Pasaulinės tendencijos rodo narkotikų ir alkoholio vartojimo, nusikaltimų gatvėse augimą ten, kur didesnis tėvų nedarbas ir gyvenama daugiabučių namų apleistoje aplinkoje. Nors Alytuje problemiško gatvės jaunimo santykinai dar nėra daug, būtini prevenciniai veiksmai.
Alytaus mieste jau dirbama skirtinguose gyvenamuosiuose Dainavos, Putinų ir Ulonų mikrorajonuose, tikslingai parinktuose bendradarbiaujant su bendruomenės pareigūnais. Tai socialiai pažeidžiamiausios miesto vietos, kur mėgsta rinktis nemotyvuotas, linkęs nusikalsti jaunimas. Gatvės darbuotojai ieško kontaktų su jaunuoliais, siūlo jiems įvairios aktyvios užimtumo veiklos, kad laikas, praleidžiamas gatvėje, taptų prasmingesnis, mažiau pavojingas aplinkiniams.
Tokia veikla vyksta VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centrui ir Luko (Ełk) miesto savivaldybei (Lenkijos Respublika) nuo šių metų sausio 1 dienos įgyvendinant tarptautinį pasienio projektą, skirtą Alytaus ir Luko (Ełk) miestų bendruomenėms.
Vienas iš projekto „Dabar laikas pokyčiams” tikslų – sukurti gatvės darbuotojų programą, įgyvendinant bendrą veiklą, skirtą socialiai pažeidžiamoms grupėms, patiriančioms skurdą ir diskriminaciją. Darbas su jaunimu gatvėje – tai kryptinga veikla: gatvės darbuotojai mezga santykius su atskirais jaunais žmonėmis ar jaunuolių grupėmis jų susibūrimo vietose (žaidimų aikštelėse, gatvėse, kiemuose, parkuose, prekybos centruose, kavinėse ir pan.). Gatvės darbuotojai įvairiomis formomis teikia asmeninę, socialinę bei ugdomąją pagalbą arba nukreipia, palydi į jau egzistuojančias institucijas, organizacijas. Projekto įgyvendinimo metu jaunuoliams yra organizuojamos įvairios sportinės užduotys: šlapias futbolas, tinklinis, kalbamasi ir diskutuojama įvairiomis temomis su socialiniais darbuotojais, bendruomenės pareigūnais, psichologais, kitais specialistais.
Projekto metu taip pat planuojama sutvarkyti VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centro lauko teritoriją – ją pritaikyti didesniam ir saugesniam jaunuolių laisvalaikio užimtumui, įrengti krepšinio aikštelę, sumontuoti lauko scenos pakylą koncertams, pastatyti lauko pavėsinę, išplėsti automobilių stovėjimo aikštelę, atnaujinti teritorijos aptvarą, šaligatvius, apšvietimą. Paskutinius tris liepos savaitgalius Alytuje buvo organizuojami gatvės darbuotojų mokymai – mokymų, pradėtų Luke, ciklo tęstinumas. Juose dalyvavo Luko ir Alytaus miestų gatvės darbuotojai.
„Smagu, kad mokymuose dalyviai ne tik įveikė kalbos barjerus, bet ir turėjo galimybę plėtoti savo tarpasmeninio bendravimo įgūdžius, sužinojo apie naujus darbo su jaunimu atviroje aplinkoje metodus, palygino skirtingas abiejų šalių socialinės pagalbos sistemas, iškylančias problemas ir sprendimo būdus. Lietuvos ir Lenkijos dalyviams mokymai suteikė galimybę susipažinti su jaunais skirtingų šalių žmonėmis, taip pat buvo keičiamasi patirtimi, diskutuojama apie jų sistemų darbą”, – džiaugėsi Socialinės paramos skyriaus vedėja Sonata Dumbliauskienė. Mokymuose svečių teisėmis dalyvavo VšĮ Vilniaus socialinio klubo darbuotojai. Daugiau negu metai jie dirba Vilniaus Naujininkų mikrorajono gatvėse, todėl pasidalijo savo darbo metodais, o mokymų dalyviai galėjo palyginti, kuo praktiškai skiriasi Lietuvos ir Lenkijos gatvės darbas.
Projekto trukmė 15 mėnesių. Projektas finansuojamas pagal INTERREG V-A Lietuvos ir Lenkijos programą. Bendras projekto biudžetas 736 300,18 eurų, VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centrui tenkanti investicijų dalis sudaro 222 639,17 eurų.
Alytaus miesto savivaldybės informacija