Prisiminimai iš vaikystės dažnam onuškiečiui susiję su Šv. Roko atlaidais, kai miestelio ir daugelio aplinkinių kaimų žmonės, pasidabinę gražiausiais apdarais, pasikišę po pažastimi geriausius – išeiginius – batus, keliais ir takeliais skuba į Onuškį, į bažnyčią, pabūti tyloje, išmelsti sveikatos malonių, susitikti su giminaičiais, atsipūsti nuo kasdienybės darbų. Graži tradicija neblėsta. Ir šiomis dienomis Šv. Roko atlaidai yra viena svarbiausių Onuškio krašto švenčių.
Šventei ruošiamasi ypatingai. Tvarkoma aplinka, gražiausiais vasaros žiedais puošiami bažnyčios altoriai, pinami vainikai. Kad pasiruošimas vyktų kuo sklandžiau, Onuškio klebonas Algimantas Gaidukevičius sumaniai sutelkia parapijiečius.
Nostalgija apima pamačius šventoriuje sutūpusias, vainikus pinančias moteris iš Onuškio, Vaickūniškių, Taučionių ir Grendavės. Prie puokščių sukasi visada guvi ir išradingumo nestokojanti Onutė Balkelienė, procesija rūpinasi Carito vadovė Angelė Jankauskienė, gelbsti daugelį metų bažnyčioje besitvarkančios Onutės Grinkevičienės patarimai, į repeticijas renkasi bažnyčios choristai, kurių prieš metines šventes žymiai pagausėja. Visų nuotaika pakili, mat šį rugpjūtį Šv. Roko atlaidai – išskirtiniai. Ruošiamasi pristatyti ir pašventinti suremontuotus bažnyčios vargonus.
2015 metų rugpjūčio 16-osios, tikrosios šv. Roko vardo dienos rytas, išaušo saulėtas ir šiltas. Į atlaidus rinkosi Onuškio parapijos, gretimų: Žilinų, Vytautavos, Panošiškių parapijų – tikintieji, svečiai. Atvyko Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Liesys, Ekonominės analizės, finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Danė Rudelienė, Trakų rajono tarybos narė Asta Kandratavičienė, Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius Juozas Norinkevičius, vargonų meistras Bernardas Termen, daug geros valios žmonių, aukomis prisidėjusių prie vargonų atnaujinimo.
Šv. Mišias aukojo Kaišiadorių vyskupijos vyskupas emeritas Juozapas Matulaitis. Jis priminė šv. Roko gyvenimo istoriją, teikė viltį kalbėdamas apie Viešpaties atneštą žinią – sielos nemirtingumą, ragino būti vieningus su klebonu maldoje ir darbuose, linkėjo Dievo palaimos ir šv. Roko užtarimo. Mišioms pasibaigus susirinkusieji neskubėjo skirstytis, laukė žadėto vargonų muzikos koncerto.
Koncertavo vargonininkas, pianistas, kompozitorius Aleksandras Isakovas. Per 400 vargonų muzikos koncertų grojęs įvairiose Europos šalyse, A. Isakovas atskleidė ir Onuškio šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vargonų skambėjimo grožį. Koncertui parinkęs skirtingus XVII a. kompozitorių Johann Pacchelbel, Dietrich Buxtehude, Johann Sebastian Bach, XIX a. kompozitoriaus Maks Reger, XX a. kompozitorių Najdžel Ogden ir Oleg Jančenko kūrinius, atlikėjas atskleidė visas vargonų galimybes. A. Isakovas po koncerto prisipažino, kad įsimylėjo šiuos, palyginti nedidelius, bet didelių galimybių vargonus.
Klebonas A. Gaidukevičius, liepos 31 dieną šventęs 10 metų kunigystės sukaktį ir inicijavęs daugelį Onuškio šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vidaus ir išorės tvarkymo bei remonto darbų, džiaugėsi dar vienu sėkmingu projektu. Jis dėkojo ir linkėjo, kad Dievas apdovanotų malonėmis visus palaikiusius, aukojusius ir aukosiančius vargonų remonto darbams apmokėti.
Viliamės, kad ir ateityje rasis palaikančių, gera linkinčių žmonių ir galėsime tęsti sumanytus Onuškio gražinimo ir garsinimo darbus.
Zita Aniulienė
Onuškio seniūnijos seniūnė