Aplinkos tarša kietosiomis dalelėmis paprastai padidėja šaltą žiemą, kai daugiau kūrenama ir vyrauja silpnas, teršalams sklaidytis nepalankus vėjas. Oro užterštumas didėja dėl daugelio prie centrinio šildymo sistemos neprijungtų privačių namų šildymo kietuoju kuru ar net atliekomis (dėvėtais drabužiais ar net tepaluotais skudurais, plastiku, baldų gamybos atliekomis).
Nors ir neturima duomenų, kad Alytaus miesto teritorijoje aplinkos oro užterštumo kietosiomis dalelėmis lygis viršytų ribinę vertę, visgi užkertant kelią šiai grėsmei, būtina atkreipti dėmesį į tai, kad privačių namų rajonuose deginant nekokybišką kurą ar atliekas, į aplinkos orą patenka ir koncentruojasi dideli kenksmingų medžiagų kiekiai (sieros, azoto junginiai, anglies monoksidas ir pan.). Pavojingiausios žmonių sveikatai yra smulkios, nematomos kietosios dalelės, kurios nesulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose, o prasiskverbia į žmogaus organizmą. Būtina įsisąmoninti, kad ypač pavojinga deginti plastikinę pakuotę, gumą, užterštą (pvz., impregnuotą ar dažytą) medieną, senus baldus, rūbus, batus ir cheminėmis medžiagomis užterštus audinius ar pakuotes. Deginant atliekas susidaro bei į aplinkos orą patenka ypač dideli kenksmingų medžiagų – kancerogenų, kurie yra vėžio sukėlėjai, kiekiai. Deginant gumą išsiskiria daug sieros junginių, kurie susimaišę su suodžiais kamine gali sukelti gaisrą. Kadangi namų kaminai nėra aukšti, susidariusios kenksmingos medžiagos neišsisklaido, o kaupiasi to paties ir kaimyninių namų kiemuose, soduose, dirvoje, tokiu būdu sudarydamos sąlygas ilgalaikiam kenksmingų medžiagų poveikiui žmonių sveikatai ir aplinkai.
Būtina atminti, kad pagrindinės kietojo kuro rūšys, tinkamos kūrenti, yra natūrali mediena (malkos), anglys ir durpės. Kai pučia silpnas, teršalams sklaidytis nepalankus vėjas, esant galimybei, siūloma rinktis dujinį šildymą.
Alytaus miesto savivaldybės taryba 2010-12-29 sprendimu Nr. T-261 yra patvirtinusi Alytaus miesto aplinkos oro kokybės valdymo programą. Viena iš programos priemonių yra šildymo sezono metu kontroliuoti, taikant administracinę atsakomybę, kad individualių gyvenamųjų namų rajonuose patalpoms šildyti nebūtų naudojamos atliekos ar kitas netinkamas kuras. Atsižvelgiant į tai, šildymo sezono metu Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Alytaus agentūros inspektoriai pradėjo organizuoti akciją „Kaminukas“, kurio tikslas – patikrinti, kaip eksploatuojamos katilinės bei įvairaus kuro katilai, koks deginamas kuras. Pasirinktinai bus tikrinamos transporto priemonių remonto dirbtuvės, garažų bendrijos, baldų gamybos ir medžio apdirbimo įmonės, individualių namų rajonai, ar juose nedeginamos atliekos.
Degindami įvairios kilmės atliekas savo namuose, gyventojai pažeidžia Lietuvos Respublikos aplinkos oro apsaugos įstatymą, o svarbiausia – kenkia savo sveikatai. Siekdami užkirsti kelią pažeidimams, primename, kad Aplinkos oro apsaugos įstatymo 20 straipsnio 2 dalis draudžia krosnyse deginti atliekas. Alytaus miesto savivaldybės tarybos 2013-12-19 sprendimu Nr. T-284 patvirtintų Alytaus miesto tvarkymo ir švaros taisyklių 31.53 punkte numatytas draudimas individualių gyvenamųjų namų rajonuose patalpoms šildyti naudoti atliekas ar kitą netinkamą kurą.
Informuojame, kad už atliekų deginimą nesilaikant įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytų atmosferos apsaugos reikalavimų Administracinių teisės pažeidimų kodekso 83 straipsnyje numatyta bauda piliečiams nuo dvidešimt aštuonių iki penkiasdešimt septynių eurų ir pareigūnams – nuo penkiasdešimt septynių iki vieno šimto penkiolikos eurų. Minėto kodekso 161 straipsnyje už savivaldybių tarybų patvirtintų miestų tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimus numatyta bauda net iki penkių šimtų septyniasdešimt devynių eurų.
Alytaus miesto savivaldybės informacija