Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pagerbti tuos, kurie dalyvauja organų donorystės ir transplantacijos procese. Vieni jų prisideda didžiuliu žmogiškumu ir dosnumu, kiti nepamatuojamu profesionalumu ir atsidavimu, treti tikėjimu ir organų donorystės idėjos palaikymu.
Visų pirma – tai gyvieji donorai, dovanoję savo inkstą ar dalį kepenų savo artimam žmogui – vaikui, anūkui, tėvams, broliui ar sesei, vyrui ar žmonai. Gyvieji donorai Lietuvoje pradėti skaičiuoti nuo pirmosios atliktos inksto transplantacijos Lietuvoje, t.y. nuo 1974 m. Per 47 metus jų suskaičiuota 309. Dažniausiai gyvaisiais donorais tampa mamos, dovanojančios savo vaikams inkstą ar dalį savo kepenų. Vis dėlto, pasitaiko atvejų, kai dėl imunologinių skirtumų tapti donoru savo vaikui negali nė vienas iš tėvų.
Todėl Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ jungiamiems transplantuotiems ir transplantacijų laukiantiems žmonėms labai svarbu pagerbti drąsius ir mylinčius žmones, kurių tylus pasiryžimas gelbsti gyvybes.
Dar viena labai svarbi donorystės grandis – gydytojai reanimatologai, ruošiantys organų donorus. Jiems tenka psichologinė atsakomybė kalbėtis su donorų artimaisiais, kurie ką tik patyrė netektį, ir prašyti, dovanojant mirusio organus, suteikti galimybę gyventi kitiems.
Ir, žinoma, vienas svarbiausių ir sudėtingiausių dalykų – artimųjų sutikimas. Gyd. anesteziologas reanimatologas Šarūnas Judickas neslepia: geriausia, kad su šeima kalbėtų svarbų vaidmenį atliekantis reanimacijos gydytojas, kuris matė visą ligos eigą ir sunkiausiu metu buvo kartu su artimaisiais. Buvęs Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorius artimųjų apsisprendimą aukoti organus donorystei vadina žygdarbiu. Be artimųjų sąmoningo apsisprendimo donorystė būtų neįmanoma. Kaip neįmanoma ji būtų ir be viso gausaus šio sudėtingo ir atsakingo proceso dalyvių būrio.
Renginyje dalyvaus mama Vida, kuri prieš 8-erius metus su vyru turėjo priimti labai atsakingą sprendimą. Jų vienturtė dukra prieš palikdama šį pasaulį sugrąžino gyvenimą ir viltį net 7-iems transplantacijos laukiantiems žmonėms.
Šiemet minimas pirmosios širdies transplantacijos Lietuvoje 30-metis. Per šį laiką Lietuvoje buvo atliktos net 164 širdies transplantacijos. Dažnai sakoma, kad donorystės reikšmės neįmanoma nusakyti žodžiais, vargu ar kas galėtų apie ją kalbėti geriau nei tie, kuriems ji padovanojo naują gyvenimą. Renginyje dalyvaus pacientai, kurių krūtinėse plaka donorų širdys.
Vyriausybės padėkos bus įteikiamos tiems, kurie savo atsidavusiu darbu patiems mažiausiems pacientams (vaikams) dovanoja antrą galimybę gyventi. Prieš penkerius metus 3 mėnesių kūdikiui persodinta širdutė įžiebė viltį Alanto tėveliams, tuo pačiu tai tapo dar vienu svarbiu įvykiu Lietuvos širdies transplantacijos istorijoje.
Padėkos renginys vyks LR Vyriausybės rūmų (Gedimino pr. 11, Vilnius) Didžiojoje salėje. Renginio pradžia – 14.00 val.
Kudirkos aikštėje nuo 14 val. liepsnos 1521 žvakutė, skirta pagerbti organų donorus, kurie savo dalele prisidėjo prie kitų gyvenimo.
Aušra Degutytė
Lietuvos asociacijos „GYVASTIS“ prezidentė