Šiais metais Seimui įteisinus galimybę savivaldybių merus rinkti tiesiogiai, prie 2015 metų pavasarį įvyksiančių rinkimų varžytuvių starto linijos rikiuojasi vis gausesnis politikų būrys. Nors dėl būsimų savivaldybių vadovų įgaliojimų atitikimo rinkėjų lūkesčiams vis dar vyksta viešos diskusijos, galimybės tapti žmonių, o ne partijų atstovų išrinktais merais vilioja tiek ilgamečius savivaldybių politikus, tiek permainų trokštančius nepartinius kandidatus.
Naujo formato rinkimai ypatingų naujienų laukiančiose grumtynėse dėl vadovavimo Sūduvos sostinei nežada. Apie savo ketinimus kandidatuoti tiesioginiuose Marijampolės mero rinkimuose jau paskelbė dabartiniai savivaldybės vadovai, tuo metu partijų skyriai dar renkasi tarp savo atstovų, galinčių mesti deramą iššūkį kitiems kandidatams. Politiniuose užkaboriuose aptarinėjamos visuomeninių rinkimų komitetų galimybės ir jų potencialių vedlių pavardės. Tačiau iki oficialios rinkimų kampanijos pradžios likus vos kelioms dienoms ryškėja neginčijama tendencija – dėl Marijampolės mero regalijų varžysis tie patys, daugelį metų savivaldos politikoje dalyvaujantys asmenys. Viešų ambicijų nedeklaruoja (gal nedrįsta) jauni (nauji) politikai, o galimybė išvysti mažai girdėtą kandidato pavardę tarp favoritų – abejotina.
Pirmasis apie ketinimus tapti tiesiogiai išrinktu Marijampolės meru vasaros viduryje paskelbė dabartinis ir ilgametis savivaldybės vadovas, socialdemokratas Vidmantas Brazys. Pasak V. Brazio, jis savo ligšioliniais darbais įrodė rūpinimasi savivaldybės ir jos žmonių problemomis. Tapęs meru V. Brazys tęstų nuoseklios, pasitarimais, diskusijomis ir bendradarbiavimu grįstą politiką. Neverta abejoti tuo, kad netrukus septyniasdešimtmetį švęsiantis politikas – vienas pagrindinių būsimų merų rinkimų favoritų.
Įkandin kolegos valdančiojoje daugumoje, ryžtą siekti mero pareigų pademonstravo Darbo partijos atstovas, dabartinis Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Metas Ražinskas. Politikas mano, kad tiesiogiai išrinktas meras vykdys dalį funkcijų, kurias šiuo metu atlieka jis, tad ši aplinkybė galėtų tapti geriausiu jo šansų rinkimuose įrodymu.
Antros pagal dydį Marijampolės savivaldybės taryboje esančios frakcijos – Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai (TS-LKD) dar neapsisprendė dėl savo kandidato į merus. Ilgamečiai frakcijos ir skyriaus senbuviai Kostas Jankauskas ir Algimantas Pavilionis noru tapti savivaldybės vadovais nespinduliuoja, tad didžiausios galimybės tapti konservatorių kandidatu į merus – neseniai TS-LKD Marijampolės skyriaus pirmininku išrinktam Valdui Pileckui.
Marijampolės liberalai renkasi tarp dviejų savo atstovų. Šiuo metu rinkimų svarstyklės palankesnės dabartiniam Vyriausybės atstovui Marijampolės apskrityje Pauliui Uleckui, konkuruojančiam su partijos kolega Artūru Venslausku.
Iš galimų kandidatų į Marijampolės savivaldybės merus čempionato pasitraukė vietos, o kažkada ir šalies politikos sunkiasvoris Algis Žvaliauskas. Nežinia ar ką tik susisiekimo viceministru tapęs marijampolietis apskritai turėjo ambicijų vadovauti Sūduvos sostinei, tačiau vietos politikai A. Žvaliauską vertino kaip grėsmingą varžovą.
Partija Tvarka ir Teisingumas savo rinkėjams naujienų nežada – manoma, kad tradiciškai pagrindiniu kandidatu į merus bus pasiūlytas Marijampolės skyriaus pirmininkas Rolandas Jonikaitis. Gal šį kartą tradicija R. Jonikaičiui atstovauti Marijampolės „tvarkiečius” panaikins kitą tradiciją – nelikti politiniams varžovams už nugarų?
Tiesioginiuose mero rinkimuose turėtų šmėstelėti ir ilgamečio tarybos nario, mediko Gedimino Akelaičio pavardė. Politikos mohikano galimybes stiprina aplinkybė, jog Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ketina jau šią savaitę po savo sparnu priglausti Lietuvos socialdemokratų sąjungą, kuriai ir atstovauja G. Akelaitis. Regionuose populiari Ramūno Karbauskio partija suteiks papildomų, nors ir nedidelių šansų patyrusiam politikui.
Vienintelė galima tiesioginių Marijampolės savivaldybės vadovo rinkimų intriga – visuomeninių komitetų, galinčių pasiūlyti savo atstovus į merus, atsiradimas. Netikėtumu galėtų tapti stambių miesto įmonių vadovų ketinimai verslą iškeisti į politiką. Tam teoriškai turėtų pasitarnauti bendrovėse dirbančiųjų balsai. Politiniai gandonešiai šiuo metu mini dvi stambias verslo grupes ir jų vadovus, turinčius tam tikrų ambicijų. Tačiau verslo atstovai neturėtų pamiršti savo kolegos, „Arvi” įmonių grupės savininko Vidmanto Kučinsko nesėkmės praėjusiuose rinkimuose į tarybą. Viena yra tikėtis lengvų balsų, kita yra sužinoti tikrają darbuotojų nuomonę apie įmonių vadovus. Tačiau save visuomenininkais vadinantiems, potencialiems valdžios pyrago raškytojams vertėtų pasitikrinti sėkmę tarybos rinkimuose. Rinkimų komitetai neabejotinai sugebėtų įsiterpti į kovą dėl mandatų, jei į savo kandidatų sąrašus pritrauktų žinomų ir gerbiamų, bet su politika nesusijusių visuomenės atstovų. „Sūduvos gido” žinomis, geidžiamiausias kandidatas beveik visų pagrindinių partijų sąrašuose yra Marijampolės profesinio rengimo centro direktorius Vidas Šalaševičius, kol kas sėkmingai atsispiriantis politinėms vilionėms.
Vertinant šiuo metu politinėje padangėje vyksiančius procesus ir bruzdesius, aišku viena – išvysti naujų, ambicingų ir turinčių pasiūlyti ką nors įdomaus savo rinkėjams kandidatų marijampoliečiams kažin ar pavyks. Nors krašte netrūksta jaunų, sėkmingai savo veiklose triūsiančių žmonių, šie kol kas nelinkę veltis į politiką ir ją palieka senbuviams. Pastarieji revoliucingų pasiūlymų miestui nekuria, tad rinkėjams belieka viltis, jog tiesiogiai išrinktas būsimas savivaldybės meras Marijampolės laivą nesiblaškydamas plukdys politinės Šešupės pasroviui.