Parlamentarų grupės siūlymas Lietuvoje įdiegti šeimos kortelę, kuri suteiktų įvairių lengvatų ir nuolaidų tris ir daugiau vaikų auginančioms šeimoms, nesulaukė buvusios Vyriausybės palaikymo, bet įstatymo iniciatoriai rankų nenuleidžia ir bandys įtikinti naują valdžią kortelės būtinybe. O štai Alytaus savivaldybės gausios šeimos tokia kortele savo mieste naudojasi jau metus, nuo sausio 1-osios tokios kortelės galios Varėnos rajono ir Luko (ELk, Lenkija) miesto savivaldybėse.
Violeta Gustaitytė, „šeimininkės“ korespondentė
Suteikia nuolaidų
Šeimos kortelės turėtojams taikomos nuolaidos kai kurioms maisto prekėms mažmeninės prekybos parduotuvėse, transporto, sporto, laisvalaikio bei vaikų užimtumo paslaugoms: vaikų stovykloms, būreliams, edukacinei veiklai, teatro, kino, įvairių renginių bilietams ir kt.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcija kovą įregistravo Šeimos kortelės įstatymo projektą. Pagal jį specialios lustinės kortelės turėtojai sulauktų įvairių nuolaidų, lengvatų, kurios būtų numatytos Vyriausybės parengtoje specialioje programoje. Pagal įstatymo projektą prekių, paslaugų, kitų veiklos formų lengvatų ir nuolaidų galėtų pateikti valstybė, savivaldybės ir privatus sektorius.
„Labai gaila, kad buvusi Vyriausybė neįsigilino ar atsainiai pažiūrėjo į tokį svarbų įstatymo projektą. Pareiškusi, kad nereikia šeimos kortelės, ji nuvylė visas daugiavaikes šeimas ir organizacijas, bet mes rankų nenuleisime ir stengsimės, kad šis įstatymas būtų priimtas“, – tvirtina viena iš įstatymų rengėjų, Seimo LLRA-KŠS frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.
Gal priims įstatymą
Parlamentarė R. Tamašunienė tikisi, kad įstatymas turėtų sulaukti dabartinės Seimo daugumos palaikymo, nes valstiečiai ir žalieji didelę dalį savo rinkiminės programos skyrė šeimai, paramai jai.
„Šeimos kortelė prisidėtų ir prie demografinės padėties gerinimo, emigracijos mažinimo ir, svarbiausia – parodytų visuomenei, kad valstybė rūpinasi šeima, skatina gimdyti daugiau vaikų, remia tėvus, kurie pasiryžta labai nelengvomis ekonominėmis sąlygomis turėti didesnę šeimą“, – teigia R. Tamašunienė.
Ji pripažįsta, kad Šeimos kortelės įstatymo projektas tobulintinas, bet juk buvo galima diskutuoti, pateikti naujų pasiūlymų.
„Mes pateikėme tokį įstatymo variantą, kuris būtų ne utopinis, galimas įgyvendinti. Neparašėme, kad turi būti nuolaidos transportui, vasaros stovyklai ar dar kam konkrečiai. Manome, kad Vyriausybė po truputį kasmet galėtų ką nors pasiūlyti tris ir daugiau vaikų auginančioms šeimoms. Kartu kviestų ir privatų verslą palaikyti šeimos kortelės iniciatyvą – verslininkai galėtų informuoti ministerijas, kokias nuolaidas gali teikti daugiavaikėms šeimoms. Galėtų prisidėti ir didieji prekybos centrai, ir nedidelės kavinukės, sporto klubai, knygynai.“
Pagal siūlomą modelį parama daugiavaikėms šeimoms būtų teikiama neatsižvelgiant į jų pajamų dydį.
Teatro iniciatyva
LLRA-KŠS iniciatyva įdiegti šeimos kortelę valstybės mastu sulaukė didelio atgarsio visuomenėje, ją palaiko gausios šeimos, jas remiančios visuomeninės organizacijos.
Daugelis pastebi, jog iki šiol nebuvo bendro valstybės požiūrio, kad svarbu ne tik rūpintis socialinės rizikos šeimomis, kurioms nuolat reikia valstybės paramos, bet ir paskatinti auginančias daug vaikų.
„Auginti daug vaikų – pats atsakingiausias veiksmas gyvenime, bet gausios šeimos dažnai jaučiasi kaip vienišas kovotojas plačiuose vandenyse, trūksta lojalumo jų atžvilgiu. Šeimos kortelė būtų daugiavaikių šeimų palaikymas ir paskatinimas“, – įsitikinusi Daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovė Jurgita Pocienė.
Dažnai tris ir daugiau vaikų auginančios ar globojančios šeimos daugiausia dėmesio ir laiko turi skirti, kad pragyventų, todėl didelės šeimos kūrimas Lietuvoje vis dar yra iššūkis. Juk neužtenka tik pavalgyti ir apsirengti – norisi su šeima kur nors nuvykti, ką nors pamatyti, išgirsti, tačiau penkių asmenų ar didesnė šeima nueiti į teatrą, kiną, koncertą dažniausiai neišgali.
Paremti daugiavaikes šeimas nusprendė Lietuvos nacionalinis dramos teatras – įsteigė Didelės šeimos kortelę, skirtą tris ir daugiau vaikų auginančioms šeimoms. Su ja galima įsigyti bilietų su 50 proc. nuolaida. Šia iniciatyva teatras nori atkreipti visuomenės ir valdžios dėmesį, kad daugiavaikėms šeimoms reikalinga didesnė parama, kad reikia galvoti apie valstybės ateitį, būsimas kartas.
„Gausios šeimos dažniausiai atsisakydavo malonumo nueiti į teatrą, nes tai ne jų kišenei. Lietuvos nacionalinio dramos teatro taikoma penkiasdešimt procentų nuolaida bilietams į spektaklius – šeimai didelė parama. Teatro kortelė – tai galimybė mums neprarasti ryšio su teatru, kultūra, kultūringai leisti laisvalaikį“, – tvirtina J. Pocienė ir tikisi, kad nuolaidų, lengvatų sistema bus įgyvendinta valstybės mastu, neliks tik atskirų organizacijų, įstaigų pavienė iniciatyva.
Kortelės Alytuje
Didžiausią rūpestį daugiavaikėmis šeimomis parodė Alytaus miesto savivaldybė įdiegdama kortelę „Alytus – viena šeima“. Nuo 2015 metų rugsėjo veikiančia kortele dabar naudojasi 224 šeimos.
Kortelės turėtojams nuolaidas taiko, įvairias paslaugas teikia 45 įmonės, organizacijos. Iniciatyvą palaikė įvairios privačios įmonės: taksi, optikos salonai, batų, drabužių, kanceliarinių prekių, žaislų, gėlių parduotuvės, telefonų taisykla, automobilių servisai ir kitos. Taip pat prisijungė ir kai kurios biudžetinės įstaigos: kino teatras, rekreacijos bei sporto klubas ir kt.
„Šeimos naudojasi kortele ir džiaugiasi tokia socialine iniciatyva. Tai joms nemaža paspirtis. Juk gaunant dešimties procentų nuolaidą kokioms nors prekėms, kurias reikia nupirkti, tarkim, trims vaikučiams, – jau susidaro nemaža suma, – pasakoja Alytaus miesto savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Sonata Dumbliauskienė. – Nė viena savivaldybė iki tol nekreipė tokio gražaus dėmesio į gausias šeimas, kokią parodė Alytus. Tai gera, vienijanti naujiena, netgi tampanti miesto įvaizdžio dalimi.“
Alytaus savivaldybė neapsiribojo tik savo miesto gyventojais. Ji tęsia savo iniciatyvą: kortelę „Alytus – viena šeima“ gali gauti ir Alytaus rajone gyvenančios gausios šeimos. Kortelė suteikiama vieniems metams ir kasmet galės būti pratęsiama, kol vaikams sueis 18 metų arba kol jie mokysis mokykloje ar studijuos iki 26 metų amžiaus.
„Panorome dar praplėsti gražios iniciatyvos ribas, todėl parengėme projektą, pagal kurį nuo sausio 1-osios prie gausių šeimų kortelės prisijungs Varėnos rajono ir Lenkijos Luko miesto savivaldybės“, – džiaugiasi S. Dumbliauskienė.
Tad Alytaus, Varėnos miestų ir rajonų gausios šeimos nuolaidas gaus ir Lenkijos Luko mieste, o šio šeimos – Alytuje ir Varėnoje. Alytus – pavyzdys, kviečiantis Vyriausybę tokio tipo kortelę įdiegti valstybės mastu.