Paspirtukas – tai dviratė, triratė arba keturratė transporto priemonė. Dar prieš keletą metų jie buvo populiarūs daugiausia tarp vaikų ir paauglių. Šiuo metu jie labai madingi, o perkant internetu galite rasti daugybę modelių ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.
Kaskadininkų paspirtukas, elektrinis paspirtukas, gudrus paspirtukas ir vaikiškas paspirtukas – yra daugybė šių transporto priemonių tipų. Kokį paspirtuką rinktis ir į ką atkreipti dėmesį? Mes patariame!
Paspirtukas – kam?
Jei norite pasirinkti paspirtuką, pirmiausia turite atsakyti į klausimą, kam jis bus skirtas? Visiškai kitoks modelis turėtų turėtų būti pasirinktas mažyliui ir dar kitoks paaugliams ir suaugusiems. Mažiems vaikams skirtus paspirtukus atpažinti nesunku: jų dydis ir spalva pritaikyti patiems mažiausiems naudotojams. Yra daug variantų! Galima rinktis ne tik iš labai paprastų modelių, bet ir komplektuojamų su balneliais. Paspirtukas su kėdute – puikus sprendimas mažam vaikui, kuris neseniai išmoko vaikščioti.
2 ar 3 metų vaikams skirti paspirtukai dažnai turi papildomą galinį ratą, kuris padeda išlaikyti jūsų vaiko pusiausvyrą. Vyresniems vaikams ir paaugliams skirti modeliai nelabai skiriasi nuo suaugusiems skirtos įrangos – jie tik šiek tiek mažesni. Suaugusieji, norintys įsigyti transporto priemonę sau, turi iš ko rinktis.
Paspirtukų tipai
- Pramoginiai paspirtukai – tai populiariausia rūšis šioje transporto priemonių grupėje. Jie puikiai tinka žmonėms, kurie tik pradeda savo nuotykius su paspirtuku. Jie yra universalūs, manevringi ir gana lengvi. Tačiau reikia atminti, kad pramoginiai modeliai nepasiteisins agresyvaus ir labai greito važiavimo atveju – jie tam per subtilūs.
- Kaskadininkų paspirtukai – šį modelį dažniausiai renkasi paaugliai, norintys atlikti triukus. Eksploatacinės transporto priemonės pasižymi dideliu patvarumu, tačiau yra brangesnės nei pramoginiai paspirtukai.
- Transportiniai paspirtukai – dar vadinami turistiniais paspirtukais. Kaip rodo pavadinimas, jie puikiai tinka ilgesnėms kelionėms ir leidžia pasiekti didelį greitį be pastangų. Tačiau jūs turite atsiminti, kad šie modeliai yra sunkūs ir todėl mažiau manevringi.
- Elektriniai paspirtukai – tai atskira kategorija tarp šio tipo transporto priemonių. Priešingai nei klasikiniai modeliai, jie varomi ne raumenų jėga, o variklio pavara. Juos galima skirstyti į akumuliatorinius ir benzininius paspirtukus. Šio tipo transporto priemonė yra labai patogi, galite greitai judėti. Vaikams skirtas elektrinis modelis panašus į skirtą suaugusiems, tik pritaikytas prie vaiko ūgio.
- Renkantis paspirtuką – į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Visų pirma, svarbu ratų skaičius. Dažniausiai šios transporto priemonės turi du ratus, tačiau pasitaiko ir triračių ar net keturračių paspirtukų. Triračio ar keturračio modelis skirtas ne tik vaikams. Jį taip pat vartoja suaugusieji, ypač pagyvenę žmonės, kurie turi problemų dėl pusiausvyros išlaikymo. Triratis motoroleris gali turėti du ratus priekyje arba du gale.
Taip pat svarbus ir ratų dydis. Modelis su dideliais ratais užtikrina aukštą vairavimo komfortą, tačiau sumažina manevringumą. Kuo mažesni ratai, tuo geresnis paspirtuko valdymas. Turistiniuose ir agresyviuose modeliuose jų skersmuo paprastai yra mažesnis nei 120 mm.
Kitas svarbus elementas yra suvirinimo siūlės ir jungtys. Įrangos darbo kokybė yra ypač svarbi didelio našumo modelių atveju. Šokinėjimui ir agresyviam važiavimui skirtas paspirtukas turi būti atsparus, o jo sujungimai turi būti tobuli. Šio modelio rato šerdis turėtų būti metalinė, nes ji užtikrina didesnį saugumą nei plastikiniai variantai, dažnai naudojami pramoginiuose ir vaikiškuose paspirtučiuose.
Taip pat atkreipkite dėmesį į vairo reguliavimą. Vairas yra vienas iš svarbiausių paspirtuko konstrukcijos elementų. Reguliavimo galimybė leidžia nepriekaištingai pritaikyti jo aukštį vartotojui, o tai padidina komfortą vairuojant ir, svarbiausia, užtikrina saugumą. Vaikiški paspirtukai dažniausiai turi įmontuotą standų vairą – toks sprendimas naudojamas tik su paprasčiausiais vaikiškais modeliais.
Taip pat turėtumėte atkreipti dėmesį į stabdžius. Paspirtuko stabdymas yra individualus reikalas. Kiekvienas, mokantis važiuoti šia transporto priemone, turėtų įvaldyti techniką, kurią naudodami galite sustoti. Kai kurie paspirtukų modeliai turi stabdžių sistemas ir net rankinį stabdį.
Važiuoti paspirtuku, nesvarbu, ar tai pramoginis, ar varžybinis, yra nepaprastai smagu. Kad tai būtų ir saugu, būtina kuo geriau pritaikyti modelį pagal amžių, vartotojo įgūdžius ir vairavimo dažnumą.