Rugpjūčio pradžioje Palkabalio miške (Varėnos r.) buvo pradėti archeologiniai tyrinėjimai, kuriuos organizavo Lietuvos Genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Pirmą kartą išsamiai pradėta tyrinėti Kazimieraičio rinktinės Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytauto tėvūnijos vadavietė – Merkio būrio žūties vieta (1949m. sausio 25-osios naktį).
Archeologai Gintautas Vėlius ir Agnė Žilinskaitė su padėjėjų grupe jau per trejetą pirmųjų dienų užtiko apie 300 radinių.
Merkio būrys pirmąjį bunkerį įsirengė 1948 metų pavasarį. Jame galėjo gyventi apie 10 kovotojų.
Pirmomis archeologinių tyrinėjimų dienomis archeologams kilo daugiau klausimų nei atsakymų. Pirmiausia siekta ištirti paviršinį vietovės plotą. Su metalo detektoriumi patikrinta aplinkinė teritorija aplink Merkio bunkerį. Netoliese rasta kulkų, šovinių bei signalinių raketų tūtelių.
Paaiškėjo, kad tyrinėjamą vietą (bunkerį) supo gynybinis griovys, kurio grindys išklotos kadagio šakelėmis.
Praėjus trims mėnesiams nuo tyrinėjimų pradžios, paaiškėjo, jog bunkeris tikrai buvo gerokai didesnis nei kiti. Pagrindinės patalpos plotas – 16 kvadratinių metrų. Taip pat rasta antroji patalpėlė, kurioje galėjo būti laikomi ginklai arba… buvo ruošiamas maistas. Vertingiausias radinys – kokarda nuo Lietuvos kariuomenės kariūno kepurės.
Atliekant tyrinėjimus, paaiškėjo bunkerio puolimo eiga, užpuolikų ginkluotė, aptikta ir bandžiusių trauktis partizanų daiktų – uniformos sagos su Vyčio ženklu, piniginė su keliomis kapeikomis ir kt.
Archeologai tikisi, jog surado dar vieną, nespėtą iki galo iškasti, bunkerį. Jis buvo įrengtas maždaug už 100 metrų, lomoje, medžių jaunuolyne. Šiomis dienomis planuojama toje vietoje atlikti žvalgomąją perkasą. Vėlyvo rudens laikas yra patogus tyrinėjimams, nes nukritus medžių lapams pagerėja matomumas.
Pasak archeologo Gintauto Vėliaus, ateityje Lietuvos Genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai planuoja išleisti leidinį, remiantis šio ir panašių pokario kovų objektų tyrinėjimu.
Prieš ketverius metus tame pačiame Palkabalio miške, už poros kilometrų, buvo ištirtas Dainavos apygardos, Kazimieraičio rinktinės, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytauto tėvūnijos, Genio grupės partizanų štabo bunkeris. Aptikti žuvę partizanai buvo perlaidoti Perlojos kapinėse.
Gražina Dagytė, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyr. specialistė viešiesiems ryšiams