Prasidėjus šaltajam sezonui dažnas gyventojas susiduria su šiluminės energijos praradimo problema. Radiatoriai karšti, neseniai susidėjote naujus langus, apšiltinote grindis, tačiau namuose vis tiek šalta. Be to, prarandama šilumos energija tik dar labiau padidina jos suvartojimą, todėl sąskaitos šildymo sezonu išauga.
„LEMONA electronics“ specialistas apžvelgia pagrindines priežastis ir kartu su UAB „Inspecta“ sertifikavimo ekspertu Vladimiru Ravnialičevu pateikia rekomendacijas, kaip reikėtų elgtis kilus šilumos praradimo problemoms.
Kodėl namuose šalta: dažniausios priežastys
- Neprofesionaliai atlikti statybos darbai. Dėl statybininkų kvalifikacijos stokos nesilaikoma pastatų sandarinimo reikalavimų.
- Statybų eigoje buvo naudojamos nekokybiškos medžiagos arba praėjus tam tikram laikui jos prarado šilumos izoliacines savybes. Tačiau V. Ravnialičevas atkreipia dėmesį, kad daugelis termoizoliacinių medžiagų negarantuoja sandarumo – jam užtikrinti reikalingas papildomas sluoksnis.
- Įtrūkiai, atsirandantys dėl statybos broko.
- Netinkamas statybos projektas.
- Nekokybiškos langų ir durų jungtys.
- Šildymo sistemos trūkumai.
Kaip nustatyti šilumos pralaidumo priežastį?
Pirmiausia, nustatomos probleminės patalpų vietos, per kurias prarandama daugiausia šilumos. Tiesa, plika akimi jų negalime nustatyti. Viskas, ką buitinėmis sąlygomis galime padaryti – užsidegę žvakę pažiūrėti, kur egzistuoja nesandarūs plyšiai ar jungtys. Norint aiškaus vaizdo ir gilesnio supratimo, rekomenduojama naudoti pastatų diagnostikai skirtus įrankius.
Tik identifikavus problemas galima atlikti tolimesnį tyrimą, leidžiantį užkirsti kelią šilumos pralaidumui.
3 pagrindiniai įrankiai, kuriais nustatomos probleminės vietos:
- Infraraudonųjų spindulių bekontaktis termometras, kuriuo matuojama paviršių temperatūra. Tai mažiau sąnaudų reikalaujantis įrankis, tačiau neturintis daug funkcijų.
- Termovizorius – fotoaparatas, darantis šilumines nuotraukas. Termonuotraukos parodo problemines pastato vietas. „Kol kas tai vienas efektyviausių būdų, padedantis gyventojams sutaupyti šildymo sezonu ir didinti energinį pastato efektyvumą“, – teigė „LEMONA electronics“
- Pastato sandarumo tyrimai. „Pastatai skirstomi pagal energetinio naudingumo klases. A klasės pastatams yra nustatytas specialius sandarumo matavimas. Tai reiškia, kad pasibaigus statyboms atliekamas sandarumo bandymas, kurio metu sudaromas slėgis ir stebima, kiek ir kur oro yra praleidžiama“, – pasakojo sertifikavimo ekspertas V. Ravnialičevas.
Termovizinis tyrimas – investicija, padedanti sutaupyti
Termovizorius padeda aptikti šiluminius nuostolius ir juos sumažinti; pastebėti sienų, stogų bei grindų problemines vietas; surasti vandeniui ar orui pralaidžias vietas; nustatyti, kur kaupiasi drėgmė ir susidaro rasos taškas.
Termovizija gali būti atliekama įvairiose patalpose: daugiabučiuose, visuomeniniuose, gamybiniuose ir individualiuose pastatuose, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad naudingiausia tyrimą atlikti ruošiantis ar vykstant būsto remontui, kai norima patikrinti, ar teisingai atliekami remonto darbai. Kai tiksliai žinote, kur yra šilumos pralaidumo problema, galite išvengti bereikalingo pastato apšildinimo pagal nuojautą.
„Termovizinė nuotrauka parodo problemą, o ją suprasdami, galite išsiaiškinti dėl ko ji kilo ir kaip ją galima išspręsti. Paprastai termovizines nuotraukas darantys specialistai gali pakonsultuoti ir padėti rasti priežastis. Lengviausia patikrinti projektinį sprendinį, kuriame turėtų būti nurodomi visi mazgai ir konstrukciniai sprendimai. Kaip bebūtų, svarbu identifikuoti problemines vietas ir tada ieškoti efektyviausių sprendimų“, – paaiškino V. Ravnialičevas.
Ko reikia norint atlikti termovizinį tyrimą?
- Šiandien termovizorių pasirinkimas rinkoje gana platus, jie pritaikyti net ir neprofesionaliam naudojimui. Jų veikimas paprastas, o kamera gali būti sujungiama su dauguma išmaniųjų telefonų, – teigė „LEMONA electronics“
- Norint gauti reprezentatyvius rezultatus ir padaryti kokybišką analizę, termovizija turi būti atliekama šaltuoju sezonu, kuomet yra didelis vidaus ir lauko temperatūrų skirtumas, t.y. daugmaž apie 15°C.
- Išsamiai ir teisingai termonuotraukų analizei būtina profesionali kompiuterinė programa.
- Specialisto, kvalifikuoto dirbti su termovizoriumi. Žinoma, turėdami įrangą, tokį tyrimą galite atlikti ir patys. Kaip bebūtų, nepamirškite, jog vien pažiūrėti į nuotrauką neužtenka, specialistas padės jums įvertinti tikrą situaciją ir rasti efektyvų problemos sprendimą.