelėjui mūsų Lietuvos klimatas dar per šaltas, kad jis sėkmingai išsivystytų, todėl vietinės maliarijos atvejų dar neturime.
„Uodų populiacijos mažinimui svarbu pašalinti uodų veisyklas žmogaus aplinkoje, pavyzdžiui, išsausinti vandenį induose, įvairiuose rakanduose, senose padangose, talpose lietaus vandeniui rinkti ir pan. Jeigu kaimynystėje yra naturali uodų veisykla, t.y. vandens telkinys, ir nenorima uodų draugijos, tada reikia kreiptis į kenkėjų kontrolės ekspertus. Jie naudoja specialius preparatus, kurie naikina uodus dar ankstyvoje jų vystymosi stadijoje, nekenkiant ekosistemai“, – sako ekspertas.
Invaziniai šliužai: imkitės veiksmų nedelsiant
Invaziniai šliužai, ispaniniai arionai, yra vieni iš labiausiai plintančių invazinių bestuburių Europoje, todėl laiku pritaikyta tinkama kontrolė labai svarbi. Vienas šliužas per metus gali padėti 300–500 kiaušinių, kuriuos slepia po lapų paklote ar kitose drėgnose vietose. Jaunikliai išsirita dar rudenį ir peržiemoja iki pavasario.
Šie kenkėjai gali padaryti didelę žalą sodams, daržams, ūkininkų laukams ir dekoratyviniams augalams. Jie ėda lapus, pažeidžia augalus ir sumažina derlių, kelia psichologinį diskomfortą.
Efektyviai kovai su šliužais svarbu išmanyti jų biologiją, identifikuoti slėptuves ir parinkti tinkamas naikinimo priemones.
„Moliuskocidai yra viena iš veiksmingiausių priemonių kovai su šliužais. Jie sutrikdo šliužų virškinimą, juos naikina ir taip sumažina jų populiaciją. Tačiau svarbu pasirinkti priemones, kurios nekenkia aplinkai, gyvūnams ir žmonėms, jas naudoti griežtai pagal naudojimo instrukciją. Taip pat galima naudoti natūralias alternatyvas: barstyti kiaušinių lukštus, pelenus arba rupią druską, nes šliužai vengia šiurkščių paviršių. Svarbu tvarkyti aplinką šalinant šliužų slėptuves ir veisyklas. Reikia pabrėžti, kad sėkmingą kontrolę lemia priemonių kompleksiškumas: ekspertų pagalba, aplinkos tvarka ir atbaidymo būdai“, – atkreipia dėmesį „Dezinfos“ atstovas.
Rūpinantis kenkėjų kontrole pavasarį, galima apsaugoti savo aplinką ir sumažinti galimas problemas visam sezonui.