Senieji Vakarų Europos miestai ypatingi tuo, jog anuomet juos namais vadino garsiausi pasaulio tapytojai ir skulptoriai, muzikai, architektai, rašytojai. Kūrybinis šių žmonių gyvenimas virte virė siaurose miestų gatvelėse, kuriomis vaikštant vis dar juntama jų dvasia. Kokios vietos įkvėpė didžiuosius menininkus kūrybai? Kur reikia vykti tam, kad pasisemti nors mažą dalį jų išradingumo?
Salvadoras Dali ir Antonio Gaudi – Barselona, Ispanija
Tikrais katalonais galime vadinti net du didžius XIX-XX a. kūrėjus – dailininkas ir tapytojas Salvadoras Dali bei architektas Antonio Gaudi abu gimė ir didžiąją savo gyvenimo dalį kūrė viename ryškiausių Ispanijos regionų Katalonijoje. Vienu svarbiausių visos šalies simbolių tapusi A. Gaudi suprojektuota Barselonos Šv. Šeimynos bažnyčia privaloma pamatyti kiekvienam: nors katedros statybų darbai dar nebaigti, tačiau didybe alsuojantis statinys garantuotai atima žadą. Batlo namas ir Guelio parkas Barselonoje – taip pat A. Gaudi sumanymai, kurių pamatyti kasmet suplūsta minios keliautojų. Galime tik spėlioti, ar kitoniškai maloniam S. Dali kūrybiniam braižui įtaką darė A. Gaudi darbai – kelionių kaina į Ispaniją dabar kaip niekad maža, todėl skubėkite Barseloną pamatyti taip, kaip ją matė menininkai.
Klodas Monė ir Pablas Pikasas – Paryžius, Prancūzija
Kai prancūzų impresionistas, peizažistas Klodas Monė ir ispanų tapytojas, kubizmo kūrėjas Pablas Pikasas tapė garsiausius savo darbus, šurmulingas Monmatro rajonas Paryžiaus širdyje jau buvo pagarsėjęs kaip menininkų susirinkimo vieta. K. Monė šedevrus „Vandens Lelijos“ bei „Įspūdis, saulėtekis“ drąsiai galime laikyti vienais žymiausių kūrinių ant drobės, o štai kampuotų P. Pikaso paveikslų vaizdinių nesumaišysime su niekuo kitu. Meno istorikai jau daugelį metų aiškinasi, kokios konkrečiai vietos pavaizduotos tiek vieno, tiek ir kito menininko teptukų potėpiais. Jie neatmeta galimybės, jog dėl įstabių meno darbų reikia dėkoti ir aukštai ant kalno stovinčiai Šventosios Širdies bazilikai bei kitiems Paryžiaus objektams. Nevaržoma Monmartro dvasia įsitikinti galite ir jūs – pagrindinėms Paryžiaus lankytinoms vietoms apžiūrėti jums užteks ir savaitgalio.
Be jau minėtų menininkų, Nyderlandų sostinėje Amsterdame gyveno ir kūrė Rembrantas, Paryžiuje savo sugebėjimus atskleidė Van Gogas, Madride tapė Diego Velaskesas, o Florencijoje ir Milane šedevrus kūrė pats Leonardo da Vinčis. Vakarų Europa – tai meno galerija po atviru dangumi, kuri išugdė ne vieną meno pasaulio žvaigždę. Galbūt apsilankius ten, kur kadaise kūrė jie, ir jūs savyje atrasite meninį pašaukimą.