Alytaus rajone esančio Butrimonių miestelio gimnazija kaip ir kitos ugdymo įstaigos turėjo išgyventi sudėtingą karantininį etapą ir po truputį grįžta į įprastą gyvenimą. Socializacijos, bendravimo ir bendrų veiklų išsiilgo ir patys moksleiviai.
Nenuostabu, kad moksleiviai mielai renkasi ir ateityje dar aktyviau rinksis ir brangins galimybes judėti, bendrauti ir atrasti naujų įgūdžių. Didžiausia problema – sporto šakų įvairovė mokyklose dažnai būna gana skurdi, o jei pasirinkimas ir yra, tai dažniausiai sporte išlieka savo fizinėmis savybėmis išsiskiriantys jaunuoliai.
Butrimonių gimnaziją šiais metais pasiekė projektas „Lankininkai mokyklose“. Tai Lietuvos lankininkų federacijos (LLF) vykdomas projektas, kuriuo siekiama didinti šaudymo iš lanko kultivuojančių žmonių skaičių. Gimnazijos mokytoja Ramunė Jablonskienė, net nespėjusi pažinti šio sporto, iškart apsidžiaugė, mat alternatyvus ir kiekvienam žmogui tinkantis sportas yra būtinas vaikų užimtumui skatinti.
„Ieškojome vaikams kažko įdomesnio ir patrauklesnio. Nors šaudymas iš lanko nėra labai populiarus, jis nereikalauja kažkokių specialių fizinių savybių, o jį išbandyti ir sudalyvauti varžybose gali visi – tiek vaikai, tiek visos mūsų bendruomenės nariai. Dabar turime lankus, pritaikytus tiek suaugusiems, tiek patiems mažiausiems. Labai džiaugiamės tokiu bendradarbiavimu‘, – kalbėjo R. Jablonskienė.
Greitai pramokus sutrumpintos šaudymo iš lanko abėcėlės, šio sporto virusas gimnazijoje išplisti netruko. Gimnaziją spėjo aplankyti „Lietuvos mokyklų žaidynių“ filmavimo komanda, nuolat vyksta įvairūs vidiniai turnyrai, po truputį atsiskleidžia ir talentai.
„Gaila tik, kad karantinas vis dar riboja šią veiklą, bet mes nekantriai laukiame rudens, kada, tikiuosi, jau galėsime darbuotis ir sportuoti pilnu pajėgumu“, – pridūrė R. Jablonskienė.
Šaudymas iš lanko tik iš šono atrodo paprastas sportas. Ši olimpinė sporto šaka reikalauja susikaupimo, disciplinos, kantrybės net ir šaudant savo malonumui. Norint perteikti šio sporto subtilybes moksleiviams, mokytojams reikia patiems greitai pažinti šį sportą.
„Kadangi man tai nauja sritis, tai tikrai yra ką veikti ir kur tobulėti. Manau, kad dar daug mokysimės. Labai smagu, kad projekto vadovai ne tik mums suteikė įrangą, bet ir organizavimo mokymus, kur konkrečiai ir nuosekliai paaiškino, kaip reikia šaudyti, supažindino su istorija, lanko sandara. Žinoma, kad mokytis dar yra kur. Jau kalbėjome, kad rudenį vėl susitiksime ir galėsime pasimokinti kaip dar tiksliau atlikti tam tikrus pratimus. Bendradarbiavimas yra tikrai atsakingas“, – pabrėžė R. Jablonskienė.
„Lankininkai mokyklose“ projekto metu buvo siekiama surasti mokyklas, norinčias tarp savo siūlomų veiklų įtraukti šaudymo iš lanko užsėmimus. Projektą buvo nuspręsta vystyti Alytaus mieste ir jame jau dalyvauja šešios mokymo įstaigos.
„Pagal pradinę projekto idėją, supažindinus mokyklas su šaudymu iš lanko ir pradėjus šaudyti didesniam skaičiui moksleivių, turėjome organizuoti jiems varžybas ir vieną didelį renginį. Kadangi dėl karantino metu taikomų apribojimų visos veiklos buvo sustabdytos, tai projekto veiklos gerokai keitėsi. Įrangą kai kurioms mokykloms atidavėme dar prieš karantiną, suorganizavome pristatymus moksleiviams, apmokėme mokytojus, o tada visos veiklos sustojo. Pradėjus laisvinti karantino ribojimus, mokytojai savarankiškai, su nedideliais kiekiais moksleivių vėl pradėjo vykdyti veiklas, tada visose mokyklose pradėjo vykti ir varžybos. Žinoma, jų formatas irgi nebuvo toks kaip planuota, sumažėjo dalyvių skaičius, ribojami srautai ir pan., bet moksleiviai vis tiek gavo progą pasivaržyti, pamatyti, kad yra daugiau bendraminčių. Visos oficialios projekto varžybos įvyko per birželio mėnesį“, – pasakojo viena projekto vadovių, Alytaus „Žaliojo lanko“ klubo trenerė Inga Timinskienė.
Projektas „Lankininkai mokyklose“ bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas.
„Žaliojo lanko” nuotraukos